Co je to jemná motorika u dětí a jak vyvíjet její schopnosti?

Jemná motorika se týká schopnosti pohybů, které vyžadují preciznost a kontrolu, jako jsou například psaní, manipulace s drobnými předměty, stříhání a lepení. Tyto dovednosti jsou klíčové pro každodenní život a dítě potřebuje vyvinout jemnou motoriku pro úspěšné zvládnutí školních aktivit i pro naplnění svých zájmů.

Jemná motorika se nejvíce vyvíjí v období od 3 do 6 let. V této fázi dítě musí pracovat s malými předměty, jako jsou pera, tužky, barvy nebo puzzle a také trénovat své prsty a ruce pomocí hracích setů s pískem, plastelínou či hračkami s různými klíčky a uzlíky.

Významným faktorem pro rozvoj jemné motoriky u dětí je také dostatečné cvičení během dne. Důležité jsou například sportovní aktivity, tancování nebo jiné pohybové hry, které posilují motorické schopnosti a koordinaci pohybů.

Všichni rodiče a pedagogové by měli být zapojeni do podpory rozvoje jemné motoriky a motivovat děti k pravidelnému cvičení, experimentování s různými materiály a aktivitami, které podporují preciznost a kontrolu v pohybech.

děti

KREATIVNÍ HRAČKY V AKCI ➡️

Co je to jemná motorika u dětí?

Definice

Jemná motorika je schopnost ovládat pohyby malých svalů v rukou a prstech, které jsou důležité pro provádění jemných pohybů a manipulaci s předměty. Je to klíčová dovednost pro každé dítě, protože její nedostatek může způsobit problémy v oblasti psaní, kreslení a dalších aktivit, které vyžadují precizní pohyby.

Vývoj jemné motoriky u dětí

Jemná motorika se vyvíjí od narození a pokračuje až do puberty. Během prvních měsíců života se dítě učí držet předměty a pohybovat s nimi, a to díky reflexům a postupnému ovládnutí svalové koordinace. V průběhu dalších let se jeho schopnosti stále zlepšují a dítě se učí tvořit větší a složitější pohyby.

V období předškolního věku je důležité, aby rodiče a pedagogové podporovali rozvoj jemné motoriky u dětí. To lze dosáhnout různými způsoby, jako jsou například kreslení, skládání lega, výroba malých předmětů z papíru a podobně.

Jak vyvíjet schopnosti jemné motoriky u dětí?

Existuje mnoho způsobů, jak podporovat rozvoj jemné motoriky u dětí. Zde jsou některé z nich:

1. Kreslení

Kreslení je vynikající způsob, jak posilovat jemnou motoriku u dětí. Stačí jim dát tužku nebo pastelku a papír a nechat je tvořit. Během kreslení se dítě učí držet tužku a přesně ovládat pohyb ruky.

2. Hračky s malými detaily

Hračky, které mají malé detaily, jako jsou například lego kostky, puzzle a miniaturní auta, jsou ideální pro rozvoj jemné motoriky u dětí. Dítě se musí naučit precizně manipulovat s těmito předměty a dávat pozor na detaily.

3. Výroba předmětů z papíru

Používání nůžek, lepidla a papíru je také vynikající způsob, jak rozvíjet jemnou motoriku u dětí. Během tvorby různých předmětů se dítě učí ovládat pohyb rukou a prstů.

4. Aktivity s pískem nebo těstem

Hraní si s pískem nebo těstem je také vynikající pro rozvoj jemné motoriky u dětí. Dítě se musí naučit formovat a tvarovat materiál svýma rukama.

Závěr

Jemná motorika je důležitou dovedností pro každé dítě. Je to schopnost ovládat pohyby malých svalů v rukou a prstech, které jsou důležité pro provádění jemných pohybů a manipulaci s předměty. Rozvoj jemné motoriky lze podpořit pomocí různých aktivit, jako je například kreslení, hračky s malými detaily, výroba předmětů z papíru a hraní si s pískem nebo těstem.

Reference:

– „Fine Motor Skills,“ Understood.org, accessed December 1, 2023. https://www.understood.org/en/learning-thinking-differences/child-learning-disabilities/motor-skills/fine-motor-skills

– „Fine Motor Skills for Children,“ Healthy Children, November 21, 2015, https://www.healthychildren.org/English/ages-stages/toddler/Pages/Fine-Motor-Skills.aspx

– „Fine Motor Skills Activities,“ Earlymoments.com, accessed December 1, 2023. https://www.earlymoments.com/parent-resources/fine-motor-skills-activities/

KREATIVNÍ HRAČKY V AKCI ➡️

Co je to jemná motorika u dětí?

Jemná motorika je schopnost ovládat drobné pohyby a manipulovat s předměty pomocí rukou a prstů. U dětí se jemná motorika vyvíjí od narození do věku kolem osmi let. Je velmi důležitá pro řadu aktivit v každodenním životě, například pro psaní, kreslení, řezání nožem nebo vaření.

Jak vyvíjet schopnosti jemné motoriky u dětí?

Jemnou motoriku u dětí lze rozvíjet pomocí různých aktivit a her. Několik tipů, jak podpořit její vývoj:

 • Malování a kreslení s pastelkami nebo barvami
 • Vytváření modelů z hlíny nebo jiných modelovacích hmot
 • Natírání vajíček nebo kamínků barvou
 • Skládání puzzle nebo vystřihování obrazců
 • Hraní s drobnými předměty jako jsou kostky nebo korálky
 • Stavění s legem nebo jinými stavebnicemi

Důležité je, aby byly aktivity přizpůsobené dětskému věku a schopnostem. Dospělí mohou děti rovněž podporovat tím, že jim připraví vhodné nástroje pro manipulaci s předměty, jako jsou například malé nože nebo štětce. Pravidelné cvičení a rozvíjení jemné motoriky má pozitivní vliv nejen na zvládání každodenních činností, ale také na dětskou koncentraci, představivost a kreativitu.

jak děti

Jemná motorika u dětí předškolního věku

Co je jemná motorika?

Jemná motorika je schopnost koordinovat pohyby malých svalů, zejména prstů a rukou. U dětí předškolního věku se jedná o důležitou fázi vývoje, která jim umožňuje lépe ovládat své tělo a lépe se připravit na školní docházku.

Proč je jemná motorika u dětí předškolního věku důležitá?

Dobrá jemná motorika umožňuje dětem lépe psát, kreslit, stříhat, zapínat knoflíky a podobně. Tuto dovednost potřebují děti i pro úspěšné zvládnutí některých školních aktivit, jako jsou například psaní úkolů, řazení písmen a čísel nebo příprava modelů a skládaček.

Jak podpořit jemnou motoriku u dětí předškolního věku?

Podporovat jemnou motoriku u dětí můžeme různými způsoby. Důležité je, aby děti měly k dispozici různé hračky a pomůcky umožňující rozvíjení této dovednosti – například stavebnice, puzzle, modely, pastelky, fixy, voskovky a další. Důležité je také dát dětem dostatek času na to, aby mohly cvičit a procvičovat své pohyby.

Pro více informací o vývoji jemné motoriky u dětí můžete navštívit stránku Jemná motorika na Wikipedii.

pro děti

Co je to jemná motorika u dětí a jak vyvíjet její schopnosti?

 • Jemná motorika zahrnuje pohyby, které zahrnují použití prstů, rukou a zápěstí.
 • Kvůli vývoji mozku u dětí je důležité, aby jim byla věnována pozornost při rozvoji jemné motoriky.
 • Děti mohou trénovat jemnou motoriku pomocí různých her a aktivit jako například vkládání objektů do dírek, skládání puzzle a malování.
 • Při cvičení jemné motoriky se děti učí zlepšovat svou koordinaci a kontrolu pohybu.
 • Pokud jsou děti schopné jemné motoriky, mohou snadněji zvládnout složitější úkoly jako psaní a čtení.
 • Rodina a učitelé mohou hrát důležitou roli v rozvoji jemné motoriky u dětí.

KREATIVNÍ HRAČKY V AKCI ➡️

Kategorie – Pro maminky

Předchozí článekJak správně kojit novorozence – tipy a triky pro maminky🍼
Další článekJak si zvolit vhodnou kytaru pro dítě: Rady pro rodiče❤️
Jsem matka tří dětí a žiju již 7 let v České Republice. Předtím jsem strávila několik let v USA a Anglii. Věnuji se zdravému životnímu stylu a snažím se tuto filozofii přenést i na své děti. Je pro mě důležité, abych jim poskytla všechny potřebné informace a podporu pro jejich rozvoj. Jako autorka tohoto blogu se snažím poskytovat ostatním maminkám užitečné informace a rady, které jim pomohou ve výchově a péči o jejich děti.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno