Jak podnítit děti k lezení – účinné taktiky pro rodiče

Lezení je skvělou aktivitou pro děti, která pomáhá rozvíjet jejich svalovou sílu, koordinaci a sebevědomí. Pokud však vaše dítě nejeví zájem o lezení, může být těžké je k tomuto sportu přimět. Zde jsou některé účinné taktiky, které mohou pomoci podnítit vaše děti k lezení:

 • Ukázat jim příklad – Pokud vaše dítě vidí, že i vy rádi lezete, mohou být více motivováni k zapojení se.
 • Najít vhodné místo a vybavení – Najděte vhodné lezecké centrum nebo stěnu, která je uzpůsobena pro děti a vybavte je nezbytnými věcmi jako jsou lezecké boty a magnesium.
 • Přinutit je k vyzkoušení – Ani děti nevědí, co se jim líbí, dokud to nevyzkouší. Ujistěte se však, že je k ničemu nenutíte, ale snažte se je motivovat a podpořit při jejich prvních krocích na stěně.
 • Vytvořit soutěživou atmosféru – Děti se mohou více zapojit a motivovat, pokud vytvoříte soutěživou atmosféru, jako například závody, nebo stanovení cílů jako dosáhnutí určitého vrcholu na stěně.
 • Najít lezecké kamarády – Najít kamarády, kteří také rádi lezou, může být pro děti velkou motivací ke zdokonalování a lepšímu zvládnutí lezení.
 • Připravit náročné úkoly – Vytvořit náročné úkoly pro vaše dítě, které bude muset splnit, může být skvělou motivací ke zlepšování se a zdokonalování.

S těmito účinnými taktikami můžete pomoci svému dítěti najít lásku k lezení a rozvíjet jeho dovednosti a zkušenosti v této skvělé aktivitě.

děti

Jak podnítit děti k lezení – účinné taktiky pro rodiče

1. Zavedení aktivity již od raného věku

Důležitým faktorem při snaze o to, jak podnítit děti k lezení, je zahájení této aktivity již od raného věku. Většina dětí má od přírody tendenci k pohybu, a proto je důležité již od narození podporovat různé pohybové aktivity. To může být lezení po rodičích, plazení se po zemi, provádění jednoduchých cvičení, atd.

2. Návštěva dětského hřiště

Dětská hřiště jsou skvělým místem pro to, jak podnítit děti k lezení. Zde se děti setkávají s různými překážkami, které je nutí přemýšlet a vynalézat nové cesty k dosažení cíle. Navíc většina dětských hřišť má lezecké stěny, které jsou mnohdy přizpůsobeny dětským rukám a nohám.

3. Lezecké kurzy pro děti

Pro rodiče, kteří jsou zajištěni časově nebo nemají dostatečné technické znalosti, jsou ideálním řešením lezecké kurzy pro děti. Na těchto kurzech jsou děti vedeny zkušenými instruktory, kteří je naučí správnou techniku lezení a pomohou jim překonat případné obavy.

4. Vybavení pro lezení

Je důležité zajistit dětem vhodné vybavení pro lezení, které jim umožní bezpečně a s péčí o sebe lez platit na horolezecké stěny nebo volně na přírodních skálách. Mezi základní vybavení patří lezečky, sedáky, karabiny a lana.

Vyzkoušejte tyto taktiky a přeměňte svého malého potomka ve skvělého lezce!

Odkaz na článek o lezení s dětmi

NEJLEPŠÍ DIETA V AKCI ➡️

Jak podnítit děti k lezení – účinné taktiky pro rodiče

Začněte s jednoduchými aktivitami

Pokud chcete podnítit děti k lezení, začněte s jednoduchými aktivitami, které už dělají. Například, pokud rády skáčou, zavěste překážky na strom ať si mohou přeskočit.

Vytvořte bezpečné prostředí

Pro děti je bezpečné prostředí klíčové, aby se cítili dobře a mohli experimentovat s lezením. Zkontrolujte, zda jsou překážky správně připevněny a zda je podloží měkké.

Buďte motivováni a dávejte kladnou zpětnou vazbu

Děti se chtějí těšit a být motivované. Pokud je budou rodiče podporovat a dávat jim kladnou zpětnou vazbu, tím spíš budou chtít zkoušet nové věci.

Ukažte dětem, že vás to baví

Děti jsou velmi vnímavé vůči emocím svých rodičů. Když uvidíte, že se dětem to, co se učí dělat, líbí, víc se toho budou chtít naučit.

Poskytněte dětem výzvy a možnosti

Děti se rychle nabaží rutiny. Pokud jim dáte výzvy a možnosti, aby si mohli vyzkoušet něco nového, budou více motivované a budou mít větší chuť trávit čas venku.

Najděte místa, která děti inspirovala k lezení

Najděte místa, která inspirovala děti k lezení. Může to být místo, kde viděly jiné děti lezení nebo místo, kde viděly zvířata, jak se pohybují po stromech.

žena

Jak motivovat dítě k lezení?

Začněte s nižšími obtížemi

Pro dítě, které se nikdy nelezdilo, může být hned začít s obtížnými cestami odrazující. Začněte tedy s lehčími cestami, aby si dítě zvyklo na pohyb a pochopilo základní prvky lezení.

Ukažte jim dospělé, kteří lezou

Děti se rády učí od lidí, kteří jsou pro ně vzorem. Proto ukažte dítěti inspirativní videa nebo fotky dospělých, kteří se věnují lezení. Navštivte společně lezeckou stěnu a ukážte mu lidi, kteří lezou v reálném prostředí.

Přizpůsobte trasy pro děti

Je důležité, aby dítě mělo pocit, že dokáže kýženou trasu zdolat. Proto zvolte trasy s obtížností, která je pro ně vhodná. Pokud dítě cítí, že mu lezení jde, bude se mu podařit dosáhnout i těžších cest.

Více informací o lezení v České republice naleznete na Wikipedii.

pro děti

Jak podnítit děti k lezení – účinné taktiky pro rodiče

 • Zapojte se s dětmi do sportovních aktivit v přírodě
 • Vytvořte si s dětmi lezeckou stěnu doma nebo navštivte lezecké centrum
 • Nabídněte dětem různé lezecké aktivity, jako například bouldering nebo sportovní lezení
 • Pochopte, že každé dítě má jiné tempo, neodsuzujte pokusy a chyby, chvalte úspěchy
 • Snažte se motivovat děti k lezení tím, že jim ukážete, co mohou dosáhnout a jak zlepšit své schopnosti
 • Buďte k dětem trpěliví a podporujte je v jejich zájmu o lezení

NEJLEPŠÍ DIETA V AKCI ➡️

Kategorie – Hračky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno