Jak rozvíjet fantazii u dětí, aby nebyla ničím omezována?

Jak rozvíjet fantazii u dětí? Stačí vědět, jak na to. Již český spisovatel Jakub Arbes řekl: „Fantazie je to, čím se člověk liší od živočichů.“ Děti mají fantazie na rozdávání – ale nikdy nezaškodí ji trochu procvičit. Obzvláště v dnešní době, kdy je nejjednodušší nechat fantazírování na počítači a televizi.

Nebojte se dát prostor představám

Proč je důležité nezapomínat na rozvoj fantazii? Třeba proto, že děti, které ji umí využívat, jsou ve škole úspěšnější než jejich vrstevníci, kteří ne.  A osvědčí se jim to i v dospělosti, třeba v oblasti komunikace. Je dokázáno, že lidé s lepší fantazií dokáží lépe zvládat náročnější životní situace. Daří se jim nacházet nové možnosti dokáží se dostat i se zdánlivě neřešitelné situace. A to by přece chtěl umět každý.

Dětská imaginace funguje ale trochu jinak než imaginace dospělých. Děti, kterým je mezi dvěma až pěti lety, nás často překvapí. Poznáváte něco z následujících bodů?

  • Odpovídají na otázky, kterou jste vlastně nepoložili
  • Předměty mají stejné pocity jako lidi
  • Často zaměňují realitu s fantazií
  • Sny a skutečnost jim splývají

Rozvíjejte dětskou imaginaci hrou

Je mnoho způsobů, jak pozitivně působit na rozvoj dětské fantazie. Pomohou třeba i samolepky na zeď. A nejlepší řešení je vždycky hrou. Jedna z nejoblíbenějších her je „Co ti to připomíná“? Určitě ji znáte. „Podívej se na ten mrak, nevypadá jako dinosaurus?“ zeptáte se. A dítě vymyslí, co dalšího to může být. Možnosti jsou neomezené. Čmáranice, větve stromu, shluk kamínků v písku – všechno může být cokoliv. Většinou se stačí dítěte zeptat.

Další z možností je ptát se na způsob a možnost, jak něco udělat. Tady dostává prostor jakési neomezování, učení se přemýšlet širším způsobem. Můžeme se zeptat: „Jak je možné sníst čokoládu?“ Zkuste to, určitě Vás překvapí, kolik možností Vaše dítě vymyslí. K téhle hře se váže malé varování. Pokud by odpověď zněla: „Vezmu sekeru a nasekám ji na kostičky,“ je třeba zakročit a zamezit případným budoucím zraněním.

TIPY

Fantazie na každém kroku

Nemusíme ani nutně vyhledávat konkrétní hry na rozvoj fantazie, často stačí, když se rozhlédneme kolem a využijeme podnětů kolem sebe.

I pro dospělé umělce patří příroda mezi nejsilnější inspirace. Neexistuje důvod, proč ji také dětem nepředstavit jako zdroj nekonečné imaginace. Každé roční období má své kouzlo, své charakteristické přírodní změny.  Povídejte si s dětmi o stromech, o květinách a o každém ročním období. Ptejte se jej, proč jsou na podzim listy barevné a proč je na jaře všude zeleno.

Využijte ostatní děti. Žádný člověk není ostrov sám pro sebe a v žádném případě tím osamoceným ostrovem není dítě. Když si budou hrát spolu, naučí se nemyslet jenom sami na sebe. Schopnost představit si, jak se cítí ten druhý začíná právě na dětských hřištích a je důležitým stavebních kamenem budoucí emoční inteligence.

Nezapomínejte na příběhy!

Vykládejte dětem příběhy, pohádky a bajky. Vykládejte jim o dobru, které porazí zlo. Nechte je věřit, že princezna bude zachráněna před zlou macechou, že vlkovi nemůže projít sežrání holčičky s babičkou, že slunce nakonec zase vyjde. Docílí tím, že:

  • Podpoříte jejich přirozenou zvědavost
  • Naučíte je základním morálním hodnotám
  • Budete zároveň trénovat jejich pozornost
  • A v neposlední řadě upevníte svůj vztah s dítětem

Pohádkami to nekončí

Cvičení fantazie není jenom pro děti. Procvičte tu svoji a nabídněte dítěti unikátní a jedinečný příběh, jehož autorem budete vy sami! Můžete si ho vymyslet, můžete dítě i sebe pasovat do rolí hlavních postav a být součástí příběhu.  Vytvořte vlastní povídání o všem, co má Vaše dítě rádo a nebojte se jej do procesu vytváření zapojit – určitě se budete bavit všichni.

Nebojte se ani příběhů sami o sobě, o svých rodičích a ostatních lidech, které znáte. Můžete vykládat o výletě, na kterém jste byli nebo o svém dětství.

A pokud jste s vlastní fantazií v koncích, vzpomeňte si na knihy. Kvalitní dětské literatury je v současné době spousta – stačí si jen vybrat. Klidně do výběru zapojte i své dítě – budete tak mít jistotu, že bude mít o vybranou knihu zájem.

TIPY

Pomoc, máme doma neviditelného kamaráda

Fenomén neviditelného kamaráda dlouhou dobu strašil velké množství rodičů – a úplně zbytečně. Nehledejte za tím žádnou nemoc nebo „nenormálnost“. Je to právě naopak. Tenhle neviditelný kamarád, který s Vámi bude doma chvíli bydlet je nejčastějším projevem dětské fantazie.

Rada od psychologů je snadná a jasná – hrejte to se svým dítětem. Vysvětlováním, že jeho neviditelný parťák neexistuje, ničeho nedosáhnete. Zvýšenou pozornost věnujte tomuto jevu především v případě, že by se Vaše dítě začalo stranit ostatních a nebezpečně se uzavíralo do sebe. Pak je samozřejmě čas začít situaci řešit.

Miška
Miška

Jsem maimnkou 2 letého prcka na mateřské dovolené. Zajímám se zdravý životní styl, ale mým největším koníčkem je můj prcek:)