Jak rozvíjet motoriku vašeho 10měsíčního miminka?

Vývoj motoriky je pro děti velmi důležitý, a proto je třeba ho podporovat. U 10měsíčních dětí již můžeme pozorovat první kroky a pokusy o samostatné pohyby. Níže přinášíme několik tipů, jak pomoci vašemu miminku s rozvojem motoriky:

 • Tlumená míčová hra: pomáhá dětem s koordinací pohybu, zajímá je a pobízí k pohybu.
 • Chůze po rukou: posiluje zápěstí a paže, děti si rozvíjejí důvěru a stabilitu při chůzi.
 • Lezení: napomáhá zlepšení rovnováhy, koordinace pohybů a posiluje svaly.
 • Manipulace s předměty: drobná manipulace s předměty rozvíjí jemnou motoriku rukou a prstů.

Pamatujte přitom na to, že každé dítě se vyvíjí individuálně a ve svém tempu. S ambicí povzbuzujte svého potomka, ale zároveň nezapomínejte na jeho přirozený vývoj a potřeby.

děti

Jak rozvíjet motoriku vašeho 10měsíčního miminka?

1. Hravě rozvíjejte jemnou motoriku

Jemná motorika je důležitá pro manipulaci s předměty, psaní a kreslení. Aby vaše dítě rozvíjelo jemnou motoriku, můžete mu nabídnout hrací kostku s různými tvarů a povrchy, kde může trénovat svou zručnost. Také můžete nabídnout různé druhy hraček, které se dají kroutit, otáčet či spouštět.

2. Podpořte hrubou motoriku

Hrubá motorika je zase důležitá pro plazení, lezení, chůzi a běhání. Pro podporu hrubé motoriky můžete nechat dítě plazit se po matraci plněné guličkami nebo nabídnout kvalitní odrážedlo.

3. Interagujte s dítětem

Vaše aktivní interakce s dítětem je důležitá pro jeho vývoj motoriky. Pokud dítě například sedí, můžete mu dát kruhovou hračku a podporovat ho při tom, aby se nadzvedával a hnětal. Pokud dítě stojí, můžete mu zase nabídnout hračku, kterou chytí a stojí na jedné noze.

4. Pomáhejte dítěti se sebeobsluhou

Pomáhání dítěti se sebeobsluhou je nejen užitečné pro dítě, ale také pro rozvoj motoriky. Pokud například dáváte dítěti jídlo, můžete mu nabídnout dvě lžíce najednou, aby si muselo nacvičit koordinaci rukou a úst. Také můžete nabídnout kus ovoce, který si dítě musí samostatně oloupat.

5. Nenechte dítě sedět příliš dlouho

Sedět příliš dlouho je pro dítě špatné, protože se tak mohou zpomalit jeho motorické schopnosti. Proto je dobré dítě vždy podporovat ke stavění, stání a pohybu po místnosti.

Pamatujte, že rozvíjení motoriky je důležité pro celkový vývoj dítěte a měli bychom mu v tom všemožně pomáhat. Pokud máte další tipy, jak rozvíjet motoriku u svého dítěte, neváhejte je sdílet v komentářích.

Zdroj: https://www.parents.com/baby/development/physical/baby-motor-skills-development-0-3-months/

NEJLEPŠÍ DIETA V AKCI ➡️

Jak rozvíjet motoriku vašeho 10měsíčního miminka?

Kdysi jste své malé štěstí v rukách drželi za první den života a najednou je z něj 10měsíční batole. Jak rychle čas letí! A jak rychle se vaše miminko rozvíjí a učí se novým dovednostem. V této sekci se dozvíte, jak můžete podpořit motorický vývoj vašeho 10měsíčního miminka.

Vaše 10měsíční dítě by mělo být schopné samo sedět a mělo by se učit plazit se nebo lézt. Jak tedy můžete pomoci vašemu malému zlatíčku rozvíjet jeho motorické schopnosti?

Motivujte svého potomka k pohybu

Vaše dítě musí naučit, jak se pohybovat, a to také znamená, že ho musíte motivovat k tomu, aby se chtělo pohybovat. Dámě tipy, jak toho dosáhnout.

 • Zahrávejte si s vaším miminkem a sledujte jeho reakce.
 • Pohybujte se s ním po místnosti – nechte ho plazit se nebo lézt za vámi.
 • Dopřejte svému dítěti čas na hrání si na podlaze.

Snažte se vytvářet bezpečné prostředí pro vaše dítě

Aby vaše dítě mohlo trénovat své motorické schopnosti v bezpečí, je důležité zajistit mu vhodné prostředí. Zde je pár tipů na to, jak toho dosáhnout:

 • Zajistěte, aby země byla čistá a bez ostrých předmětů.
 • Vaše dítě by nemělo být v dosahu věcí, které mohou spadnout na jeho hlavičku.
 • Zajistěte dostatečné osvětlení v prostoru, kde se vaše dítě pohybuje.

Toto jsou jen několik tipů, jak můžete pomoci vašemu malému zlatíčku rozvíjet své motorické schopnosti. Mějte ale na paměti, že každé dítě se vyvíjí v jiném tempu a toto není kámen základní. Pokud máte obavy z vývoje vašeho dítěte, poraďte se s lékařem nebo odborníkem na dětský vývoj.

žena

10 měsíční miminko: jaké jsou jeho potřeby?

Spánek

Pro 10 měsíční miminko je klíčový dostatek spánku. V této fázi by mělo spát průměrně 12-14 hodin denně, které by se měly skládat z jednoho hlavního spánku a dvou až tří krátkých odpočinků během dne.

Výživa

V této fázi má miminko stále zájem o mateřské mléko nebo umělou výživu. Je také vhodné zařadit do jeho stravy pevnou stravu, například ovoce, zeleninu a syrovou zeleninu.

Rozvoj

10 měsíční miminko by mělo být schopné plazit se nebo dokonce kráčet, a tak potřebuje mnoho prostoru pro pohyb a objevování světa kolem sebe.

Pro více informací o vývoji dítěte v této fázi se můžete podívat na stránku o vývoji dítěte na Wikipedii.

pro děti

Jak rozvíjet motoriku vašeho 10měsíčního miminka?

 • Hrátky s míčky, plyšovými hračkami nebo stavebnicemi podporují koordinaci oka a ruky.
 • Podložka s hračkami nabízí dětem možnost se plazit a prozkoumávat své okolí.
 • Zavěšené hračky nad postýlkou udržují dítě zaneprázdněné a podporují rozvoj svalové koordinace.
 • Chůze počínající podporou nebo za ruku rodičů přispívá ke kladení nohou a posilování nočních svalů.
 • Krmení samo lžičkou podporuje zručnost prstů a jemnou motoriku.

NEJLEPŠÍ DIETA V AKCI ➡️

Kategorie – Hračky

Předchozí článekPláže pro děti v Řecku, které zaručeně potěší každého malého návštěvníka☀️
Další článekJak udržet monogamii v dlouhodobém vztahu
Jsem matka tří dětí a žiju již 7 let v České Republice. Předtím jsem strávila několik let v USA a Anglii. Věnuji se zdravému životnímu stylu a snažím se tuto filozofii přenést i na své děti. Je pro mě důležité, abych jim poskytla všechny potřebné informace a podporu pro jejich rozvoj. Jako autorka tohoto blogu se snažím poskytovat ostatním maminkám užitečné informace a rady, které jim pomohou ve výchově a péči o jejich děti.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno