Jak zastavit zvracení u dětí

Jak zastavit zvracení u dětí

7633
1
Sdílejte

Jak zastavit zvracení u dětíJak zastavit zvracení u dětí – Děti zvrací poměrně často a většinou za to mohou různá infekční onemocnění, která nemusí mít s trávicím traktem až tak moc společného. Zvracení u dětí je třeba vždy sledovat, zejména kvůli dehydrataci. Pitný režim po malinkých doušcích je třeba sledovat obezřetně.

 

Jak zastavit zvracení u dětí – Rozpoznání příčiny

 

Následkem dehydratace dojde většinou i ke zvýšení teploty, bolesti hlavy a břicha, dostaví se často i průjem. Děti jsou vyčerpané a zvracení je vysilující. Zvracení nemusí doprovázet pouze střevních infekce, ale klidně chřipku, angínu, onemocnění horních dýchacích cest, různé druhy zánětů jako zánět středního ucha nebo slepého střeva, infekci močových cest, anebo také závažný zápal mozkových blan.

 

Dítě ale může zvracet ze stresu, pláče, nebo když sní něco, co mu prostě nesedne. V létě může být příčinou přehřátí, úžeh nebo úpal. Také si může tzv. strhnout břicho z nadměrné fyzické námahy. U nejmenších dětí to také může být reflex jícnu, kdy nedomyká chlopeň.

 

Jak zastavit zvracení u dětí – První pomoc zvracení

 

Jak zastavit zvracení u dětí? Je třeba to brát tak, že vše špatné jde z těla pryč a to je dobře. Prostě zachovat klid a dítě sledovat. Při opakovaném zvracení dochází k výrazné ztrátě vody, i kyselin i solí. Malé dítě sledujte ať nezvrací ve spánku kvůli riziku zadušení. Pokud by se vám nepodařilo do dítěte dostat potřebnou hydrataci a horečky jsou urputné, vyhledejte lékaře.

 

Co perfektně zabírá a děti to zaručeně neodmítnou je studená coca cola po lžičkách. Na běžné pití není vůbec vhodná, při potížích ale žaludek perfektně pročistí, vydezinfikuje a uklidní. Už tento fakt hovoří za vše a je jasné, že jde spíše o dezinfekční prostředek než o limonádu v hodnou k běžnému pití.

 

Můžete také podávat ledový hodně slabý černý čaj, slazený glukózovým cukrem po malých  lžičkách. Klidně po 10 minutách, pomalu, ať má žaludek čas se zklidnit. Jakmile se stav trošku zlepší, může už dítě upíjet po malých doušcích.

Výborné je cucat kostku ledu. Pokud ji zmrazíte v podobě cocacoly nebo ledového slazeného čaje, dítě bude nadšené. Jakmile je první nebezpečí zažehnáno, je dobrý zázvorový čaj, pokud jej dítě neodmítá. Také můžete zkusit trochu minerální vody.

 

Ohledně pilulek a rozpustných pytlíků nevalné chuti z lékárny je to většinou ze začátku tak, že je dítě stejně v sobě neudrží. Jakmile zvracení přejde, klidně dejte tabletku černého uhlí, které všechny špatné zbytky na sebe naváže a odvede ven z těla.

 

Nenuťte děti jíst, stejně by to asi šlo zase všechno ven. Po třech, ale klidně i šesti hodinách a později, můžete dát suchý starší rohlík. Raději ne čerstvé pečivo, to nadýmá. Variantou jsou také dětské  piškoty. Dál pak můžete zkusit suchou rýži, vařenou mrkev, banán, suché těstoviny a také trochu vývaru. Podle stavu druhý až třetí den už můžete dát třeba na malé kousky krájené krůtí maso a vařené brambory nebo jemnou bramborovou kaši.

 

Buďte dítěti oporou ať je co nejvíc v klidu. Nejlépe jej posaďte, podložte mnoha polštáři a pokrčte mu kolena. Po zvracení je dobré čistit zuby a ústa, protože žaludeční kyselé šťáva poškozují sklovinu.

Summary
Datum
Reviewed Item
Díky za článek
Hodnocení
51star1star1star1star1star
Sdílejte
Předchozí článekRůst zubů u kojenců
Další článekDřevěné hračky pro děti
Miška
Jsem maimnkou 2 letého prcka na mateřské dovolené. Zajímám se zdravý životní styl, ale mým největším koníčkem je můj prcek:)