Jak motivovat děti k uklízení

Uklízení není zábavná činnost a děti často nejsou ochotny se jí věnovat. Nicméně, zodpovědnost za uklízení patří do rodiny a každý by měl být zapojen. Zde jsou některé tipy, jak motivovat děti k uklízení:

1. Zahrňte děti do rozhodování
Dovolte dětem přispívat svými nápady k tomu, jak organizovat a uklízet domácnost. Nechte je, aby si vybraly své vlastní úkoly, aby pocítily větší zodpovědnost.

2. Zábavné prostředí
Nakupujte nástroje pro uklízení v jasných barvách nebo s obrázky oblíbeného pohádkového hrdiny. Uklízení může být zábavné, pokud je prováděno s veselými nástroji.

3. Odmeny
Nabídněte svým dětem malé odměny za každé úkoly, které splní. Mohou to být například drobné dárky, sladkosti nebo prostě jen slova uznání.

4. Obratem po uklízení
Dovolte svým dětem po dokončení úkolu si užít svůj volný čas. Nemusí dlouho trvat, stačí pár minut.

5. Ukazujte příklad
Dokonce i malý starost o úklid může být pro děti inspirací. Ukažte jim, jak plníte svoje úkoly a jakým způsobem pomáháte s udržováním čistoty.

Pamatujte si, že motivování dětí k uklízení neznamená nutit je ke klidu. Zábavné techniky a trpělivost jsou nezbytné pro rozvoj těchto návyků.

otec dítěte
Jak motivovat děti k uklidu

Úvod

Uklízení je pro mnoho dětí povinnost, kterou nevnímají jako příjemnou činnost. Je nutné najít způsob, jak s nimi o této povinnosti mluvit a jak je motivovat, aby ji plnili s nadšením. V tomto článku se budeme zabývat různými způsoby, jak děti motivovat k uklidu.

Vytvořte si s nimi plán

Nejdůležitější věcí při motivování dětí k uklidu je vytvořit si s nimi plán. S dětmi si sedněte a společně stanovíte, které dny budete uklízet a co všechno je potřeba udělat. Pokud se dítě bude cítit zodpovědné za plnění daného plánu, bude mít motivaci uklízet.

Nabídněte jim odměnu

Druhou věcí, kterou můžete udělat, je nabídnout dětem odměnu za to, že uklidí svůj pokoj nebo například i celý dům. Tuto odměnu jim můžete slíbit předem a podle toho, jak úspěšně splní své úkoly, jim ji můžete buďto dát nebo odepřít.

Berte je jako pomocníky

Další možností, jak děti motivovat k uklidu, je brát je jako pomocníky. Ukažte jim, co je potřeba udělat, a požádejte je o pomoc. Pokud se budou cítit užiteční, budou mít větší motivaci uklízet.

Zahrňte do uklízení celou rodinu

Poslední věc, kterou můžete udělat, je zahrnout celou rodinu do uklízení. Pokud si každý vezme na starost nějakou část domácnosti, bude to rychleji hotové a děti se budou cítit jako nezbytná součást týmu.

Závěr

Uklízení může být pro děti náročné a neodvratné, ale pokud je motivujeme a pomáháme jim plánovat a organizovat úkoly, mohou se z této činnosti stát zodpovědní a pečliví lidé. Pokud vás zajímají další způsoby, jak motivovat děti k uklidu, navštivte tento odkaz na webu PBS Parents.


Jak motivovat děti k uklidu?

1. Vytvořte si společný plán

S dětmi si domluvte, jaké úkoly mají každý den plnit, jaká jsou pravidla uklízení a jaký je konečný cíl. Pokud si samotné dítě může vytvořit svůj vlastní plán, bude se cítit více odpovědné za jeho plnění.

2. Vytvořte zábavné prostředí

Můžete si s nimi pustit oblíbenou hudbu, která je pobaví, nebo je při uklízení zapojit do hry. Například, kdo sbere nejvíce odpadků, dostane odměnu. Pokud bude dítě mít zábavu, bude se mu chtít uklízet více.

3. Dejte dětem najevo, že jejich úsilí je cenné

Dítě se musí cítit uznáno a odměněno. Stačí mu říct, že uklidilo skvěle a jeho pomoc je velmi ceněná. Můžete mu také slíbit malou odměnu nebo dovolit si společnou činnost jako například čtení knihy.

4. Ukážte příkladem

Děti se učí pozorováním rodičů, takže se snažte ukázat jim příklad. Když vidí, že i rodiče uklízejí a drží pořádek, bude se k tomu snažit přizpůsobit.

Pamatujte, že každé dítě je jiné a co platí u jednoho, může u druhého zcela neplatit. Je tedy důležité najít tu správnou motivaci, která funguje pro vaše dítě.

otci

Jak motivovat děti k uklidu?

Nastavte pravidla

Aby bylo pro děti jasné, co od nich očekáváte, je důležité stanovit pravidla. Například, že se večer před spaním musí vždy uklidit hračky a nepořádek. Když budou vědět, co od nich očekáváte, bude pro ně snazší se motivovat.

Pomozte a ukážte příklad

Děti se učí podle toho, co vidí. Pokud jim ukážete, že je třeba uklízet, přidáte se k nim a pomůžete jim, uvidí, že to není taková záhada a bude se jim to lépe ukládat.

Odmeňujte a chválte

Každý rád slyší pochvalu a děti tomu nejsou výjimkou. Když splní úkol, odměňte je, ať už to bude něco sladkého, návštěva oblíbeného místa nebo třeba nové hračky. Tento způsob motivace může být velmi účinný.

Outbound link:

Další tipy na motivaci dětí k uklidu najdete na wikipedii.

otec

Jak motivovat děti k uklidu:

  • Mějte jasná očekávání a pravidla ohledně uklízení
  • Použijte pozitivní posilování, např. pochvalou nebo malou odměnou
  • Zapojte děti do procesu plánování a organizace uklízení
  • Vytvořte zábavnou hru ze uklízení, přidejte hudbu nebo soutěžení
  • Pomozte dětem vidět spojení mezi pořádkem v pokojích a celkovým zdravím a pohodou
  • Začněte s malými kroky a postupně zvyšujte náročnost

Kategorie – Otec dítěte

Předchozí článekNejlepší elektrické autíčko pro děti od 5 let: Jak vybrat ten správný model?
Další článekTipy na originální vánoční dárek – Deskovou hru
Jsem matka tří dětí a žiju již 7 let v České Republice. Předtím jsem strávila několik let v USA a Anglii. Věnuji se zdravému životnímu stylu a snažím se tuto filozofii přenést i na své děti. Je pro mě důležité, abych jim poskytla všechny potřebné informace a podporu pro jejich rozvoj. Jako autorka tohoto blogu se snažím poskytovat ostatním maminkám užitečné informace a rady, které jim pomohou ve výchově a péči o jejich děti.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno