Bezpečnost při plavání s dětmi

Bezpečnost při plavání s dětmi: Co by rodiče měli vědět

Plavání je pro děti skvělou zábavou a zdrojem pohybu, který pomáhá rozvíjet jejich fyzické i duševní schopnosti. Nicméně, je velmi důležité, aby rodiče brali bezpečnost dětí v bazénech, jezerech či oceánech vážně. V této krátké úvaze se podíváme na některé klíčové aspekty bezpečného plavání s dětmi.

 • Vyzkoušejte dítěte, zda je zdatné ve vodě. Než se vydáte do hlubší vody, vyzkoušejte, jestli je vaše dítě schopné sám plavat, alespoň po krátké vzdálenosti, než se budete společně vydávat do větších hloubek.
 • Zvolte správné plavecké pomůcky a vycvičte dítě k jejich používání. Pokud si nejste jisti s jeho plaveckými dovednostmi, používejte plavečky nebo jiné plavecké pomůcky, které mu zajistí dostatečnou floataci a udrží ho na hladině. Pokud už je vaše dítě zdatnější, vycvičte ho, jak správně používat plavecké pomůcky.
 • Nikdy nechte dítě samo v bazénu nebo vodě. Nezáleží na tom, zda je to plytké nebo hluboké místo. Především nevycházejte ze zorného pole dítěte, pokud plavete v otevřené vodě – jako je například oceán nebo jezero.
 • Vždy se snažte dodržovat pravidla bezpečnosti u vody. Toto zajišťuje mimo jiné, že dítě bude plavat v bezpečné zóně. Nikdy se nesnažte být v blízkosti potápějícího se dítěte, i když se zdá, že je to takzvaný „malý pád“.
 • Neignorujte varovné signály vedoucí k uzavření bazénu nebo pláže. Většina bazénů a pláží má systémy varování, které upozorňují na nebezpečí a na hrozící bouřky. Podřiďte se jim, abyste dítěti zajistili bezpečí.


děti

KREATIVNÍ HRAČKY V AKCI ➡️

Bezpečnost při plavání s dětmi: Co by rodiče měli vědět

Bezpečnost při plavání s dětmi: Co by rodiče měli vědět

Zahájení letní sezóny a potřeba bezpečnosti

V létě se voda stává neodolatelným magnetem pro dětské zábavy a radovánky. S blížícím se začátkem prázdnin a zahájení letní sezóny se na plážích a koupalištích začíná růst nápor dětských hlaviček. Nicméně, zábava může rychle přerůst v tragédii, pokud rodiče nevědí, jak se správně chovat v případě náhlé události. Dnes se tedy podíváme na to, co by měli rodiče vědět, aby zajistili bezpečnost svých dětí při plavání.

Krok číslo jedna: Nenechat dítě samo

Toto je bezesporu nejdůležitější pravidlo, které rodiče musí dodržovat. Děti by nikdy neměli zůstávat ve vodě samy. Pokud je to nutné, musí být dítě pod dohledem alespoň jednoho dospělého, který bude blízko a pozorně sledovat jeho aktivity. Navíc, dítě by mělo být vždy vybaveno plovacími pomůckami, které mu pomohou udržet se na hladině v případě potřeby.

Krok číslo dva: Vysvětlit dítěti základy bezpečnosti

Dalším důležitým pravidlem pro rodiče je vysvětlení základů bezpečnosti. Děti by měly vědět, že se nesmí dostávat příliš daleko od břehu, aby je nenapadla únava. Dále by měly být vysvětleny zásady, jak se zachovat v případě, že se bude chtít dítě umístit na nebezpečné místo – např. terasy, u bazénu.

Krok číslo tři: Využití plovacích pomůcek

Plovací pomůcky jsou velkým pomocníkem v den plavání. Existuje mnoho různých možností, včetně vest, nafukovacích krokov, kruhů nebo plavek s integrovaným plavidlem. V jistých případech mohou být pomůcky povinné, například na veřejných koupalištích.

Krok číslo čtyři: Naučit dítě plavat

Navzdory používání plovacích pomůcek je dobré, aby si děti osvojily základní plavecké dovednosti, protože mohou pomoci předejít možným náhlým situacím v budoucnu. Je však třeba dávat pozor na to, aby se příliš nespěchalo. Děti by měly učit zkušený plavec a pokud to není možné, doporučuje se navštívit vodní školu, kde se děti naučí spoustu nových informací.

KREATIVNÍ HRAČKY V AKCI ➡️

Bezpečnost při plavání s dětmi: Co by rodiče měli vědět

Proč je bezpečnost při plavání s dětmi důležitá?

Bezpečnostní opatření během plavání s dětmi jsou zásadní pro prevenci utonutí. Děti jsou většinou velmi roztěkané a nezkušené v plavání, a proto potřebují pečlivý dohled a ochranu všech okolností.

Jak zajistit bezpečnost dítěte při plavání?

Rodiče by měli udržovat pozornost na dítě a podobně jako v případě řízení automobilu nebo jízdy na kole, neměli by se nechat rozptylovat. Není na škodu, když přijdou na pláž doprovázeni dalšími dospělými. Neměli by také zapomínat na správnou koupací techniku dítěte a na zábranu vstupování do vody bez dohlížení.

Co dělat v případě nebezpečí?

Jakmile dojde k situaci, kdy je dítě v ohrožení, je důležité zachovat klid. Pokud možno, měli by rodiče být neustále s dítětem, které se plácá na vodě. Pokud se stalo něco nepříjemného, je nutné okamžitě zavolat o pomoc.

Jaké jsou další důležité rady pro rodiče?

Kromě výše zmíněných tipů je důležité mít vždycky u sebe ochranné pomůcky. Platí to zejména pro případy, kdy se dítě přesune k hlubině, kde se už nedotká dna. V těchto případech jsou různé druhy plavek s výplní vhodným řešením. Měli byste také dbát na to, aby vaše dítě vodu poslouchalo a respektovalo.

jak děti

Jak naučit děti plavat

Základy plavecké výuky

Plavání je skvělá zábava a zároveň důležitá dovednost, kterou by mělo umět každé dítě. Pokud chcete naučit své dítě plavat, začněte s jednoduchými cviky jako jsou tréninkové plavecké pomůcky, krokům nohou a plavání na zádech. Pokud dítě dělá někde chyby, nezoufejte – být trpělivý je klíčem k úspěchu.

Bezpečnostní opatření

Plavání může být sice zábavné, ale i nebezpečné. Důležité je vždy dbát na bezpečnostní opatření, jako je umístění plaveckých pomůcek, dozor dospělé osoby a případné noutění, pokud dítě začne tonout.

Podpora plavání

Pokud se vaše dítě zajímá o plavání a chce se více učit, podpořte ho tím, že s ním budete navštěvovat plavecký klub. V plaveckém klubu se vaše dítě může naučit správnou techniku plavání, a tím dosáhnout lepších výsledků na plaveckých závodech.

Text vychází z informací, které jsou dostupné na Wikipedii.

pro děti

Bezpečnost při plavání s dětmi: Co by rodiče měli vědět

 • Nikdy nenechat dítě samo nedohlédnuté na břehu nebo ve vodě
 • Koupání v otevřené vodě je rizikovější než v bazénu
 • Dětem by měly být poskytnuty speciální ochranné prostředky, jako například plavecké vesty
 • Důkladně zkontrolovat hloubku vody před vstupem
 • Naučte děti základní plavecké dovednosti, aby se dokázaly udržet na hladině
 • Zabezpečte všechny nebezpečné předměty, které by děti mohly na břeh přinést a potenciálně by se mohly stát zdrojem úrazu
 • I když děti umí plavat, měly by být stále pod dohledem
 • Pokud se dítě neumí plavat, mělo by nosit plavecké pleny nebo podobné ochranné prostředky
 • Znát nebezpečné situace a umět na ně reagovat

KREATIVNÍ HRAČKY V AKCI ➡️

Kategorie – Pro maminky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno