Jak rozvíjet slovní zásobu u dětí

Rozebírejte s dětmi různé předměty a při tom spolu vyhledejte jejich názvy. Když jdete na procházku, zmíněte názvy rostlin a zvířat, které potkáte. Čtěte společně knihy a vysvětlujte význam nových slov.

Dávejte dětem prostor, aby se vyjádřily vlastními slovy. Mohou se snažit popsat své zážitky nebo emoce. Pochopte, že i když už víte o čem mluví, pro děti může být nové slovo těžké. Vysvětlujte slova a umožněte dětem ptát se na jejich význam.

Využívejte hry, jako jsou asociace nebo štafety, kdy děti musí popsat předmět slovy, která začínají na stejný zvuk nebo písmeno. Můžete hrát i hry jako Scrabble nebo Bananagrams, které podporují rozvoj slovní zásoby.

V neposlední řadě, nezapomeňte důraz kladný. Požadujte od dětí správné výslovnosti, ale také je chvalte a povzbuzujte, když používají nová slova. Těšíte se na podívanou, jak se slovní zásoba vašich dětí bude rozrůstat!

děti

KREATIVNÍ HRAČKY V AKCI ➡️

Jak rozvíjet slovní zásobu u dětí

1. Zpívání písniček

Zpívání písní je skvělý způsob, jak pomoci dětem rozvíjet slovní zásobu. Děti milují zpívat, takže tuto aktivitu lze snadno začlenit do jejich denní rutiny. Když zpíváte písničky s dětmi, naučte je nová slova a vysvětlete jim význam těch, která neznají. Kromě toho jim to pomůže lépe zapamatovat si slova, díky melodiím a rytmu.

Zde je několik oblíbených anglických písní, které lze zpívat s dětmi:

 • Twinkle, Twinkle, Little Star
 • The Itsy Bitsy Spider
 • Old MacDonald Had a Farm

2. Čtení knih

Čtení knih dětem je další skvělý způsob, jak pomoci jim rozvíjet slovní zásobu. Čtení knih také pomáhá dětem naučit se nové výrazy a spojení slov, což rozšiřuje jejich obzory. Pokud dáváte přednost čtení v angličtině, najděte anglickou verzi oblíbené knihy vašeho dítěte a čtěte jim ji.

Zde jsou některé skvělé knihy v angličtině pro děti:

 • The Cat in the Hat by Dr. Seuss
 • Where the Wild Things Are by Maurice Sendak
 • The Very Hungry Caterpillar by Eric Carle

3. Hraní her

Hraní her s dětmi může také pomoci s rozvojem slovní zásoby. Existuje mnoho her, které můžete hrát, abyste pomohli dětem naučit se nová slova, například hledání slov, hádanky a křížovky. Když hrajete hry s dětmi, vysvětlujte jim nová slova, která používají.

Zde je několik her, které si můžete zahrát s dětmi k rozvoji slovní zásoby:

 • Scrabble Junior – hledání slov s písmeny
 • Bananagrams – hledání slov s písmenkami na kostkách
 • Apples to Apples Junior – spojování slov s významem

4. Přihlašování dětí k aktivitám

Přihlašování dětí k aktivitám, jako jsou sporty, tance nebo jazykové kurzy, může být skvělý způsob, jak pomoci jim rozvíjet slovní zásobu. Tyto aktivity obvykle obsahují specifická jména, fráze a termíny, které představují nová slova pro děti.

Zde jsou některé aktivity, na které můžete přihlásit své dítě k rozvoji slovní zásoby:

 • Fotbalový tým
 • Taneční lekce
 • Jazykový kurz

Nyní víte, jak můžete pomoci dětem rozvíjet slovní zásobu. Zpívání písní, čtení knih, hraní her a přihlašování dětí k aktivitám jsou skvělé způsoby, jak jim pomoci rozvíjet slovní zásobu. Najděte způsob, jak integrovat tyto aktivity do svého každodenního života s vaším dítětem a sledujte, jak se jeho slovní zásoba rozrůstá každý den.

Odkaz na další příspěvek o rozvoji slovní zásoby: 7 Best Ways to Boost Your Child’s Vocabulary

KREATIVNÍ HRAČKY V AKCI ➡️

Jak rozvíjet slovní zásobu u dětí?

1. Čtěte dětem příběhy

Čtení dětem příběhů je jedním z nejlepších způsobů, jak rozvíjet jejich slovní zásobu. Vyberte si knihu, která je vhodná pro věkovou kategorii vašeho dítěte a čtěte mu pravidelně. Podporujte ho, aby říkal slova, která už zná, a ptáte se ho, co si myslí o příběhu.

2. Hrajte hry s slovní zásobou

Existuje mnoho her, které mohou pomoci rozvíjet dětskou slovní zásobu. Short-term memory, flashcards a slovní hry jsou několik příkladů. Tyto hry pomáhají dětem naučit se nová slova a pamatovat si je.

3. Komunikujte s dětmi

Komunikujte s dětmi co nejvíce. Povídejte s nimi o všedních věcech a podporujte je, aby říkali slova, která znají. Pokud vám řeknou slovo, které neznáte, zkuste ho společně najít v slovníku nebo na internetu.

4. Vytvářejte příležitosti k použití nových slov

Pokud dítě právě naučilo nové slovo, využijte každou příležitost, kdy ho slyší nebo vidí, a povzbuzujte ho, aby ho použilo. To může být během hraní, jídla nebo při činnostech venku.

5. Využívejte aplikace a online nástroje

Existuje mnoho bezplatných aplikací a online nástrojů, které mohou dětem pomoci s rozvíjením slovní zásoby. Vybrat můžete například aplikaci s anglickými slovíčky, které se zobrazují s obrázky. Tyto aplikace jsou užitečné i pro děti, které už umí číst, ale potřebují posílit svou slovní zásobu.

jak děti

Jak učit děti mluvit

Děti jsou jako houba, přijímají všechny nové informace a vjemy jako suchá hmota, která se absorbuje do jejich mozku. V raném věku je tedy správný způsob učení klíčový pro dobrý rozvoj řeči. Zde je pár tipů, jak učit děti mluvit:

Promlouvejte s dětmi od raného věku

Dítě by mělo být vystaveno řeči již od narození. Zařaďte do dnešního programu čtení knížek dětem, povídání si s nimi, zpívání a recitování básniček.

Neustále s dítětem komunikujte

Považujte každou situaci jako příležitost k tomu, aby dítě rozvíjelo svou řeč. Počínaje běžnými denními situacemi, jako jsou oblékání, jídlo, koupání, zubní hygienu, až po hraní a celkově všechny aktivity.

Poskytněte dítěti příležitosti mluvit s ostatními dětmi

Sociální interakce s vrstevníky jsou velmi důležité pro správný rozvoj řeči u dětí. Dejte dítěti příležitost navštěvovat školky, kde si může hrát s jinými dětmi a slyšet i jejich řeč. Důležitá je i rodinná návštěva s kamarády s dětmi.

Pro více informací o tématu jak učit děti mluvit, navštivte prosím Wikipedii Učení mluvit.

pro děti

Jak rozvíjet slovní zásobu u dětí

 • Čtěte dětem knihy a povídky
 • Hrajte hry s výstižnými popisy a názvy
 • Vytvářejte prostředí s bohatou vizualizací
 • Učte děti nová slova a jejich významy
 • Poslouchejte audio knihy a vzorové nahrávky
 • Nakupujte a rozehrávejte deskové hry
 • Zapojte děti do rozhovorů a diskuzí
 • Podporujte děti v psaní, čtení a mluvení
 • Nechte děti vyprávět své příběhy a názory
 • Využívejte různé zdroje a materiály pro rozvoj slovní zásoby

KREATIVNÍ HRAČKY V AKCI ➡️

Kategorie – Pro maminky

Předchozí článekJak omalovánky pro holčičky podporují kreativitu a rozvoj dětských vlastností
Další článekOvulace a její důležitost při plánování těhotenství
Jsem matka tří dětí a žiju již 7 let v České Republice. Předtím jsem strávila několik let v USA a Anglii. Věnuji se zdravému životnímu stylu a snažím se tuto filozofii přenést i na své děti. Je pro mě důležité, abych jim poskytla všechny potřebné informace a podporu pro jejich rozvoj. Jako autorka tohoto blogu se snažím poskytovat ostatním maminkám užitečné informace a rady, které jim pomohou ve výchově a péči o jejich děti.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno