Jak naučit dítě smrkat samostatně: praktické tipy a triky

Když je dítě školou povinné, je vhodné, aby se naučilo základní hygienické návyky, jako je samostatné smrkání nosu. Tento článek vám poskytne užitečné tipy a triky, jak pomoci vašemu dítěti naučit se smrkat samostatně.

1. Ukáže dítěti, jak na to

Aby dítě vědělo, jak se správně smrkat, musí to nejdříve vidět. Demonstrujte mu, jak si vyfouknout nos a zakázat mu odsávačku.

2. Učíme dítě vhodné techniky

Vysvětlete dítěti, že je třeba pečlivě vyfouknout každou nosní dírku zvlášť. Také mu naučte, jak si zakrýt jednu dírku prstem a vyfouknout se do druhé dírky.

3. Použijeme kapesníčky

Než začnete, ujistěte se, že má dítě k dispozici čisté kapesníčky. Ukážte mu, jak si kapesníčky používat a kam je ukládat po použití.

4. Buďte trpěliví a povzbuzujte dítě

Některé děti potřebují několik pokusů, než se naučí samostatně smrkat. Buďte trpěliví a povzbuzujte dítě, aby nevzdávalo.

Tyto tipy vám pomohou naučit vaše dítě základní hygienické návyky a zlepšit jeho zdraví. S trochou trpělivosti a cviku, vaše dítě se brzy naučí smrkat samostatně.

děti

KREATIVNÍ HRAČKY V AKCI ➡️

Jak naučit dítě smrkat samostatně: praktické tipy a triky

Úvod

Dítě, které neumí samostatně smrkat, dokáže být v případě rýmy a nachlazení velmi otravné jak pro sebe, tak pro rodiče nebo pečující osoby. Ale jak je možné naučit dítě smrkat samostatně? Podívejme se na několik praktických tipů a triků, které vám toho pomohou dosáhnout.

Tipy

1. Ukázat a nechat si ukázat

Nejlepším způsobem, jak naučit dítě smrkat samostatně, je ukázat mu, jak to udělat. Držte si hůlku nose a vydejte z nosu zvuk, aby dítě pozorovalo, co se děje. Následně ji dejte dítěti, aby si mohlo vyzkoušet smrknutí nosu samo.

2. Použití kapesníků

Je důležité ukázat dítěti, jak vytáhnout kapesník ze svých kapes nebo brašny a použít ho k smrštění. Ukážeme dítěti, jaký výsledek má použití kapesníku namísto použití prstů nebo rukávu na smrknutí nosu.

3. Pomocí slz

Dítě si můžete naučit i pomocí slz z oči. Slzy odkapávají z oka na tvář a dítě si tak může zvyknout na to, že tekutina vyteče ven. Poté mu ukážete, jak toho může využít k vyvolání stejné reakce i při smrštění nosu.

4. Udržujte pozitivní postoj

Je důležité, abyste byli trpěliví s dítětem a udržovali pozitivní postoj. Pokud se něco nedaří, zkuste to zkusit znovu a projevte dítěti trpělivost a podporu. S negativním postojem může dítě ztratit sebevědomí a motivaci k pokračování.

Triky

1. Připravte prostředí

Připravte si prostředí, kde dítě bude mít k dispozici kapesníky a může si potřebu smrknutí nosu praktikovat. Důležité je také zajistit, aby si dítě čistilo ruce a učit ho, jak hygienicky smrkat.

2. Učení přes hry

Učení samostatného smrknutí nosu může být také zábavné. Pomocí hry jako například „kdo vícekrát smrkne za minutu“, můžete dítě motivovat k praktikování svých dovedností.

3. Výuka skrze jídlo

Dítěti se snažíme vštěpovat hygienické návyky nejen skrz hry, ale i prostřednictvím jídla. Například při podávání potravinových produktů v teplém nápoji může dítěti vysvětlit, jaký význam má kapesník a jakým způsobem je třeba smrkat.

Závěr

Naučit dítě smrkat samostatně není nijak obtížné, trvá to jen trochu času, trpělivosti a motivace. Použijte některé z uvedených praktických tipů a triků, aby vám to bylo co nejsnadnější. Pokud se budete držet pozitivního postoj, dítě si brzy osvojí tyto nové dovednosti. Pusťte se do toho!

Zdroj: Cdc.gov

KREATIVNÍ HRAČKY V AKCI ➡️

Jak naučit dítě smrkat samostatně: praktické tipy a triky

Co dělat, když dítě nechce smrkat?

Nejprve je důležité nezapomenout na to, že děti jsou různé a každé má svoje tempo. Pokud si ale vaše dítě zvyklo foukat si nos jen do kapesníku, může mu být obtížné přejít na správné smrkaní. Pomoci může předvést mu to sám a podle potřeby povzbudit. Pokud už umí smrkat, ale stále nedělá to tak, jak by mělo, zkusit se společně zahrát a simulovat si situaci, kdy je důležité smrkat, ale neexistuje žádný kapesník v blízkosti.

Jak dítěti vysvětlit, proč je důležité smrkat?

Děti mají tendenci být velmi zvídavé, takže je dobré jim vysvětlit, proč je smrkání důležité. Pokud se infekce v těle rozšíří příliš, může to mít vážné důsledky. Při smrkání se dostávají z těla ven bakterie, které by jinak mohly způsobit například zánět středního ucha.

Kdy by měl rodič dát dítěti pomoci při smrkaní?

Je důležité nezatěžovat dítě příliš svými požadavky, ale na druhé straně také dbát na hygienické zásady. Pokud je dítě malé nebo se například řeší bolest v uchu, může rodič pomoci dítěti při smrkaní. Pokud dítě zvládá smrkat samostatně, však není třeba mu to komplikovat.

jak děti

Jak naučit dítě smrkat

Co dělat, když dítě nechce smrkat

Když se vaše dítě trápí s ucpaným nosem a odmítá smrkat, může být pro vás i pro něj velmi frustrující situace. Existuje několik způsobů, jak mu pomoci:

 • Zajistěte si kapesník či ubrousek a pomozte dítěti vyfouknout nos.
 • Pokud se dítě bojí, že mu ucpání nosu způsobuje bolest, opatrně mu ukážte, že to není hrozné.
 • Vyzkoušejte nosní spreje nebo kapky, které mohou pomoci uvolnit ucpaný nos.

Jak dítěti pomoci se smrknutím

Kromě výše uvedených tipů můžete také použít následující metody:

 • Zahrajte si s dítětem hru, kde se bude simulovat smrkání.
 • Použijte speciální nástroj, který pomáhá vytahovat šťávu z nosu ven, jako např. nosní aspirátor.
 • Zajistěte si vzdušný zvlhčovač a ujistěte se, že veškerý prostor, ve kterém se dítě pohybuje, je dostatečně vlhký.

Pokud se situace opakuje, je nejlepší navštívit lékaře a nechat se poradit ohledně léčby.

Pro více informací o dýchacích cestách a problémech s dýcháním u dětí, navštivte tuto stránku na Wikipedii.

pro děti

Jak naučit dítě smrkat samostatně: praktické tipy a triky

 • Ujistěte se, že dítě je dostatečně staré a zvládne fyzicky smrkat.
 • Začněte cvičit s dítětem na chvíli a postupně zvyšujte délku času.
 • Použijte přehledné a zábavné návody, například interaktivní hry.
 • Vysvětlete dítěti důvody, proč je důležité smrkat a jak to pomáhá zdraví.
 • Ujistěte se, že dítě má připravený kapesník nebo ubrus.
 • Podpořte dítě, když bude mít potíže nebo se bude chtít vzdát.
 • Chválete dítě za snahu a pokrok.
 • Využijte i role play, kdy dítě bude hrát, že je plně samostatné a že řeší situace, kdy potřebuje smrkat.

KREATIVNÍ HRAČKY V AKCI ➡️

Kategorie – Pro maminky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno