Jak ochránit své dítě s GPS lokátorem

Jak mít vaše dítě stále pod dozorem GPS lokátory jsou inovativní řešení pro vytížené rodiče a neposedné děti. Když se řekne sledování dětí, většina z nás si hned vybaví únos. Černá dodávka, nemrava lákají na bonbóny… Bohudíky se podobných případů řeší v ČR jen asi 10 ročně, takže pravděpodobnost, že se něco podobného stane i vašemu dítěti, je velmi malá.

Ovšem bloudění po velkém městě během prvních samostatných školních měsíců, nasednutí do špatného autobusu, zatoulání na výletě – to už tak nereálné možnosti nejsou. Je až s podivem, že více GPS lokátorů bylo zatím prodáno (alespoň podle průzkumů) pro sledování osobních automobilů a domácích mazlíčků (zejména psů). U dětí se tak nějak předpokládá, že si je ohlídáme. Ale uvážíme-li, že leckdy stačí vteřina, a neštěstí může být na světě…

Sledování děti za pomoci GPS – je to vůbec legální?

Takovou otázku si snad položí každý, kdo se někdy alespoň trochu zabýval naší legislativou. Ve chvíli, kdy leckdy nesmí mobilní telefony překročit ani práh školy, je taková otázka jistě na místě Legislativa je naneštěstí v tomto poměrně jednoznačná. U dětí do 15 let žádný souhlas nepotřebujete, byť je určitě vhodné upozornit je na to, že tu a tu černou krabičku nesmí za žádných okolností někde zapomenout. Ovšem u dětí starších 15 let už potřebujete jejich informovaný (doporučujeme preventivně písemný) souhlas. A to samé platí i u dospělých lidí. A nezáleží na tom, zda si stáhnete do mobilu sledovací aplikaci nebo zakoupíte např. chytrý GPS lokátor.

Jen aplikace s určením polohy leckdy nestačí

Nejjednodušší řešení je také to nejvíce rizikové. Sledovací aplikace v mobilech jsou v poslední době trendem. Ale co když vaše dítě mobil náhodou ztratí nebo mu ho ukradnou? To je v dnešní době mnohem pravděpodobnější, než nějaký maskovaný únosce za keřem. Navíc ne vždy se povede spárovat mobil s jiným zařízením, své o tom vědí zejména rodiče, kteří nechtějí nejmenší děti vybavovat nejnovějšími výkřiky techniky, ale zároveň by na ně rádi alespoň zdálky dohlédli. A právě proto doporučujeme raději použití hlídací GPS ve formě čipů.

Sledovací čipy mají svůj původ u krádeží vozidel

Vzhledem k četnosti takovýchto trestných činů vás nejspíš toto sdělení nepřekvapí. Právě v tomto segmentu začínala i firma TLV a její GPS DOZOR. I když mezi její primární služby patří satelitní sledování vozidel, pro její technologii není problém sledovat opravdu vše. Děti, domácí mazlíčky – nebo třeba včelí úly, které se stávají cílem nenechavých lapků stále častěji.

V době, kdy se TLV rozhodla prorazit na trhu se satelitním sledováním zaobíraly prakticky jen velké společnosti, jež své služby nabízely prakticky jen těm největším firmám. Ovšem díky TLV je tato služba (nejenom co do ceny) dostupná i drobným zákazníkům. Za vším stojí Oldřich Škranc, který se z malé kanceláře postupně vypracoval v ředitele týmu, čítající dnes už okolo dvaceti osob. Work Hard – Play Hard – to je jeho heslo.

Jakmile děti překročí zadanou oblast, systém vás automaticky upozorní

Všechno „stojí a leží“ na jedné malé černé krabičce. Tu u sebe může mít kdokoliv, o jehož pohybu si chcete udělat přehled. Nemusí to být jen malé děti, stejně přínosná je např. pro seniory, kteří již ztrácejí orientaci nebo trpí nebezpečným stádiem tzv. stařecké demence. Externí baterie a ochranné pouzdro dělá z tohoto osobního trackera téměř nezničitelnou pomůcku.

Ale nemusíte se spoléhat jen na pouhé sledování vašeho dítěte přes webový prohlížeč nebo aplikaci v chytrém telefonu. Jděte ještě dál a předejděte jakýmkoliv problémům. Předem totiž můžete na mapě vyznačit tzv. povolené trasy a oblasti. Dokud se bude dítě pohybovat ve vámi vymezených hranicích, je všechno v pořádku. Ovšem jakmile je překročí, systém vás okamžitě informuje a vy můžete zasáhnout ještě dříve, než se jakýkoli problém objeví. Pro větší přehlednost lze body na mapě vybavit i vlastními názvy – okamžitě se tedy zorientujete v situaci a určíte pravděpodobný problém.

Do paměti GPS trackera od TLV se vejde až 3 000 pozic. Jde ovšem o hodnotu interní paměti, využívané v místech, kde není GPS signál. V ostatních případech jsou data odesílána okamžitě v rámci vámi nastaveného intervalu, takže se nemusíte o kapacitu paměti bát. GPS tracker zaměří polohu vašeho dítěte (a samozřejmě i jakéhokoli dalšího sledovaného objektu) s přesností na dva metry.

Pokud využíváte GPS tracker pro své vozidlo, můžete si nastavit i frekvenci tzv. vzorkování (zaznamená čas, ujeté vzdálenosti apod.) a samozřejmě nechybí ani možnost nástavby v podobě dalších doplňků a zařízení.

Jak mít vaše dítě stále pod dozorem

GP lokátor využijete i u nejmenších dětí

Bydlíte ve velkém domě? Pracujete z domova a nemůžete si dovolit stále kontrolovat polohu svého dítěte? Pokud váš drobeček usne, jednoduše mu připněte předem nastavený GPS lokátor, omezující jeho pohyb např. jen na dětský pokoj. Jakmile překročí jeho práh, musíte zase zůstat ve střehu.

Možné je samozřejmě nastavení i celých zakázaných zón. Máte na zahradě bazén? Co na tom, že branka je vždy pečlivě zajištěná? Nehoda není náhoda a nejmenším dětem stačí k utopení v mělké vodě už pouhých 30 vteřin. Bohužel.

A stejně lze vymezit pohyb např. i v rámci velkého a nepřehledného hřiště – zvláště, máte-li ratolestí víc. Ne všechna jsou totiž vybavena ploty a zabezpečenými vstupy. Sledování dětí a péče o jejich bezpečnost ještě nikdy nebyla jednodušší. Jak vidíte, nejde o pouhé šmírování, ale o skutečně plnohodnotnou službu se vším všudy. Více se můžete dozvědět na stránkách výrobce.

Siffera
Siffera

Mám ráda pohyb, přírodu a vše, co je zdravé. Jako maminka dvou malých dětí se snažím udržet si přehled o všem, co se okolo nás děje a podělit se o to s vámi.