Jak rozvíjet plavecké schopnosti u dětí v různých věkových kategoriích

Plavání je skvělou aktivitou pro děti všech věkových kategorií. Pomáhá rozvíjet plavecké schopnosti, zlepšuje fyzickou kondici a má pozitivní vliv na celkový vývoj dítěte. Když se dítě naučí správně plavat, otevře se mu cesta k dalším vodním sportům a aktivitám, a také zlepší se mu sebevědomí ve vodě.

Plavání pro nejmladší děti (0-3 roky)

I nejmenší děti se mohou naučit plavat a rozvíjet své plavecké schopnosti. Nejlepší je začít s plaváním v domácím bazénu nebo v bazénu s menšími dětskými částmi, kde se dítě může s rodičem postupně seznamovat s vodou a naučit se, jak se na vodní hladině pohybovat. Důležité je, aby bylo dítě vždy pod dohledem dospělého a aby se mu voda zdála příjemná a bezpečná.

Plavání pro předškoláky (4-5 roků)

Předškolní děti jsou často velmi nadšené z vody a jsou ochotné se učit různé plavecké způsoby. V této věkové kategorii je nejlepší přihlásit dítě na plavecký kurz, kde se naučí správnou techniku a koordinaci pohybů. Je také důležité motivovat dítě ke každodennímu plavání a vytvářet z toho zábavnou aktivitu.

Plavání pro základní školáky (6-10 roků)

Pro děti ve věku od 6 do 10 let se plavání stává oblíbenou sportovní aktivitou. Ve školách se často nabízejí plavecké kurzy, které děti mohou využít pro rozvoj svých schopností. Je důležité, aby se dítě naučilo různým plaveckým způsobům (plavání na zádech, prsa, kraul) a aby pravidelně trénovalo techniku a stamina.

Plavání pro starší děti (11-18 roků)

Pro starší děti je plavání často spojeno s vodními sporty jako je synchronizované plavání, vodní pólo či skok do vody. Ve věku puberty je pro děti důležité, aby si udržovaly fyzickou kondici a plavání jim to umožňuje. Je nutné, aby se starší děti naučily nejen různé plavecké způsoby, ale i správný tréninkový režim a regeneraci po náročných trénincích.

Plavání je skvělou aktivitou pro děti všech věkových kategorií a má pozitivní vliv na celkový vývoj dítěte. Je důležité, aby se dítě naučilo správnou techniku a postupně rozvíjelo své plavecké schopnosti. Nejenže si tak udrží fyzickou kondici, ale zlepší si i sebevědomí ve vodě.

děti

KREATIVNÍ HRAČKY V AKCI ➡️

Jak rozvíjet plavecké schopnosti u dětí v různých věkových kategoriích

Věková kategorie 3-5 let

Pro děti v této věkové kategorii je důležité začít se seznamovat s vodou a naučit se základní plavecké pohyby. Doporučujeme začít s hrou v plovacím bazénu, kde se budou děti učit pohyby nohama a rukama pod vedením průvodce. Je také důležité naučit děti plavat krátké úseky bez podpory ve vodě, aby získaly důvěru a stabilitu. Postupy pro rozvoj plaveckých schopností pro tyto děti lze najít na Active Kids.

Věková kategorie 6-8 let

Pro děti v této věkové kategorii se doporučuje začít se učit techniku prsního plavání, která je pro tuto věkovou skupinu nejvhodnější. Také se pro tyto děti doporučuje učit se dýchat při plavání, což je klíčové pro úspěšné plavání na větší vzdálenosti. Děti by se měly učit, jak správně používat nohy a ruce, aby mohly plavat rychle a efektivně. Pro rozvoj techniky prsního plavání pro tuto věkovou skupinu doporučujeme návštěvu USA Swimming.

Věková kategorie 9-12 let

Pro děti v této věkové kategorii se doporučuje rozvíjet techniku prsního plavání a naučit se ostatní techniky plavání, jako je kraul, motýlek a záda. Také by měly začít trénovat na delší vzdálenosti a učit se udržovat správnou pozici těla v závodě. Pro tyto děti je důležité, aby začaly trénovat pravidelně, aby mohly sledovat svůj pokrok a zlepšovat se v plavání. Více o plaveckém tréninku pro tuto věkovou skupinu lze najít na Swimming World Magazine.

Plavání je skvělou aktivitou pro děti, kde mohou rozvíjet své plavecké schopnosti a zlepšovat své zdraví a fyzickou kondici. Je důležité začít s tréninkem v co nejnižším věku, aby děti měly čas na rozvoj svých schopností a udržovaly své zájem o tuto aktivitu i v budoucnu.

KREATIVNÍ HRAČKY V AKCI ➡️

Jak rozvíjet plavecké schopnosti u dětí v různých věkových kategoriích

Děti do 3 let

U této věkové kategorie je důležité, aby se dítě cítilo v bezpečí a komfortu ve vodě. Doporučujeme začít s plaváním v bazénu, který má nižší hladinu vody a měkké hrany, aby se dítě mohlo volně pohybovat a adaptovat na nové prostředí. Důležité je také, aby rodiče nebo jiný dospělý člověk byli stále poblíž, aby mohli v případě potřeby pomoci a poskytnout podporu.

Děti od 3 do 6 let

V této věkové kategorii se zpravidla začínají učit elementární plavecké dovednosti – nádechy, vydechy a potápění. Důležité je začít v mělké vodě a postupně přecházet do hlubší vody. V této fázi se doporučuje dítěti pomáhat s plaváním na zádech, tvrdit mu, aby si snažilo držet hlavu nad vodou a poznat nádech a vydech pod vodou.

Děti od 6 do 10 let

V této fázi by dítě mělo být schopné plavat krátké úseky volným způsobem a první základy plaveckých stylů. Doporučuje se trénovat driblání (pohyby rukou pod vodou) s jednou nebo oběma rukama a trénovat nohy při plavání. Také se doporučuje cvičit pod vodou a trénovat dýchání, aby se dítě naučilo správné technice plavání.

Děti od 10 let a starší

Po zvládnutí základů plavání mohou děti začít trénovat plavecké styly a zdokonalovat svou techniku. Je důležité trénovat regeneraci a zlepšovat fyzickou kondici, aby se dítě mohlo dále věnovat plavání. Doporučuje se také účastnit se soutěží a trénovat plavecké dovednosti s trénery a dalšími plavci.

jak děti

Jak naucit děti plavat

Úvod

Plavání je jednou z nejlepších sportovních aktivit a vynikající formou trávení volného času. Mít schopnost plavat by mělo být kromě zájmu i bezpečnostní prioritou pro všechny děti. Jak ale začít s výukou a jak na to?

Začínáme v raném věku

Pro nejmenší děti je ideální začít s nácvikem plavání v přibližně půlročním věku. Můžeme je brát do bazénu a pokusit se jim ukázat, jak si hrát s vodou a naučit je přibližně dvě základní dovednosti: rozhlížet se pod vodou a plavat na břiše. Tímto způsobem dítě nabývá zkušeností a nemá tendenci se bát vody.

Použití pomůcek

Pomůcky jsou výborným způsobem, jak pomoci dítěti rychleji a snadněji se naučit plavat. Například plavecká vesta poskytuje stabilní plavání a pomáhá dítěti udržet hlavu nad vodou. Dále jsou k dispozici prkénka a mističky. Používat pomůcky není problém, neboť dítě se nemusí bát, budou ho totiž chránit.

Bezpečnost

Plavání je sice zábava, ale také riziková aktivita. Důležité je dát dítěti instrukce týkající se bezpečnosti včetně toho, aby si vždy zapínalo vestu a nedávalo se do nebezpečné blízkosti vody bez dozoru.

Pro více informací o bezpečnosti při plavání doporučujeme návštěvu stránky o plavání na Wikipedii.

pro děti

Jak rozvíjet plavecké schopnosti u dětí v různých věkových kategoriích:

  • U dětí do 2 let se zaměřujeme na základní pohybové dovednosti ve vodě, jako je zvládnutí polohy na břiše a zádech a pohyb s náplavkou.
  • U dětí ve věku 3-5 let se již soustředíme na učení plavání, přičemž je důležité nechat dítěti dostatek času na zvládnutí správné techniky dýchání a rytmu plavání.
  • U dětí ve věku 6-9 let se plavecké dovednosti zlepšují pomocí rozmanitých cvičení, jako jsou např. hry na plavecké míčky, trénink ve více druzích plavání atd.
  • U dětí od 10 let se pak klade důraz na trénink kondice a techniky, kdy se věnuje pozornost vylepšení způsobu podpory a správnému dýchání.

KREATIVNÍ HRAČKY V AKCI ➡️

Kategorie – Pro maminky

Předchozí článekPohádky a příběhy jako zdroj kreativity pro děti
Další článekZdravý jídelníček pro roční dítě
Jsem matka tří dětí a žiju již 7 let v České Republice. Předtím jsem strávila několik let v USA a Anglii. Věnuji se zdravému životnímu stylu a snažím se tuto filozofii přenést i na své děti. Je pro mě důležité, abych jim poskytla všechny potřebné informace a podporu pro jejich rozvoj. Jako autorka tohoto blogu se snažím poskytovat ostatním maminkám užitečné informace a rady, které jim pomohou ve výchově a péči o jejich děti.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno