Růst zubů u kojenců

Růst zubů u kojenců

1674
0
Sdílejte

Růst zubů u kojencůRůst zubů u kojenců – Když se klubou dětské zoubky, dokážou docela potrápit. Již v období mezi 4. a 7. měsícem se mohou začít zoubky prořezávat. Je to ale individuální u každého kojence. 20 mléčných zoubků vyroste v průběhu tří let. Jak ulevit od nepříjemných bolestí?

 

Můžete dásně masírovat pomocí prstů. K dispozici jsou i speciální gumová kousátka, která se dají i zchladit v ledničce či krátkou dobu v mrazničce. Dítě pak dásně jemně chladí.

 

To, že děti vše strkají do pusy, chtějí ochutnat a kousat je naprosto přirozené. Potřebují prořezat své zoubky. Také si tím zároveň budují imunitu, tak buďte shovívaví. Děti v této době hodně slintají a mohou mít i průvodní bolesti jako je horečka nebo i průjem. Může se projevit i vyrážka. Pokud je horečka příliš vysoká, můžete ji snížit vhodnou medikací či přírodními cestami jako jsou zábaly, omývání vlažnou vodou či sprchování. K dispozici jsou i speciální gely na dásně.

 

Miminka v tomto období bývají rozmrzelá a plačtivá. Někdy odmítají jídlo, protože jsou jejich dásně hodně citlivé. Vnímejte potřeby dítěte. Jídlo by nemělo být horké. Někdy chtějí jen jemnou stravu jako třeba jogurt, která se nemusí kousat, jindy ochotně žmoulají celozrnnou tyčinku a prořezávají zuby. Mohou pomoci i dudlíky, které dítě buď cumlá a tím se uklidňuje, stejně jako při kojení, anebo je právě okusuje oteklými dásněmi. I to, že si dítě strká do pusy prsty je přirozené. Zoubky se přece musí prořezat za každou cenu.

 

Erupční cysta

Takzvaná erupce dočasného zoubku je někdy doprovázená erupční cystou. Objeví se v podobě modré skvrnky na dásni. Je celkem běžná a nesnažte se ji nijak odstranit ani léčit. Vymizí sama, růst zubů u kojenců prostě občas dovede být nepříjemný.

 

Kdy asi očekávat růst dětských zoubků? Vše je opravdu individuální. U každého dítěte je to prostě jinak. Orientačně se ale můžete řídit podle následujícího rozpisu.

 

  • Spodní jedničky mezi  4 až 7 měsícem
  • Horní jedničky mezi 7 až 8 měsícem
  • Horní dvojky mezi 8 až 10 měsícem
  • Spodní dvojky mezi 10 až 12 měsícem
  • První stoličky mezi 12 – 16 měsícem
  • Špičáky mezi 16 až 20 měsícem
  • Druhé stoličky mezi 20 až 30 měsícem

 

Péče o mléčné zoubky

První zoubky naučte čistit měkkým dětským zubním kartáčkem a klidně jen vodou. Pořiďte pěkný kartáček s obrázkem, k tomu i kelímek a stejně tak i později dětskou zubní pastu. Je důležité, aby to dítě bavilo. Čistěte si zuby spolu, říkejte k tomu říkanky a čistěte zoubky plyšovým zvířátkům. Zubní pasta je důležitá až od dvou let.

 

Nepodceňujte péči o zoubky. I když jde o umělý chrup, péče o něj hraje velkou roli. Pokud se objeví kaz na mléčném zubu, snadno se přenese do zárodku zubu trvalého, který se pod ním vytváří. Růst zubů u kojenců proto nepodceňujte. Děti se učí pomocí mléčných zubů správně kousat, postavení narostlých mléčných zubů později také ovlivňuje i výslovnost. Obměna mléčných zubů za chrup trvalý pak obvykle začíná ve věku 6. let.

Summary
Datum
Reviewed Item
díky za článek !
Hodnocení
51star1star1star1star1star
Sdílejte
Předchozí článekNávody na pletení pro miminka
Další článekJak zastavit zvracení u dětí
Miška
Jsem maimnkou 2 letého prcka na mateřské dovolené. Zajímám se zdravý životní styl, ale mým největším koníčkem je můj prcek:)