Co by mělo umět 3leté dítě, aby bylo připraveno na školku?

Připravovat dítě na školku může být pro mnoho rodičů stresující úkol. Nicméně existuje několik klíčových dovedností, které by mělo mít 3leté dítě zvládnuté, aby se mohlo dobře integrovat do kolektivu a úspěšně se adaptovat na nové prostředí.

 • Komunikace – Dítě by mělo být schopné vyjádřit své potřeby a požadavky a zároveň rozumět pokynům od učitelů a ostatních dětí. Základem pro efektivní komunikaci je trénink sluchového a řečového vnímání, abecední znalost a schopnost slova odvozovat.
 • Sociální dovednosti – Školka je prostředím, kde se děti učí spolupracovat, sdílet hračky a – co je nejdůležitější – respektovat ostatní. Dítě by mělo mít základní znalosti týmové spolupráce, řešení konfliktů a empatie.
 • Sebeobslužné dovednosti – Dítě by mělo být schopné samo se oblékat a vylézt na toaletu, umýt si ruce a efektivně využívat stravovací nádobky. Tyto sebeobslužné dovednosti podporují nejen samostatnost, ale také zdraví dítěte.

Při přípravě na školku je důležité odhadnout individuální potřeby vašeho dítěte a vyhovět jim. Pokud máte jakýkoliv dotaz ohledně vzdělávacího procesu, neváhejte kontaktovat učitele či odborníky na výchovu dětí.

děti

Co by mělo umět 3leté dítě, aby bylo připraveno na školku?

Různé aktivity a zkušenosti

Ne všechny děti jsou stejné, takže neexistuje žádný přesný seznam toho, co by mělo 3leté dítě již umět. Nicméně, existuje několik aktivit a zkušeností, které by prospěly každému dítěti v přípravě na školku.

Výtvarné projekty : Školky obvykle mají hodně výtvarných aktivit, takže by bylo dobré, aby vaše dítě už umělo malovat, řezat, lepit a kreslit.
Hmatové a senzorické hry : Hry, které stimulují, jak vizuální, tak i hmatové smysly, jako například hraní s pískem nebo vodou, jsou skvělé pro vývoj motoriky a koordinace.
Vědecké experimenty: Okouknout dovednosti vědeckých experimentů s vaším 3letým dítětem může pomoci rozvinout jeho zájem o učení a učit ho přemýšlet analyticky.
Třídící a párovací hry: Tento typ her pomáhá k rozvoji šikovnosti, motoriky, pozornosti a k rozpoznávání názvů barev a tvarů.

Socio-emocionální schopnosti

Ve školce se děti budou muset naučit komunikovat s ostatními dětmi a s dospělými. Získání společenských dovedností a schopnosti komunikovat jsou pro přípravu na školku velmi důležité. Následující aktivity by mohly pomoci vašemu dítěti při rozvoji sociálních a emocionálních dovedností:

Hry na rozvoj jazyka : Hry související s jazykem jsou skvělé pro rozvoj sociálních dovedností a budování slovní zásoby. Jste-li při tom také kreativní, můžete zahrnout roli hraní nebo dramata do her.
Učení se pomocí pomoci druhým : Nepovinné aktivity jako pomáhat s menšími dětmi nebo nějakou činností, může pomoci vzít ohled na druhé, pochopit, jak nám ostatní mohou pomoci a učí nasazení pro dobro ostatních.
Rozvoj emocionální inteligence: Děti většinou nemají tendenci přemýšlet o svých emocích a zvládání situací. Pomocí her na tematiku emoční inteligence (jak různé emoce vypadají, jak se ke nim chovat, jak je překonat atd.) můžete pomoci dítěti v ovládání svých emocí.

Vzdělávací základy

Podle Stanfordské školy vzdělávání některé vzdělávací základy, které mohou děti v 3 letech znát zahrnují: počítání na 10, znalost písmen, znalost základních tvarů a barvy. Tyto základy však neznamenají, že by vaše dítě mělo počítat do 100 či číst.

Učení se písmenům, číslům a barvám : Existuje spousta her, které mohou pomoci vašemu dítěti naučit se písmena, čísla a barvy. Např. hledání písmen v časopisu atd.
Třídění a počítání : Pomocí hraní si s čísly a tříděním předmětů podle velikosti a barvy se dítě může naučit počítat a třídit.

Pokračujte v učení vašeho dítěte, hrajte si s nim a nezapomeňte, že každé dítě je jiné a na každého dítě musí být připraven jiný program pro přípravu na školku. Co mu pomůže ho zvládnout s větší jistotou.

NEJLEPŠÍ DIETA V AKCI ➡️

Co by mělo umět 3leté dítě, aby bylo připraveno na školku?

Jaké jsou základní dovednosti?

3leté dítě by mělo být schopné:

 • komunikovat s ostatními dětmi a dospělými
 • vyjádřit své základní potřeby a požadavky
 • rozumět jednoduchým instrukcím
 • poznávat základní barvy, tvary a čísla
 • samostatně se oblékat
 • umývat si ruce a zuby

Jaké jsou sociální dovednosti?

3leté dítě by mělo být schopné:

 • sdílet hračky a prostor s ostatními dětmi
 • respektovat pravidla a návyky ve skupině
 • projevovat empatii a laskavost k ostatním

Jaké jsou motorické dovednosti?

3leté dítě by mělo být schopné:

 • plést, stříhat a lepit
 • stavět z větších stavebnic
 • běhat, skákat a třeba i chytat míč

žena

Co by mělo umět 3leté dítě?

Rozvoj motoriky

Dítě ve věku 3 let by mělo být schopno běhat, skákat, plavat, vyšplhat si po schodech a vylézt na strom. Taktéž by mělo být schopno bez pomoci se oblékat a rozebírat se.

Komunikace

3leté dítě by mělo být schopno mluvit alespoň ve větších větách a také by mělo rozumět přesnějším instrukcím. Také by se mělo naučit základním přátelským vztahům, které jsou typické pro jeho věk.

Pomoc v domácnosti

Dítě v tomto věku by mělo být schopno pomoci s úkoly v domácnosti, jako např. uklízení, utírání prachu atd.

Pro více informací můžete navštívit stránku https://cs.wikipedia.org/wiki/V%C4%9Bk .

pro děti

Co by mělo umět 3leté dítě, aby bylo připraveno na školku?

 • Dokázat se obléknout s pomocí, případně s minimální asistencí
 • Chápat základní pravidla chování, jako např. hádat se s ostatními je nesprávné
 • Dovednost jednoduché komunikace a porozumění pokynům ze strany dospělých
 • Zvládnutí základních hygienických návyků, jako např. umytí rukou
 • Spolupráce s ostatními dětmi, například při hře nebo při jednoduchých cvičeních
 • Základní poznatky o barvách, tvarech a číslech
 • Docházení na záchod samostatně a hygienické chování

NEJLEPŠÍ DIETA V AKCI ➡️

Kategorie – Hračky

Předchozí článekCvičení pro děti: Správné využití barev v každodenním životě❤️
Další článekKdy je vhodné vyhledat lékařskou pomoc, pokud se nedaří otěhotnět?
Jsem matka tří dětí a žiju již 7 let v České Republice. Předtím jsem strávila několik let v USA a Anglii. Věnuji se zdravému životnímu stylu a snažím se tuto filozofii přenést i na své děti. Je pro mě důležité, abych jim poskytla všechny potřebné informace a podporu pro jejich rozvoj. Jako autorka tohoto blogu se snažím poskytovat ostatním maminkám užitečné informace a rady, které jim pomohou ve výchově a péči o jejich děti.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno