Rozvoj motoriky u 9 měsíčních dětí

9 měsíční děti začínají rozvíjet svou motoriku a získávat na nezávislosti a samostatnosti. Je důležité poskytnout jim dostatek příležitostí pro různé pohybové aktivity.

Klíčová slova: rozvoj motoriky, 9 měsíční dítě, nezávislost, pohybové aktivity, samostatnost.

děti

Rozvoj motoriky u 9 měsíčních dětí

1. Fyzický vývoj

V devíti měsících se dítě již postaví na čtyřech, samo se posadí, poleze, drží předměty v ruce a může je přemísťovat. Důležitou roli v této fázi hrají tréninkové hračky, které podporují rozvoj jemné motoriky, jako jsou lupínky, stavebnice, voskovky a další.

2. Socioemoční vývoj

V této fázi je pro dítě klíčové, aby si vytvořilo důvěru v sebe a ve své okolí. Je důležité, aby se s dítětem hráli, povídali si a vytvářeli bezpečné prostředí. K rozvoji sociálních dovedností může pomoci i kontakt s jinými dětmi v podobném věku.

3. Kognitivní vývoj

Dítě v této fázi projevuje zvědavost a zájem o své okolí. Může si hrát s jednoduchými hračkami, které mu pomohou rozvíjet koordinaci pohybů a schopnost řešit jednoduché problémy.

Pokud chcete na téma rozvoje motoriky u dětí číst více, doporučujeme si prohlédnout tento článek na americkém webu HealthyChildren.org.

Závěr

V devíti měsících jsou pro rozvoj dítěte klíčové všechny tři oblasti vývoje. Hrát si s dítětem, podporovat jeho zvědavost a nechat ho objevovat svět jsou důležité pro jeho celkový rozvoj. Rozvoj motoriky můžete podpořit tréninkovými hračkami a aktivitami, které posilují jemnou motoriku. Nezapomeňte ale ani na rozvoj sociálních a kognitivních dovedností.

NEJLEPŠÍ DIETA V AKCI ➡️

Rozvoj motoriky u 9 měsíčních dětí

Kdy se začínají projevovat první motorické dovednosti u dětí?

První motorické dovednosti, jako je držení hlavy a otáčení hlavičkou, se většinou objevují u dětí už v průběhu prvních měsíců života. Většina dětí začíná plazit se a posouvat se kolem šestého měsíce.

Co mohu dělat pro podporu rozvoje motoriky u mého 9 měsíčního dítěte?

V této fázi je důležité, aby dítě trávilo více času na zemi a mělo dostatek prostoru k pohybu. Můžete také podporovat rozvoj jemné motoriky u dítěte nabídkou hracích pomůcek na manipulaci, například hraček s různými tvary a texturami. Dále můžete trénovat motoriku dítěte skrze pohybové hry jako je například „kopyta“ nebo „chytání bublin“.

Kdy bych měl zajít s dítětem k lékaři, pokud mám obavy o jeho vývoj motoriky?

Pokud máte obavy o vývoj motoriky vašeho dítěte, můžete se poradit s dětským lékařem nebo rehabilitačním specialistou. Pokud byste měli podezření na zpoždění ve vývoji motoriky, měli byste kontaktovat lékaře co nejdříve.

žena

9 měsíční miminko

Miminka jsou nádherný dar života a jako rodiče, chceme pro ně jen to nejlepší. Při péči o 9 měsíční miminko jsou důležité následující faktory:

Výživa

Ve 9 měsících jsou miminka již schopna jíst pevnou stravu a je důležité, aby byla pestrá a vyvážená s dostatečným množstvím živin a vitamínů. Doporučuje se postupně snižovat počet kojení a přecházet na plnohodnotné jídlo.

Vývoj

Ve 9 měsících se miminka často posazují a snaží se plazit. Je dobré jim poskytnout prostor, aby mohly sama objevovat svůj svět a rozvíjet své dovednosti. Stimulujte je hrami, které podporují jejich motoriku a myšlení.

Spánek

9 měsíční miminko potřebuje stále více spánku a podle odborníků by mělo spát alespoň 12 hodin denně včetně dvou denních spánků. Důležité je vytvořit jim klidné a příjemné prostředí, kde budou moci bezpečně odpočívat.

Pokud máte bližší zájem o péči o 9 měsíční miminko, doporučujeme navštívit Wikipedii.

pro děti

Rozvoj motoriky u 9 měsíčních dětí

  • Důležitý je rozvoj hrubé motoriky jako plazení, stoj, chůze u podpory a později i samostatná chůze
  • Rozvoj jemné motoriky se projevuje například v doplňování hraček do nádob či držení drobných předmětů
  • Významný je také vývoj koordinace a rovnováhy
  • Dětem je vhodné nabízet různé hračky a podněty pro rozvoj motoriky
  • Vhodné jsou třeba míče, stavebnice, skládačky apod.
  • Důležité je dávat dětem čas a prostor pro samostatné experimentování s pohybem a hračkami, aby si mohly vyzkoušet různé pohyby a techniky

NEJLEPŠÍ DIETA V AKCI ➡️

Kategorie – Hračky

Předchozí článekJak si užít bezstarostnou dovolenou s dětmi v Portugalsku u moře☀️
Další článek10 nejlepších pláží pro dovolenou s dětmi ve Spojených Emirátech☀️
Jsem matka tří dětí a žiju již 7 let v České Republice. Předtím jsem strávila několik let v USA a Anglii. Věnuji se zdravému životnímu stylu a snažím se tuto filozofii přenést i na své děti. Je pro mě důležité, abych jim poskytla všechny potřebné informace a podporu pro jejich rozvoj. Jako autorka tohoto blogu se snažím poskytovat ostatním maminkám užitečné informace a rady, které jim pomohou ve výchově a péči o jejich děti.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno