Zácpa u batolat

Zácpa u batolat

Zácpa u batolatZácpa u batolat – Pokud máte malé dítě, trávicí potíže jsou nejčastějším problémem. Hledáte-li přírodní prostředky, pokusíme se vám nějaké předat. Zácpa u batolat je častým problémem. Objevuje se nejčastěji v době zavádění příkrmů.

Dítě, které cítí při vyprazdňování bolest, pak oddaluje další vyprazdňování stolice. Přitom ale zase dochází ke hromadění stolice ve střevě a tím i ke zhoršování stavu. Zamezte možnému poškození svěrače konečníku vhodnou prevencí. Pokud strava obsahuje velmi málo vlákniny, nastává ve střevech problém. Batole pláče, má bolesti bříška a je úzkostlivé. Pokud už chodí na nočník, asi jej na něj nedostanete.

  • Zavádění prvních příkrmů.

Důvodem je jejich složení. Potraviny, které typicky zácpu způsobují, jsou například rýže, mrkev nebo banán. Snížení množství vypitých tekutin je nejčastější příčinou. Dávejte příkrmy v malém množství. Klidně jen lžičku. Některé děti si prostě hůře na příkrm zvykají.

  • Přidejte mléčné výrobky

Přidejte naopak zakysané výrobky a jogurty. Mléko je spíše potravina než tekutina a může být hůře stravitelné. Vždy se lépe stráví zakysaný výrobek či tvaroh. Účinky probiotik jsou známé.

  • Zvyšte podíl ovoce a zeleniny ve stravě

Zvýšení podílu vlákniny obsažené v ovoci a zelenině je velmi jednoduchý a zejména zdravý způsob, jak zamezit zácpě. Zkuste si vybrat ovoce a zeleninu s vysokým podílem obsahu vlákniny. Třeba jablka, hrušky, hrozny, hrášek, špenát, brokolice či mrkev. Můžete je strouhat, nebo odšťavňovat na chutné smoothies .

  • Zvyšte podíl celozrnných potravin

Pokud už na to má dítě věk, přidejte celozrnné potraviny do stravy batolete. Přidejte do svého jídelníčku vdolky s otrubami a z celozrnné mouky. Volte grahamové sušenky, ovesné vločky, hnědou rýži a celozrnné pečivo. Celá zrna, která jsou plná vlákniny, jsou také skvělou prevencí i léčbou zácpy.

  • Zvyšte příjem tekutin

Nejlepší je dítě naučit pít čistou vodu. Můžete také zařadit ovocné a zeleninové šťávy. Dejte ale pozor na obsah cukru zejména v ovocných šťávách. Udržujte hydrataci a pravidelný pitný režim. Kupte batoleti pěkný hrneček se savičkou, ze kterého bude rádo pít.

  • Učení na nočník

Posaďte dítě na nočník vždy po probuzení a po jídle. Dítě, které trpí zácpou, může mít nočník spojený s nepříjemným pocitem a bolestí. Předcházejte tomuto problému velmi obezřetně.

  • Teplá koupel

Zkuste ulevit bolavému bříšku teplou koupelí. Pokud bude dítko sedět v teplé lázni, uklidí se. Teplá voda pomáhá zmírnit bolest a uvolňuje i anální svěrač, také pomáhá pohybu střev.

  • Masáž bříška

Jemně masírujte bříško olejem. Krouživými pohyby, ale netlačte. Jen tak, aby to bylo příjemné. Na závěr masáže můžete dát na bříško nahřátou plenku.

  • Dostatek pohybu

U nejmenších kojenců je to na vás, cvičte nožičkami přitahováním k bříšku. Také a častější polohujte dítě na bříško.

  • Dietní a režimová opatření proti zácpě

Které potraviny máte přidávat, jsme již napsali. Určitě omezte na chvíli rýži, mrkev, banány, ale zejména bílé pečivo a sladkosti jako je čokoláda a bonbóny.

Miška
Miška

Jsem maimnkou 2 letého prcka na mateřské dovolené. Zajímám se zdravý životní styl, ale mým největším koníčkem je můj prcek:)