Kdy se začne miminko smát? Záleží na mnoha věcech

Kdy se začne miminko smát? Přesné datum neexistuje. První úsměvy miminka patří mezi nezapomenutelné okamžiky stejně jako první slova nebo první krůčky. Každá maminka se u svého novorozence na první úsměv velice těší. Pojďte se podívat, jak to s tímto výrazem v tváři je, kdy jej můžete poprvé očekávat a také se pojďte dozvědět více informací, které vás budou zajímat.

Každé miminko je individuální

Snad každá maminka sleduje vývoj svého drobečka a pozoruje, co již umí. Díky tomu je možné včas odhalit mnohé problémy. Na druhou stranu je třeba myslet na to, že každé miminko je jiné a má individuální vývoj. Srovnávání s ostatními vám jen přidělává zbytečné starosti v době, kdy byste si se svým malým měli užívat naplno všechny chvíle a radovat se z jeho vlastních pokroků. Jedno dítě začne ihned povídat a na chození nepospíchá, jiné to má přesně naopak. Stejně tak je tomu i s úsměvem. Pamatujte, že miminko se začne usmívat, až bude chtít a až k tomu dospěje.

Vývoj dětského úsměvu

Přesto však lze shrnout vývoj dětského úsměvu do několika etap, kterými si postupně projde každé miminko. Výrazy jsou upřímné, spontánní a velice dobře postřehnutelné; nehrozí tedy, že byste si prvních úsměvů nevšimli. Děti od narození úplně neovládají motoriku, ale naopak ovládají mimiku a postupně se v tom, jako ve všech dalších oblastech, zlepšují až k dokonalosti. Úsměv prochází těmito fázemi:

  • Novorozenecký takzvaný nesociální úsměv
  • Úsměv jako reakce na hlas od věku tří týdnů
  • Úsměv jako reakce na tvář od věku pěti týdnů
  • Hlasitý smích okolo 4. měsíce

Novorozenecký nesociální úsměv je výrazem, který vzniká samovolně a není reakcí na konkrétní podnět nebo fantazii. Často se může objevit například ve spánku nebo při únavě. Až později se miminko začne usmívat alespoň částečně vědomě. První silněji reaguje na lidský hlas, později i na spatření obličeje. Po několika měsících života již zvládne hlasitý smích.

Je první úsměv automatický nebo sociální?

Ačkoliv první úsměv vzniká v reakci na hlas a obličej, ještě není úplnou sociální interakcí. Jedná se spíše o reflex, což potvrzuje i fakt, že se miminka usmívají na jakýkoliv předmět, ve kterém vynikají dvě skvrny jakožto lidské oči – dokonce i pokud je nakreslíme jako tečky na papír. V rodičích však úsměv probouzí samozřejmě emoce a tak se miminko pozorováním odezvy učí první sociální komunikaci i fakt, že svým chováním může ovlivnit okolí a vnější události. Oplácejte mu proto jeho úsměv. Díky pozitivní reakci získá možnost dalšího rozvoje.

Pokud se miminko neusmívá

Není třeba, aby vaše miminko zapadalo přesně do tabulek – pokud nastane odchylka v rámci týdnů, neznepokojujte se a prostě přijměte fakt, že si dalo chvíli načas nebo si naopak pospíšilo. Pokud však dlouhou dobu nemá ani náznaky smíchu a dalších mimických výrazů, určitě navštivte vašeho pediatra a tento problém s ním konzultujte.

Miška
Miška

Jsem maimnkou 2 letého prcka na mateřské dovolené. Zajímám se zdravý životní styl, ale mým největším koníčkem je můj prcek:)