Zelená stolice u kojence

Zelená stolice u kojenceZelená stolice u kojence  – Pokud se u vašeho dítěte objeví zelená stolice, mějte na paměti, že zelená stolice je u kojenců poměrně častým jevem. Proto buďte v klidu, nemusí hned znamenat problém. Sledujte, zda je výrazně zelená a zda je i s příměsí hlenu, pak už by bylo vhodné situaci řešit. Šlo by o mírnou střevní infekci. Poraďte se s dětským lékařem, zda je nutné nasadit dětská probiotika. Ta kromě známého Lactobacillu obsahují mnoho dalších potřebných střevních bakterií.

 

Pokud je stolice pouze mírně nazelenalá, je bez hlenu a výrazně nezapáchá, není důvod se obávat. Jestliže má dítě průjem, dbejte na zvýšený pitný režim. V tomto případě se dělají stěry a vzorek stolice se odesílá na laboratorní vyšetření. Musí se vyloučit infekce a bakteriální onemocnění. Také se může jednat o alergii, například na mléko.

 

Co může být příčinou zelené stolice u kojence?

  • bakteriální infekce – pokud se prokáže, nasaďte probiotika
  • dětská žloutenka – vyplavování vysokého množství bilirubinu z krve
  • plně kojené děti – přebytek tzv. předního mléka, bohatého na cukry, který kvasí. Nechte dítě déle sát pouze z jednoho prsu.
  • strava matky – bohatá na mléčné výrobky, omezit nebo vynechat na pár dnů
  • přítomnost zelené potraviny ve stravě matky – špenát, prokolice, železo v lékové formě
  • umělá výživa dítěte –  problém v mléce – kojenecké mléko je obohaceno železem
  • stolice kojených dětí je přirozeně zelená v případě, že ji necháte déle na vzduchu
  • zelená stolice u kojence není hladová stolice – je to mýtus, hladová by byla hnědá až tmavě hnědá a bylo by jí velmi málo

V prvních dnech ihned po narození je stolice tmavá až černá. Je to způsobeno směsí buněčné drtě, žlučových barviv a také i minerálních látek. Říkáme jí smolka. Klasická barva stolice u kojených miminek je žlutá, v konzistenci míchaných vajíček. Někdy je i vodnatá. Dostaví se 4x- 5x denně.

 

Pokud je tmavě hnědá, u kojených dětí je tedy hladová a je třeba více přikládat dítě k prsu. Pokud dítě kojíte a máte pocit, že je mléka méně, častěji přikládejte dítě k prsu, sáním se aktivuje tvorba mléka. Někdy to může i týden trvat, tak nezoufejte. Kojte aspoň jednou v noci. A pokud to nezabere, nic si nevyčítejte a prostě zajděte pro vhodnou umělou výživu. Zelená stolice u kojence nemusí znamenat, že je něco v nepořádku. Vždy prvně hledejte důvod v jednom z výše uvedených možností a neznepokojujte se.

 

Miška
Miška

Jsem maimnkou 2 letého prcka na mateřské dovolené. Zajímám se zdravý životní styl, ale mým největším koníčkem je můj prcek:)