Kdy oznámit těhotenství?

Kdy oznámit těhotenství? Cesta k rodičovství je plná rozhodnutí, kde rodit, jak pojmenovat váš vzácný svazek radosti. Ale pro mnoho rodičů je prvním rozhodnutím všeho, kdy je třeba oznámit těhotenství všem ostatním. Pokud se s tímto problémem potýkáte, přečtěte si o výhodách a nevýhodách, které vám napoví v každé fázi. Jaké faktory hrají roli v rozhodování o tom, kdy oznámit těhotenství?

Zkuste udržet tajemství

Těhotenství je snad největší věc, která se vám může v životě stát. A pro někoho je myšlenka držet tuto událost v tajnosti jednoduše nerealistická. Je to obrovské štěstí, o které se chceme podělit se svou rodinou i přáteli.

Pokud to uděláte, jednou z výhod je tak, že máte tuto výjimečnou událost s kým sdílet. Máte podporu svých nejbližších. Další výhodou je to, že nemusíte těhotenství skrývat. Nemusíte se omlouvat, když se cítíte vyčerpaně, když přibíráte na váze nebo si nechcete zajít s přáteli na víno. Někdy je lepší, když vaši přátelé vědí, že jste těhotná, než aby vás podezírali z nějaké vážné nemoci.

Také se můžete dozvědět rady a tipy od zasloužilých matek, které vám mohou pomoci v nejasnostech nebo obavách.

Proč si to nechat pro sebe?

Důvod, proč většina žen nechce sdělit svému okolí těhotenství, je ten, že se bojí, že se může něco pokazit. Na jedné straně je dobré, když se s případnými komplikacemi můžete rozdělit i se svými přáteli, od kterých se vám dostane podpory, na druhou stranu ale nechcete, aby každý „o vašem selhání“ věděl.

Některé ženy nechtějí těhotenství oznámit zejména kvůli kariéře a pracovnímu postupu. Avšak těhotné ženy mají ze zákoníku práce určité výhody, těm se jim ale dostane až poté, co zaměstnavatel bude o těhotenství vědět.

Jedna drobná nevýhoda čekání na oznámení vaší zprávy spočívá v tom, že máte v průběhu těhotenství o něco méně času na oslavu s blízkými. Ale i když počkáte až do konce prvního trimestru, budete mít dostatek času na to, abyste prožili s přáteli to vzrušení a dobré přání. V době, kdy se bude blížit termín porodu, budete pravděpodobně mít pocit, že těhotenství trvá dostatečně dlouho.

Kdy oznámit těhotenství?

Pokud se tedy rozhodnete neoznámit těhotenství ihned poté, co se o tom dozvíte sami, otázka zní: kdy oznámit těhotenství. Odpověď se může lišit v závislosti na tom, komu chcete těhotenství oznamovat. Obecně ale platí, že ženy oznamují své těhotenství na konci prvního trimestru (v 10. až 12. týdnu), kdy riziko potratu drasticky klesá. V tomto období také začínají být známky těhotenství patrné.

Kdy byste už opravdu měli oznámit těhotenství

Některé těhotné ženy se rozhodnou počkat až do druhého trimestru a teprve potom to oznámí. Jedná se o ženy, které již dříve potratily, nebo které jsou více ohroženy komplikacemi (například vysoký věk nastávající maminky je rizikovým faktorem). Dalším důvodem mohou být určité typy prenatálního testování – jako je amniocentéza. Ty nejsou dostupné až do 16 až 18 týdnů a někdy mohou bohužel znamenat rozhodnutí o ukončení těhotenství z důvodu genetických vad.

Kdy je poměrně pozdě na oznámení těhotenství

Čekat až do posledního trimestru, není dobrou volbou, ale není to neslýchané. Své těhotenství takto oznamují ženy osobám, se kterými nejsou v každodenním kontaktu. Některé ženy chodí touto cestou, protože se nechtějí zabývat nevyžádanou radou nebo kritikou.

Mějte na paměti, že může být velmi těžké skrýt těhotenství v třetím trimestru, zvláště od osob, s nimiž se osobně setkáte. Lidé to mohou vidět na vlastní oči a divit se, proč jste to ještě neřekli.

Kdy oznámit těhotenství zaměstnavateli?

Oznámit těhotenství zaměstnavateli je vaše povinnost ze zákona. Zákon ale nestanovuje, kdy to musíte udělat. Obecně si to ženy nechávají až na konec prvního trimestru. Existují ale i povolání, která jsou fyzicky náročná, a zde by se daná žena měla dohodnout se svým lékařem, kdy je vhodný čas k oznámení těhotenství. Protože jako těhotná bude mít určité úlevy v práci.

Kdy oznámit těhotenství partnerovi?

V ideálním případě by měl být partner první osoba, která se o vašem těhotenství dozví. Existuje spousta roztomilých způsobů, jak to ženy svým partnerům oznámili. Většinou jim to oznámili ihned poté, co se o svém těhotenství dozvěděli sami. Představte si situaci, že se snažíte o miminko a najednou vám vyjde pozitivní test. Dokázala byste tohle držet před svým partnerem v tajnosti?

Kdy oznámit těhotenství rodině?

Rodina jsou druhým stupněm, komu byste měli oznamovat těhotenství. Je na vás, jestli těhotenství oznámíte na konci trimestru, nebo téměř okamžitě poté, co se radostnou novinku dozvíte sami. Jen se předtím podívejte na výhody a nevýhody oznámení a podle toho se rozhodněte. Co se týče bližší rodiny, jako jsou rodiče a sourozenci – tak těm se o těhotenství říká obecně dříve, než na konci trimestru.

Různé časy pro oznámení těhotenství

Mnoho žen, ne-li většina, říká různým lidem o svém těhotenství v různých časech. Většina žen své těhotenství oznámí téměř okamžitě partnerovi, poté nejbližší rodině a přátelům. Pak následuje tiché čekání na konec prvního trimestru a oznamuje se dále – širší rodině, přátelům, známým a v práci.

Výhodou tohoto přístupu je to, že máte lidi, s nimiž se podělte o vzrušení, a pokud se něco pokazí, nemusíte věci opakovaně vysvětlovat skupině známých. Na druhou stranu, riskujete „únik zpráv“. Někdy, i když lidé chtějí udržet vaše tajemství, se to prostě nepodaří.

Poslední fáze oznámení těhotenství

Teprve až se pochlubíte všem lidem ohledně těhotenství osobně, můžete zprávu dát i na sociální sítě, jako je Facebook. A to až v období, kdy nejsou pravděpodobné žádné komplikace. Stejně jako u většiny rozhodnutí týkajících se těhotenství, různé přístupy fungují pro různé lidi. Takže to trochu promyslete, promluvte si s vaším partnerem a nakonec jděte s tím, co si myslíte, že bude pro vás oba nejlépe fungovat. A pak? Přejděte k dalšímu velkému rozhodnutí – jak oznámit těhotenství.

Jana

Máma na mateřské se dvěma prckama :)