Ohrádka pro děti – Jak ji vybrat

Ohrádka pro děti – Jediným okamžikem, kdy své dítě necháte bez dozoru, je moment, kdy spí. Z tohoto důvodu je naprosto nezbytné zvolit si bezpečnou ohrádku pro děti. Existuje tolik druhů dětských ohrádek, které využíváme jak ke spaní, tak také k hraní dětí. Jak si tedy vybrat tu správnou? Právě z tohoto důvodu jsme připravili podrobného průvodce, který vám pomůže s volbou. Poté, co dočtete tuto příručku, budete na dobré cestě k tomu, stát se odborníkem na dětské ohrádky.

Pro koho je určena?

Ohrádka je v podstatě lůžko nebo jakýsi prostor, který je navržen speciálně pro vaše dítě. Dětské ohrádky se používají na dobu přibližně 24 měsíců. Doba, kdy ale vaše dítě nebude ohrádku již potřebovat, je individuální. Někdy budete potřebovat ohrádku na své dítě ještě klidně i rok nebo dva po uplynutí této přibližné doby. Spousta ohrádek je uzpůsobena tak, abyste ji mohli používat zároveň jako postel pro dítě. Doplnit tak může dětský pokoj pro holčičku i chlapečka.

Kdy koupit ohrádku pro děti?

Většina matek shání dětskou ohrádku, už když jsou těhotné, průměrně ještě před začátkem třetího trimestru. Pokud chcete ohrádku v tomto období koupit i vy, vřele vám doporučujeme, abyste se vyhnuli nákupu růžové nebo modré postýlky. Někdy se totiž i lékaři mohou splést (ano, i v dnešní době je možné, že do poslední chvíle budete očekávat příchod chlapečka, a na porodním sále zjistíte, že máte holčičku).

Typy ohrádek pro děti

Existuje spousta druhů ohrádek pro děti. Níže uvádíme nejoblíbenější druhy.

Dřevěná dětská ohrádka

Pokud budete hledat klasickou ohrádku, určitě narazíte na tento typ. Klasická dřevěná dětská ohrádka je jedním z nejoblíbenějších typů. Všechny čtyři strany jsou zafixovány, ohrádka je složená z lišt. Slovo klasická ale neznamená, že se jedná pouze o obyčejnou ohrádku, existuje spousta druhů těchto klasických dětských ohrádek.

Výhody:

 • Jeden z nejlevnějších typů ohrádek.
 • Jednoduchá robustní konstrukce.
 • Vydrží dlouho.

Nevýhody:

 • Chybí vlastnosti jiných ohrádek.
 • Není snadné ji přesunout z jednoho místa na druhé.

Přenosné dětské ohrádky

Přenosné dětské ohrádky můžete využít, pokud máte nedostatek prostoru. Přenosnou ohrádku můžete snadno přesunout z místa na místo, je lehká, snadno složitelná a rozložitelná. Přenosná dětská ohrádka je známá také jako skládací ohrádka. Díky takové ohrádce budete moci přemístit své dítě jednoduše kamkoli po bytě a mít ho pod dohledem. Důležité je zjistit si, zda se vám tato ohrádka vleze do prostoru mezi dveřmi, abyste ji nemuseli pořád skládat a rozkládat.

Výhody:

 • Skvělá pro domy a byty s omezeným prostorem.
 • Máte své dítě neustále pod kontrolou.

Nevýhody:

 • Pravidelná kontrola koleček a brzd.
 • Máte méně designových možností než u jiných ohrádek.

Cestovní dětské ohrádky

Cestovní dětské ohrádky se, jak již název napovídá, skvěle hodí, chystáte-li se s dítětem na dovolenou. Většina těchto ohrádek se dá snadno složit i rozložit a její součástí bývá i vak, do kterého ohrádku složíte a učiníte ji tak snadno přenositelnou. Tyto ohrádky jsou lehké a patří mezi ty levnější. Ale jejich lehkost je způsobena lehkým materiálem, jako je hliník a síť, který snadněji podléhá opotřebení. Proto mají klasické dřevěné ohrádky větší životnost.

Výhody:

 • Nízká váha.
 • Rychlé složení a rozložení.
 • Snadné na přenos.
 • Můžete s nimi cestovat, včetně letadla.

Nevýhody:

 • Není vhodné jako stálá ohrádka pro děti.
 • Více náchylné k opotřebení.
 • Nejsou na ní prováděny studie v takovém rozsahu, jako u dřevěné ohrádky.

Jak vybrat nejlepší ohrádku pro dítě?

 1. Jaká je vaše cenová hranice? Zatímco jednoduché ohrádky můžete sehnat už kolem jednoho tisíce korun, jiné se prodávají i za několik tisíc. Neznamená ovšem, že dražší znamená lepší. Tím, že si stanovíte cenovou hranici, automaticky vyřadíte příliš drahé (nebo příliš levné) ohrádky.
 2. Kolik máte prostoru? Změřte si maximální prostor, který může vaše ohrádka zabírat.
 3. Používejte u výběru své smysly. Podívejte se, jestli se z ohrádky neodlupuje barva nebo jiné součástky, které by dítě mohlo spolknout. Dotkněte se všech částí ohrádky, zda nemá ostré hrany či jiné vyčnívající součásti, které by dítě mohly poranit. Poslouchejte, zda ohrádka při pohybu nevrže či nevydává jiný zvuk. Očichejte, zda ohrádka není cítit chemikáliemi.

Ohrádka pro děti CAM Lusso 2016, Col. 222

ohrádka pro děti - CAM LUSSO

Jedná se o ohrádku se síťovými stěnami, které udrží váhu dítěte. Pro pohodlné a bezpečné postavení jsou zabudovány 4 úchyty, kterých se dítě může přidržet. Ohrádka je snadno složitelná, váží 9,5 kg a lze ji využít jako cestovní ohrádku.

Její rozměry jsou: výška 80,5 cm, šířka 72 cm, délka 107 cm.

Cena okolo 1800 Kč.

Dětská ohrádka Milly Mally FUN

ohrádka pro děti - milly mally fun

Taktéž tato ohrádka je síťová, navíc obsahuje i odepínací zip na jedné z bočnic, čímž se může vytvořit zajímavý průlez pro dítě. Prodává se ve veselých barvách a její součástí je matrace i taška, do které můžete ohrádku složit. Se svou váhou 10 kg je tak ohrádka vhodná i na cesty.

Její rozměry jsou: výška 75 cm, šířka 100 cm, délka 100 cm.

Cena okolo 1600 Kč.

Dětská dřevěná ohrádka – Scarlett Branko

ohrádka pro děti - Scarlett Branko

Tato dřevěná ohrádka je vyrobená z buku, cena uvedená níže je za samotnou ohrádku, to znamená, že žíněnku je potřeba zakoupit zvlášť. Prodává se v přirozené barvě dřeva. Obsahuje tři vyndávací příčky na dvou bočnicích.

Její rozměry jsou: šířka 140 cm, délka 100 cm.

Cena okolo 2900 Kč bez žíněnky.

Srovnání

Jmenované tři ohrádky jsme zhodnotili z hlediska průměrné rodiny s jedním dítětem. Zde je výsledek. Nezapomeňte, že jednotlivá kritéria si můžete podle svých podmínek ohodnotit sami a rozhodnout se tak pro jinou ohrádku.

OHRÁDKA CAM Lusso 2016, 222 Milly Mally FUN Scarlett Branko
Cena +1 +1 -1
Velikost +1 +1 -1 (ohrádka je příliš velká do běžné domácnosti)
Barva +1 +1 +1
Přenosnost 0 +1 -1

 

Jana
Jana

Máma na mateřské se dvěma prckama :)