Kojící podprsenky – jaké jsou její výhody a pro koho je určena?

Kojící podprsenky – Neexistuje žádný důvod k tomu, nosit kojící nebo jakékoli jiné podprsenky. Avšak většina žen se cítí pohodlněji, pokud podprsenku nosí. Když přijde období kojení, je výběr správné kojící podprsenky nutností. Ale proč nosit přímo kojící podprsenku? Proč ne obyčejnou? Odpověď na tuto otázku zní, že pokud chcete nosit klasickou podprsenku při kojení, tak samozřejmě můžete. Avšak obyčejné podprsenky nejsou stvořeny pro kojení, kdežto kojící podprsenky ano, a proto má určitý smysl nosit v průběhu kojení speciální podprsenku.

Jaký je rozdíl mezi obyčejnou, těhotenskou a kojící podprsenkou?

Těhotenská podprsenka je zdokonalená verze obyčejné podprsenky – je speciálně navržena pro pohodlné nošení a podporu rostoucích prsou v průběhu těhotenství. Silnější ramínka, hladká bavlna a speciální háčky a očka, abyste si podprsenku mohli nastavit tak, jak potřebujete. Těhotenská podprsenka obvykle nemívá kostice pod košíčky. Avšak všechny tyto vlastnosti mají i kvalitnější podprsenky, které jsme si pro účely tohoto článku nazvaly jako „obyčejné“ (takže i ty lze bez problémů využít v průběhu těhotenství).

Těhotenské a kojící podprsenky se liší jednou věcí – kojící podprsenky mají možnost odepnout košíčky a odhalit tak bradavky pro kojení dítěte. Spousta žen proto preferuje nákup přímo kojící podprsenky nebo si na začátku těhotenství koupí větší těhotenskou podprsenku, kterou si bude dle potřeby nastavovat až do poloviny třetího trimestru.

Potřebují kojící podprsenku?

Stejně jako zbytek vašeho těla, i vaše poprsí se v průběhu těhotenství a po porodu mění. Prsa se nejčastěji zvětšují a jsou citlivá na dotyk. Celá tato změna je způsobena hormonovými změnami, změnou hmotnosti a rozšiřujícím se hrudníkem. V pozdní fázi těhotenství se mléčné žlázy začínají připravovat na produkci mléka pro miminko. I když pro vás může být lákavé nechat si stávající podprsenku (a ušetřit tak nějaké peníze), je dobré investovat do dobré kojící podprsenky.

Jaké jsou výhody kojící podprsenky?

Obecně lze říci, že kojící podprsenka by vám měla usnadnit kojení, protože oba dva košíčky můžete uvolnit a není nutné svlékat celou podprsenku. Košíček lze uvolnit ze přední strany, což znamená snadnou manipulaci. Správná kojící podprsenka poskytuje dostatek prostoru pro ňadra a přitom jim poskytuje potřebnou oporu.

Další výhodou kojící podprsenky je to, že vstřebává mléčné fleky. Při kojení totiž dochází k uvolňování mléka a do obyčejné podprsenky je tak třeba koupit speciální vložky.

Při kojení dochází ke změně tvaru prsou – někdy i v průběhu jediného dne. Kojící podprsenka má tu výhodu, že jsou snadno nastavitelné – a to jak délkou ramínek, tak také nastavením košíčků.

Jak poznám, že je čas na novou podprsenku?

Pokud nevíte, od kdy potřebujete novou podprsenku, pamatujte si na pravidlo palce – pokud palec zastrčíte pod okraj a je to příliš těsné, není to dobře. Když si sundáte podprsenku a vidíte otlačené pruhy na svém těle nebo se vaše ňadra „přelévají“ přes okraje podprsenku, je čas koupit si novou. Každá žena je jiná, každé těhotenství je jiné, a vaše prsa se také mění jedinečně. Můžete tak zjistit, že vaše prsa rostou v průběhu celého těhotenství, nebo jen v prvním trimestru a potom nic.

kojici podprsenky1

Jak vybrat kojící podprsenku?

Ať už si koupíte jakoukoli kojící podprsenku, je důležité, aby správně seděla a byla jednoduchá k používání. Nesprávně sedící podprsenka blokuje mléčné žlázy a může snížit produkci mléka. Taktéž jsou zablokované mléčné žlázy náchylnější k infekci, takže se opravdu ujistěte, že nosíte tu správnou kojící podprsenku.

Tipy při koupi podprsenky při kojení

Správná velikost je samozřejmostí, ale na co se dále zaměřit? Ujistěte se například, že košíček u vámi vybrané podprsenky dokážete rozepnout jednou rukou. Diskrétní otevření podprsenky je důležité například při kojení na veřejnosti. Samozřejmostí je pak nastavitelná délka ramínek (ale to známe i z klasické podprsenky).

Pokud si budete kupovat kojící podprsenku v průběhu těhotenství, měli byste si koupit podprsenku o něco větší, protože v průběhu kojení vaše prsa pravděpodobně porostou (a to o jednu až dvě košíčkové velikosti).

Pokud kupujete novou podprsenku, hledejte takovou, která dá vašim rostoucím prsům a zvětšujícímu se hrudnímu koši dostatečný prostor. Kupte si takovou podprsenku, která vám sedí, když je spona na nejtěsnějším nastavení, takže ji časem budete moci povolit.

Kolik podprsenek budete potřebovat?

Hodně to závisí na tom, jaký si stanovíte finanční limit. Obecně se ale doporučuje nákup asi tří podprsenek v průběhu těhotenství a kojení. Tyto podprsenky je totiž díky úniku mléka z mléčné žlázy pravidelně každé dva dny měnit. Připravte se také na to, že váš hrudní koš se v průběhu těhotenství a kojení bude zvětšovat, takže možná budete muset koupit rozlišné velikosti. Tento problém může vyřešit prodlužovač podprsenky – ten se jednoduše připne zezadu na podprsenku a vy tak prodloužíte její délku.

Kojící podprsenky – shrnutí

Kojící podprsenky poskytují podporu ňadrům a usnadňují kojení. Navíc dodávají ženám sebejistotu. Ať už mluvíme o kojení na veřejnosti, které je čas od času nutné, nebo o mléčných skvrnách na prsou. Současné kojící podprsenky jsou velmi stylové a mohou být dokonce přitažlivé i pro opačné pohlaví. Pokud si to můžete dovolit, stojí za to investovat do kvalitní stylové kojící podprsenky. Neexistuje ale žádná obecná rada při nákupu podprsenky, prostě si kupte tu, která vám bude nejlépe sedět.

Jana

Máma na mateřské se dvěma prckama :)