18 měsíců: tížící představa, nebo skvělá fáze vývoje dítěte?

Přibližně v 18 měsících se dítě ocitá v jedné ze svých nejsložitějších a nejpřekvapivějších fází vývoje. Zatímco někteří rodiče toto období vnímají jako velmi tíživé a složité, pro jiné je to skvělá fáze vývoje, kterou si chtějí maximálně užít.

První výzvou v této fázi vývoje je komunikace. Dítě se může cítit velmi frustrující, protože nemůže sdělit, co potřebuje a co si přeje. Někdy se snaží něco naznačit, jindy naopak mohou být plakaví a nevyzpytatelní. To vše může mít dopad na celkovou náladu doma.

Nicméně, tuto fázi vývoje lze také vnímat jako skvělou příležitost k rozvoji dítěte. Děti v této fázi se učí velmi rychle a jsou otevřené novým věcem. Můžou být velmi zvědavé a zaujaté vším, co je kolem. Jsou připraveny se učit nové věci a jsou velmi tvůrčí.

Pro rodiče v této fázi vývoje dítěte je klíčové být trpělivý, úslužný a podporovat všechny jeho nové pokusy. Řada aktivit, jako například hraní her, běhání, skákání nebo kreslení, mohou být pro děti v této fázi velmi zábavné a užitečné.

Takže i když tato fáze vývoje může být v první řadě trochu náročná, cílem by mělo být vnímat ji jako skvělou příležitost k podpoře vývoje dítěte.

děti

18 měsíců: tížící představa, nebo skvělá fáze vývoje dítěte?

Co jsou to 18 měsíců?

Prvních 18 měsíců života dítěte je velmi důležitých v jeho vývoji. Tuto dobu můžeme rozdělit na několik fází, které jsou plné významných změn a nových dovedností. V dnešním článku se zaměříme právě na fázi 18 měsíců.

Co můžeme od této fáze očekávat?

18 měsíců představují velký milník v životě dítěte. V této fázi jsou děti velmi aktivní, začínají si hrát a objevovat svět kolem sebe. Mnoho rodičů v této fázi považuje své dítě za velmi náročné, což však patří k normálnímu vývoji.

Dítě v této fázi může mít chuť nazkoušet si svou nezávislost. Začíná se učit chodit a řídit se vlastními kroky. Je to období, kdy začíná projevovat své emoce, může být radostné, ale také podrážděné. Důležité v této době je pozitivní podpora a nadále rozvíjet jeho vlastní kreativitu.

Jak podpořit dítě v této fázi?

Pro dítě je v této fázi velmi důležitá pozitivní podpora a uznání. Měli byste mít dostatek trpělivosti a rádi mu pomáhat při každodenních aktivitách. V této fázi je vhodné dítěti dát prostor, kde může být kreativní a zároveň mu být nablízku.

Důležité je také vytvořit pro dítě pevnou a stabilní rutinu, jelikož mu to dává pocit bezpečí. Nezapomínejte na význam komunikace s dítětem a vysvětlovat mu věci, které mu zatím nejsou známé.

Závěr

18 měsíců jsou velmi důležitými fázemi v životě dítěte. V této fázi dojde k výrazným změnám a novým dovednostem. Dítě začíná objevovat svět a potřebuje pozitivní podporu. Pokud se mu budete věnovat a vytvoříte mu pevné prostředí, pomůžete mu dále rozvíjet jeho kreativitu a samostatnost.

Odkazy

Pokud byste se chtěli dozvědět více o vývoji dětí v této fázi, doporučujeme navštívit web HealthyChildren.org.

NEJLEPŠÍ DIETA V AKCI ➡️

FAQs – 18 měsíců dítěte

Co je to za věk 18 měsíců?

18 měsíců je věk, kdy děti průměrně mluví několika slovy, chodí a začínají být více nezávislé. Je to období, kdy se dítě začíná plně rozvíjet a učit se nové věci.

Je to tížící představa?

Někteří rodiče si s tímto věkem neví rady a považují ho za typickou krizi v dětském vývoji. Dítě se také může zdát neustále nespokojené a rodiče mohou mít pocit, že nevědí, co dělat. Nicméně je to normální fáze vývoje a není třeba se obávat.

Je to skvělá fáze vývoje dítěte?

Určitě ano. Dítě se v této fázi učí hodně a začíná být více nezávislé. Naučí se stát, chodit a může začít mluvit. Je to také období, kdy se může zlepšit jeho motorická koordinace.

žena

Co umí dítě v 18 měsících?

Motorické dovednosti

Dítě v 18 měsících už dokáže chodit stabilně a zkouší i běhat. Umí si sice sám oblékat pouze kousky oblečení, ale má již schopnosti využívat své ruce a prsty. V tomto věku se dítě učí kreslit první věcičky a stavět z kostek jednoduché věže.

Jazykový vývoj

Dítě v 18 měsících již dokáže říci několik slov a snaží se napodobovat zvuky. Rozumí běžným pokynům a jednoduchým otázkám. Když mu řeknete „Ahoj!“ nebo „Na shledanou!“, dokáže reagovat a má radost. Také se učí ukazovat na různé věci, které ho zajímají.

Vývoj sociálních dovedností

V tomto věku rodiče začínají být svědky prvních projevů samostatnosti u dítěte. Dítě se naučí dávat polibky a mazlit se. Umí se těšit z dárek a dokáže ukazovat na to, co ho zajímá.

Citový vývoj

Dítě v tomto věku projevuje stále více citové vazby k rodičům. Své potřeby vyjadřuje nejen slovy, ale také nejrůznějšími gesty. Dokáže se smát i plakat a umí projevit podobné emoce jako dospělí.

Pro více informací o vývoji dítěte se podívejte na stránky o vývoji dítěte na Wikipedii.


pro děti

18 měsíců: tížící představa, nebo skvělá fáze vývoje dítěte?

  • Dítě v 18 měsících prochází velkými změnami vývoje, například se učí chodit, mluvit a komunikovat.
  • Tyto změny mohou být pro rodiče frustrující a stresující, ale jsou důležitým krokem v růstu a vývoji dítěte.
  • V této fázi je důležité poskytovat dítěti přiměřenou podporu a péči, aby se cítilo bezpečně a mohlo se dále rozvíjet.
  • Vývojové milníky, jako je chůze, rozvoj řeči a samoobsluha, jsou důležitým indikátorem správného vývoje dítěte a měly by být sledovány s pečlivostí.
  • Rodiče by měli být trpěliví a podporovat dítě při jeho pokusech a chybách, a především si užívat této fáze vývoje, protože růst a vývoj dítěte jsou neuvěřitelné zážitky.

NEJLEPŠÍ DIETA V AKCI ➡️

Kategorie – Hračky

Předchozí článekCo je Bubínek pro nejmenší děti a proč je to dobrá volba
Další článekJak si užít exotickou dovolenou s rodinou – tipy a triky☀️
Jsem matka tří dětí a žiju již 7 let v České Republice. Předtím jsem strávila několik let v USA a Anglii. Věnuji se zdravému životnímu stylu a snažím se tuto filozofii přenést i na své děti. Je pro mě důležité, abych jim poskytla všechny potřebné informace a podporu pro jejich rozvoj. Jako autorka tohoto blogu se snažím poskytovat ostatním maminkám užitečné informace a rady, které jim pomohou ve výchově a péči o jejich děti.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno