Jak na první koupání s miminkem doma i venku

Připravujete se na první koupání s vaším novorozeným dítětem, ale nevíte, jak na to? Nebo uvažujete o tom, že byste se s miminkem vyrazili k vodě, ale potřebujete poradit? Čtěte dál, nabízíme vám několik tipů, jak zvládnout první koupání s miminkem doma i venku.

 • Příprava: Před samotnou koupelí si připravte vše, co budete potřebovat – mýdlo pro děti, ručníky, pleny, oblečení na převlečení a podobně. V případě koupání venku nezapomeňte na sluneční krém, klobouk a náhradní oblečení.
 • Teplota vody: Mějte na paměti, že teplota vody by měla být maximálně 37 °C. Ideální je použít teploměr na vodu, aby byla teplota přesně nastavena.
 • Bezpečnost: Při prvním koupání s miminkem vždy držte dítě pevně v náručí a důkladně ho bedlivě sledujte. Pokud koupání probíhá v bazénu či u přírodního zdroje vody, nikdy nenechávejte dítě samo bez dozoru.
 • Čas koupání: Snažte se, aby koupání trvalo maximálně 10 minut. První koupání může být pro malé děti stresující zážitek a je lepší to postupně navyšovat. Při koupání venku dbejte na to, aby se dítě nepřetápělo a nebylo vystaveno přímému slunci.
 • Po koupání: Dítě pak noste obezřetně, aby se nezchladilo. Okamžitě jej zabalte do ručníku a osušte, poté ho oblékněte do suchého oblečení.

Správně provedené první koupání s miminkem může být pro obě strany příjemný zážitek a přispět k upevnění vztahu mezi rodičem a dítětem.

děti

Jak na první koupání s miminkem doma i venku

Příprava na koupání

Před prvním koupáním si připravte potřebné vybavení. Budete potřebovat dětskou vaničku, měkkou utěrku, dětské mýdlo a šampon, houbičku na mytí a čistou vodu o teplotě přibližně 37 stupňů Celsia. Důležité je také zajistit si prostor, ve kterém budete mít miminko bezpečně položené a kde nebude v kontaktu s chladným povrchem.

Pro koupání venku je vhodné zvolit místo s klidem, kde bude vaše dítě chráněno před přímým slunečním zářením.

Příprava miminka na koupání

Než začnete koupat miminko, ujistěte se, že je vykoupané, plné a spokojené. Do vody jej pozvolna ponořte a nechte ho zvykat si na nové prostředí. Miminko může být v teplé vodě asi 5-10 minut.

Pozor, nechte dítě samo v koupelně, bez dozoru.

Péče po koupání

Po vykoupání miminko opatrně zvedněte a zabalte jej do měkké utěrky. Poté naneste ochranný krém na pokožku a oblékněte miminko do čistých a suchých šatů.

Další tipy pro koupání s miminkem

– Pokud si nejste jistí teplotou vody, použijte teploměr na měření teploty.

– Voda by neměla být příliš horká nebo příliš studená.

– Do vody používejte pouze mýdlo a šampon vhodné pro děti.

– Nikdy nezapomínejte na dozor nad malým dítětem v koupelně.

– Pokud koupáte miminko venku, nechte ho vždy chráněné před přímým slunečním záření.

Více tipů na koupání s miminkem najdete na stránkách American Academy of Pediatrics (AAP):

AAP o koupání novorozence

NEJLEPŠÍ DIETA V AKCI ➡️

Jak na první koupání s miminkem doma i venku

Doma:

Pokud chcete poprvé vykoupat své miminko doma, připravte si:

 • vanu nebo velký umyvadlo
 • teplou vodu a mýdlo určené pro miminka
 • měkkou houbičku nebo ručník
 • osušku nebo plenku na přikrytí miminka

Postup:

 1. Nalijte do vany nebo umyvadla teplou vodu.
 2. Vyndejte miminko z oblečení a uložte ho do vany nebo umyvadla.
 3. Potopte jeho nožičky a postupně celé tělíčko.
 4. Použijte mýdlo a houbičku k omytí miminka.
 5. Opláchněte miminko teplou vodou.
 6. Vyndejte miminko z vany nebo umyvadla.
 7. Vyždímejte vodu z houbičky nebo ručníku a jemně otírejte miminko do sucha.

Venku:

Při prvním koupání venku se ujistete, že jsou podmínky bezpečné a teplota vody je příjemná pro miminko.

Pokud koupání probíhá v bazénu, použijte pleny a plavací helpy pro bezpečné a pohodlné koupání.

žena

Jak koupat miminko: Několik tipů a triků pro novopečené rodiče

Koupání miminka může být pro novopečené rodiče stresujícím zážitkem. Je ale důležité si uvědomit, že se jedná o potřebu vašeho dítěte, která mu pomáhá udržovat hygienu a zlepšuje jeho celkovou pohodu. Pokud tedy ještě nevíte, jak koupat miminko správně, následující tipy a triky vám mohou pomoci.

Příprava koupelny

Nejprve si připravte koupelnu tak, aby byla pro vaše malé miminko co nejpříjemnější. Zkontrolujte teplotu vody – ta by měla být kolem 37°C. Připravte si ručníky, mýdlo, houbu a šampón pro děti. Pokud máte speciální vaničku na koupání, umístěte ji buď na pult nebo do vany. Pokud ji nemáte, koupání můžete provádět přímo v vaně.

Vlastní koupání

Při samotném koupání se držte následujících pravidel. Pokud koupání provádíte v vaně, sedněte si do ní a okraj vany si pevně přidržte. Potom dítě položte napříč svých klínů tak, aby mu hlavička byla na vašem rameni. Pokud používáte vaničku, položte ji na stabilní povrch a dítě do ní opatrně přenesete. Potom ho podržte jednou rukou pod hlavičkou a druhou pod zadečkem a opatrně ho namočte do vody. Pokud se vaše miminko trochu bojí, zkuste mu popovídat nebo s ním zpívat.

Postupně začněte mýdlovat různé části těla dítěte, od hlavy až po nohy. Používejte pouze jemné dětské kosmetické přípravky, které nedráždí pokožku. Po umytí zbytku mýdla nohama a zadkem dítě opatrně vytáhněte z vody a zabalte ho do ručníku. Jemně ho osušte a namažte dětským krémem nebo olejem, aby mu pokožka uzkála hydratovaná.

Koupání miminka může být krásným zážitkem, který vám pomůže lépe se seznámit s vaším dítětem. Pokud vás zajímají další rady a tipy pro péči o dítě, můžete se podívat na Wikipedia stránku o dětské kosmetice.

pro děti

Jak na první koupání s miminkem doma i venku

 • Připravte si všechny potřebné věci předem, jako jsou ručníky, mýdlo, šampon a pleny.
 • Teplota vody by měla být maximálně 37 stupňů Celsia.
 • Potopte dítě postupně, aby se neleklo náhlého ponoru.
 • Podpírejte hlavu miminka a nechte ho, aby si pohrálo s vodou.
 • Pozor na suchou kůži, používejte speciální dětské produkty.
 • Koupání na venkovním prostranství si přizpůsobte podmínkám počasí.
 • Dejte si pozor na UV záření a nechte dítě mokré.
 • Zkuste, aby se koupání pro dítě stalo pozitivní zážitkem.

NEJLEPŠÍ DIETA V AKCI ➡️

Kategorie – Hračky

Předchozí článekMetody výcviku psa: Jak zlepšit poslušnost vašeho psa
Další článekNejlevnější dovolenou u moře s dětmi v Chorvatsku☀️
Jsem matka tří dětí a žiju již 7 let v České Republice. Předtím jsem strávila několik let v USA a Anglii. Věnuji se zdravému životnímu stylu a snažím se tuto filozofii přenést i na své děti. Je pro mě důležité, abych jim poskytla všechny potřebné informace a podporu pro jejich rozvoj. Jako autorka tohoto blogu se snažím poskytovat ostatním maminkám užitečné informace a rady, které jim pomohou ve výchově a péči o jejich děti.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno