Jak srazit horečku u dětí?

Jak srazit horečku u dětí?

Jak srazit horečku u dětíJak srazit horečku u dětí – Někdy je horečka tak vysoká, že léky nepomáhají a je třeba použít i osvědčené babské recepty. Také se můžete pomocí osvědčených přírodních metod nejprve pokusit srazit horečku bez lékové formy. Uvedeme vám pár typů, které by vám mohly pomoci.

Ověřené zábaly – Jak srazit horečku u dětí

 

V každém případě mějte na paměti, že dítěti není dobře. Studený zábal na horké tělíčko je velmi nepříjemný a může doslova bolet. Někdy ale prostě není jiné východisko. Přistupujte k dítěti s trpělivostí a láskou. Zabalte jej do osušky namočené ve vlažné vodě. Určitě nedávejte ručník ledový, začněte tak o 5 stupňů méně než je horečka. Záleží i na dítěti, někdo snese 25 °C, někdo 18 °C. Vnímejte dítě a jeho reakce. Zábal nechte maximálně po dobu 10 – 15 minut.

Mělo by se balit bříško a hrudník. Končetiny mají být volné, nepřikryté. Balit hrudník ale bývá velice nepříjemné. Pokud dítě protestujte, zabalte jednu ručičku pak druhou a stejně tak nožky. Nebalte je ale všechny naráz. Nebo můžete i zabalit nohy od lýtek až nad koleno, ale kotníky a chodidla vynechte. Spíše nechte čas, ať si dítě na metodu zvykne. Opakujte 3x během 2 hodin podle potřeby.

Při teplotě zapomeňte na čaje. Dávejte chlazené nápoje. Po sundání zábalu nechte dítě odpočinout, pouze jej lehce přikryjte a po 20 minutách vždy změřte teplotu. Pokud teplota neklesne, opakujte zábal. Pokud snížíte teplotu o 1-2 stupně, stačí to a nechte organismus odpočinout.

 

Ledové kostky v tříslech – Jak srazit horečku u dětí

Na obě třísla dítěte položíme tenkou látku, třeba kapesník a na něj položíme 2-3 kostky ledu vložené do igelitového sáčku. Doba ponechání má být tak 10 minut. Opakujeme po 20 minutách a teplotu přeměřujeme. Třísly prochází velké tepny a krev se rychleji chladí. Anatomické poměry kojenců ale nedovolují tuto metodu použít, metoda je vhodná pro starší děti.

 

Omývání houbou – Jak srazit horečku u dětí

Naplňte vaničku zčásti vodou teplou asi 29 °C. Opět ale platí to co při zábalech a ostatních metodách. Klidně postačí při horečce 39 °C o pět stupňů chladnější voda. Dítě, které do ní posadíte nebo položíte na podložku, jemně omývejte pomocí houby. Vydržte 10 – 30 minut, podle toho jak se to bude dítěti líbit, nebo to pro něj bude snesitelné. Pokud se objeví třes či husí kůže, přestaňte.

 

Sprchování – Jak srazit horečku u dětí

Omývání a sprchování je mnohdy pro dítě příjemnější než zábaly. Vlažnou vodu zhruba kolem 28 – 30 °C, po dobu 2 minut dítě jemně sprchujte. Opět začněte jemně, teplejší vodou, kterou zchlazujete, od končetin a pak teprve tělíčko. Klidně nechte dítě, ať se snaží sprchovat samo. Opět kontrolujte teplotu po 20 minutách.

Má-li dítě studené končetiny, mramorovanou kůži na těle, nebo vyrážku na kůži, nepoužívejte žádnou metodu. A když se dítě nepřiměřeně brání, také jej nestresujte. Mělo by to opačný efekt a teplota by ještě stoupla. Pokud se dostaví křeče, je třeba zavolat lékaře.

 

Léková forma – Jak srazit horečku u dětí

Pokud používáte léky, konzultujte je s lékařem. U malých dětí je lépe použít čípky, sirupy které jim chutnají, v pozdějším věku od 3 let lze pak tabletovou formu. Léky nekombinujte. Lze kombinovat formu, tedy čípky, sirup a tabletu, ale ne druh přípravků. Léky na snížení teploty lze podat v případě nutnosti i po 4 hodinách, jinak je standartní doba 6 hodin.

 

Na co dát pozor – Jak srazit horečku u dětí

 • nechlaďte všechny končetiny najednou
 • nepoužívejte alkohol – odpařováním a vdechováním může dojít i k otravě alkoholem
 • nepoužívejte k zábalům igelitové fólie – ať se tělo nezapaří
 • nesrážejte teplotu až na normální hodnotu – maximálně o 2 °C
 • neustále sledujte reakce dítěte – stav se může velmi rychle měnit
 • nestřídejte druh léku – pouze jeho formu tzn. tablety místo čípku či sirupu
 • po lžičkách či doušcích podávejte chlazenou tekutinu, slabý ruský čaj, vodu.
 • slaďte Glukopurem a medem – snadno využitelná energie
 • objeví-li se na kůži mramorování, začervenalé skvrny, vyrážka – nepokračujte – volejte lékaře
 • přiměřená teplota v místnosti – často a krátce větrat
 • jakmile stoupá teplota nad 39 °C – už raději konzultujte s lékařem
Miška
Miška

Jsem maimnkou 2 letého prcka na mateřské dovolené. Zajímám se zdravý životní styl, ale mým největším koníčkem je můj prcek:)