Jak podpořit kreativitu a fantazii tříletého dítěte?

Kreativita a fantazie jsou důležité součásti vývoje každého dítěte. Zatímco někteří potřebují více podnětů k rozvinutí těchto schopností, jiní se s tvořením a plánováním hravě vypořádají sami. Pokud patříte k rodičům, kteří se snaží motivovat své dítě k aktivitám, které rozvíjejí jeho kreativitu a fantazii, existuje několik způsobů, jak na to.

 • Vytvořte pro dítě inspirativní prostředí – Umístěni kousky uměleckého díla, pestrou knihovnu nebo živé rostliny mohou tříletého dítěte inspirovat a podnítit jeho fantazii.
 • Nakupte materiály na tvoření – Crayony, pastely, papíry, modelovací hmoty a podobně jsou ideální pro rozvoj dětské kreativity a fantazie.
 • Není důležité dokonalé výsledky – Poskytněte dítěti volnost v projevu a neberte mu zábavu tím, že na něj budete vyvíjet tlak na dokonalé provedení.
 • Podporujte děťovu tvořivost – Pochopte, že dětská kreativita je různorodá, takže pokud dítě kreslí domy, a v některém z nich se vyskytuje okno na střeše, nevyčítejte mu to. Místo toho se ho zeptejte, proč tak dělá.
 • Projevte zájem o jeho tvoření – Není nic lepšího, než když rodiče ukáží své dítěti, jak jsou na jeho práci zvědaví. To mu pomáhá rozvíjet sebevědomí a ukazuje mu, že jeho práce má cenu.

Kreativita a fantazie jsou důležité pro rozvoj jakýchkoliv schopností. Pokud se snažíte podpořit své tříleté dítě, měli byste mu umožnit projevovat se a projevovat k němu zájem. To mu pomůže být sám sebou a vytvářet nové a originální věci.

děti

Jak podpořit kreativitu a fantazii tříletého dítěte?

1. Přinášet nové zážitky

Každé dítě potřebuje nové zážitky, aby se mohlo rozvíjet. Je důležité ho brát na výlety, navštěvovat nová místa a zavádět ho do nových situací. To umožní jeho fantazii a tvořivosti se rozvíjet. Můžete zkusit vyrazit na nákup, kde dítě bude moci vidět nové potraviny a přijít s novými nápady na to, co by mohlo být dobré k jídlu.

2. Hračky, které podporují kreativitu

Dobrou volbou jsou hračky, které podporují tvořivost a fantazii dítěte. Mezi takové hračky patří puzzle, stavebnice a malovací potřeby. Koupit můžete třeba sadu na kreslení nebo různé sochařské materiály. Nenechte dítěti jen plyšáky, ale dejte mu šanci na rozvíjení kreativity.

3. Při činnostech přemýšlejte nahlas

Při každodenních činnostech s dítětem přemýšlejte nahlas a zapojte ho do rozhodování. Například při výběru oblečení na den si můžete společně promluvit o barvách, které se do dne hodí. Dítě bude mít příležitost podílet se na rozhodování a zároveň se učit nová slova.

4. Ke kreativitě patří i volnost a prostor

Dítě potřebuje volnost a prostor k tomu, aby si mohlo hrát svým způsobem. Nesnažte se mu vnutit své nápady, nechte ho tvořit a hrát si, jak se mu líbí. Pokud uklízíte jeho hračky, držte se jeho systému a ukládejte je tak, aby si je dokázal poradit sám.

5. Přečtěte si odborné rady

Nenechte se však odradit, pokud vám to připadá těžké. Můžete si přečíst odborné rady a tipy od specialistů na výchovu dětí. Například na této stránce si můžete přečíst o radách, jak podporovat kreativitu u dítěte.

Vyzkoušejte některé z těchto tipů a sledujte, jak se vaše dítě začíná více věnovat tvořivým činnostem. Podporování kreativity u dětí je důležité již od útlého věku a může pozitivně ovlivnit celý jejich život.

NEJLEPŠÍ DIETA V AKCI ➡️

Jak podpořit kreativitu a fantazii tříletého dítěte?

Poskytněte prostor pro hry a tvoření

Dítě potřebuje místo, kde se může volně pohybovat a experimentovat. Vybavte mu pokoj stolními hrami, kreativními pomůckami, nechť si hraje s kousky papíru či plastelínou. Dbejte na to, aby byl prostor bezpečný a přizpůsobený věku dítěte.

Vytvořte příležitosti pro tvoření

Připravte si s dítětem prostředky na malování, kreslení, skládání. Umístěte si je tam, kde jsou snadno dostupné a dítě je může využívat kdykoliv. Povzbuzujte ho k tvoření a neberte mu možnost, když mu něco nevyjde.

Vytvářejte příběhy

Berte dítě do svých příběhů a vytvářejte společné imaginární příběhy. Nechte ho, ať si představuje situace a postavy, které si vymyslí samo. Takto může procvičovat svou fantazii a tvořivost.

Zapojte se do společných aktivit

Nechte dítě, ať se zapojí do rodinných aktivit, jako je pečení, vaření, úklid. Pobyt v kuchyni a nebo práci v zahradě mohou být pro dítě velkou zábavou a přispět k rozvoji kreativity.

Nabídněte mu zážitky

Naplánujte společnou návštěvu muzea, knihovny, galerie, divadla, nebo vyrazte na procházku do přírody. Podpoříte tím dítěti fantazii a zvědavost.

žena

Tříleté dítě a jeho vývoj

Fyzický vývoj

Tříleté dítě již zvládá chodit, běhat a skákat. Jeho pohyby jsou koordinovanější a jemnější. Také se učí házet míč, chytat ho a jezdit na tříkolce. V této fázi vývoje je pro něj důležité, aby mělo dostatek pohybu a cvičení.

Kognitivní vývoj

Tříleté dítě se začíná učit rozlišovat barvy, tvary a velikosti. Také začíná rozumět jednoduchým pojmům, jako je „vysoko“ a „dole“. Může zapamatovat si několik slov a rozumět některým příkazům. Důležité pro něj je, aby bylo vystaveno různým zážitkům, které mu umožní rozšířit své znalosti a zkušenosti.

Sociální vývoj

Tříleté dítě se učí sociálním interakcím, jako je sdílení a spolupráce s ostatními dětmi. Začíná si uvědomovat, že druzí mají své vlastní názory a touhy. Důležité pro něj je, aby mělo možnost hrát si s jinými dětmi a učit se tak sociálnímu chování.

Pro více informací o vývoji tříletých dětí navštivte stránku na Wikipedii: Vývoj v životě (dětství) – Tříleté děti.

pro děti

Jak podpořit kreativitu a fantazii tříletého dítěte?

 • Hračky a materiály podporující kreativitu
 • Zapojení dítěte do plánování a výběru aktivit
 • Podpora volného hraní a fantazie bez předem daných výsledků
 • Pořádání různých aktivit jako malování, stavění a hraní s pískem nebo plastelínou
 • Přímá a kladná zpětná vazba na výtvory dítěte
 • Využití přírodního prostředí pro hru a objevování nových zážitků
 • Předčítání knih a podpora rozvíjení řeči a komunikace

NEJLEPŠÍ DIETA V AKCI ➡️

Kategorie – Hračky

Předchozí článekSčítání hravých momentů aneb jak motivovat dítě k lezení
Další článekRytmické nástroje pro děti: Jak na to?
Jsem matka tří dětí a žiju již 7 let v České Republice. Předtím jsem strávila několik let v USA a Anglii. Věnuji se zdravému životnímu stylu a snažím se tuto filozofii přenést i na své děti. Je pro mě důležité, abych jim poskytla všechny potřebné informace a podporu pro jejich rozvoj. Jako autorka tohoto blogu se snažím poskytovat ostatním maminkám užitečné informace a rady, které jim pomohou ve výchově a péči o jejich děti.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno