Jídelníček pro batolata

Jídelníček pro batolataJídelníček pro batolata může být pro někoho i věda. Žádné velké obtíže v tom ale nehledejte, řiďte se intuicí a zdravým selským rozumem. Některé děti si na nové potraviny zvykají i týden. Takže klidně přidejte každý den jednu lžičku a nevzdávejte to. Základem je pestrost. Zavádění příkrmů kolem půl roku věku dítěte současně s kojením pomáhá zabránit rozvoji potravinových alergií.

 

Jídelníček pro batolata – Co nedávat

 

Určitě vůbec nedávejte sladkosti v prvním půlroce života. Nedávejte ani příliš velké porce jídla, dítě si samo řekne, kdy má dost. Vyvarujte se tukům a solím, hodně s nimi šetřete. A už vůbec nezařazujte později uzeniny a uzená masa. Dbejte na rozmanitost. Pokud něco příliš brzy vzdáte, může snadno dojít k nedostatečnému pokrytí základních živin. Ty jsou nutné pro správný růst a vývoj dítěte.

 

Jídelníček pro batolata – Od příkrmů k běžné stravě

 

Kojené dítě začíná s příkrmy po 6. měsíci života a dítě na umělé mléčné výživě začíná s přikrmováním o něco dříve a to už okolo 4. měsíce. V rámci příkrmů do svých prvních narozenin většinou dítě ochutná různé druhy veškerého ovoce, zeleniny, kysané mléčné výrobky, celozrnné obilniny, ale i vejce, ryby a maso. Také přílohy jako rýže, luštěniny, těstoviny, jáhly, pohanku či brambory.

Přechod na jinou stravu musí být vždy pozvolný. A i když už dítě přikrmujeme, pořád musíme být obezřetní. Alergická reakce se sice dostavit může, ale pokud budete postupovat pomalu a v malých dávkách, neobávejte se jí příliš.

Do jídelníčku postupně zařazujte i další tepelně upravené potraviny. Od prvního do třetího roku dbejte na potraviny, které jsou nutričně hodnotné. Ty pak poskytují vše potřebné pro jeho zdravý vývoj a růst. Zásadní je opravdu zcela omezit sůl a nekořenit. Můžete použít bylinky, ale jen minimum.

 

Jídelníček pro batolata – Menší porce a vícekrát za den

 

Zásadní a zavedenou formou je 5 denních dávek nejvíc v podobě ovoce a zeleniny. Nemusí být vždy tepelně upravená, spíše naopak. Čím více syrové zeleniny, tím více vitamínů. Rozmanitost je základem úspěchu. Vyhněte se konzervantům, barvivům a příchutím. Pokud to také tolikrát za den nestihnete a dítě nejeví známky hladu a skvěle prospívá, zbytečně mu jídlo nenuťte. Na obezitu je vždy času dost a vždy je lepší se jí úplně vyhnout.

Omezte nejen průmyslové vyráběné sladkosti, ale i obsah bílého cukru. Také bílou rafinovanou mouku a bílou rýži. Celozrnná mouka a celozrnné pečivo spolu s rýží natural je pro dítě přínosem. Nezastupitelnou roli v jídelníčku hrají luštěniny. Pokud máte strach z nadýmání, předem je namočte, vodu pak slejte a na vaření dejte čerstvou. K vaření přidejte, kmín, majoránku a také mořské řasy. Vše bude přispívat k lepší stravitelnosti. Zařaďte i sušené ovoce, je to výborná náhrada cukrovinek.

 

Jídelníček pro batolata –  Pitný režim

 

Dbejte na pitný režim, ten nezanedbávejte. K pití dávejte nejlépe čistou vodu nebo naředěný ovocný džus. Tam mějte na paměti, že obsahuje cukry. Můžete dát i zeleninové šťávy, ale zase vnímejte jejich výživovou hodnotu. Můžete zařadit slabé čaje. Vyhněte se limonádám a sladkým šťávám. Občas můžete dát trochu minerální vody, ale střídejte ji a nepodávejte ke stálému pití. Jídelníček pro batolata musí být pestrý a to se týká i pitného režimu.

Miška
Miška

Jsem maimnkou 2 letého prcka na mateřské dovolené. Zajímám se zdravý životní styl, ale mým největším koníčkem je můj prcek:)