Dětská kolika a prdíky

Dětská kolika a prdíky

Dětská kolika a prdíkyDětská kolika a prdíky – Nejhorší zkušenosti každé maminky jsou, když se její dítě trápí a má bolesti. Nikdo vám s jistotou nemůže říct, co vlastně dětskou koliku způsobuje. Může to být i tím, že dítě při krmení polyká společně se stravou vzduch a tím má větry nebo špatnou technikou při kojení či pití z lahve. Další variantou může být i špatné trávení některé složky mléka. Vliv má dokonce i stres matky, která kojí, protože jej přenáší na miminko. I když se neví, co jí způsobuje, tak existují různé triky, jak jí předejít či při ní pomoci.

Tipy, jak pomoci miminku při potížích:

 Jestliže uvidíte, že vaše dítě trpí, většinou se kolika a prdíky rozpozná tím, že miminko zvedá nožičky k hrudníku, zatíná pěsti a zčervená, tak mu můžete pomoci jemným masírováním bříška po směru hodinových ručiček, cvičením s nožičkami na tzv. žabičku nebo držením v klubíčku. Cvičení můžete doplnit o říkanku ,,leze žába do bezu´´, bude to pro vaše dítě zajímavější. Pomáhá i teplejší koupel a pokud si i tak nevíte už rady, tak se poraďte s dětským lékařem.

Jak předejít potížím:

 Pokud maminka kojí, tak by si měla dávat pozor na to, co jí, protože vše co je nestravitelné, se mnohonásobně projeví na dítěti. Měla by ze své stravy vynechat hlavně luštěniny, zelí, oříšky, prostě vše nadýmající. Na druhé straně při používání umělého mléka je důležité vybrat správný druh. Celkově na trhu naleznete mnoho značek, které vám dají vybrat, jaký typ bude vašemu miminku vyhovovat nejvíce. Pomoct můžete i různými kapkami nebo antikolikovou lahví.

Z praxe:

 Když se můj syn narodil, byl  to pro mě dar, ale můžu vám říct, že jsem si s ním celkem užila. A největší potíží, co měl, byly prdíky. Vyzkoušela jsem všechny možné kapičky a nic nepomáhalo. Pravidelně jsem s ním cvičila, masírovala bříško a nosila ho v babyvaku, kde byl v klubíčku. Nejvíce mu však pomohl fenykl, který jsem zakoupila v koření a pár semínek vylouhovala. Podávala jsem mu ho po menších dávkách a musím říct, že to byla jediná věc, která zabrala. Později jsem zjistila také, že ho trápí i kvůli Vigantolu, tak byl vyměněn za jiné kapky. Bylo po problému. Je také dokázáno, že na koliky a prdíky trpí více kluci než dívky. Jsem toho důkazem, protože má dcerka byla bez jakéhokoliv problému, ale není tomu však pořád. Proto raději předejděte potížím než aby bylo už pozdě a vaše dítko se trápilo.

Miška
Miška

Jsem maimnkou 2 letého prcka na mateřské dovolené. Zajímám se zdravý životní styl, ale mým největším koníčkem je můj prcek:)