Jak rozvíjet smysly novorozence: Nápady na hry a cvičení

Novorozenci mají mnoho smyslů, které se musí rozvíjet a tyto smysly mohou být posíleny interaktivními hrami a cvičeními. Každý smysl – zrak, sluch, hmat, chuť a čich – vyžaduje jiný druh stimulace.

Zrak: Novorozenci se narodí s velmi nezralým zrakem, avšak již od narození dokážou reagovat na světlo a stíny. Pro stimulaci zraku můžete použít různobarevné a kontrastní hračky umístěné v blízkosti dítěte. Později můžete s dítětem hrát hry jako například mačkání balónků, sledování předmětů pohybujících se před nimi a jiné vizuální stimulace.

Sluch: Novorozenci mají velmi ostře vyvinutý sluch a dokáží reagovat i na jemné zvuky. Můžete s dítětem zpívat písničky, hrát zvukové hračky a speciální hudbu určenou pro děti. Dítě se bude snažit lokalizovat zdroj zvuku a tento proces dále posilovat.

Hmat: Přichází nejčasnější smysl u novorozenců. Dítě se učí objevovat své tělo a prostředí prostřednictvím dotyku. Hlazování, ukazování různých povrchů a textur a speciální hračky pro hmatovou stimulaci jsou skvělé způsoby, jak pomoci dítěti rozvíjet tento smysl.

Chuť a čich: Novorozenci se narodí s uzavřenými ústy a pro ústa a nos slouží jako další smysly. Při krmení dítěte se tito smysly rozvíjejí, ale můžete také použít vůně a chuťové hračky pro zvýšení stimulace těchto smyslů.

Zajistěte, aby se vaše dítě setkávalo s co nejvíce různými druhy stimulací a dělejte to způsobem, který je pro ně přirozený a zábavný. Každý den se naučí něco nového!

děti

KREATIVNÍ HRAČKY V AKCI ➡️

Jak rozvíjet smysly novorozence: Nápady na hry a cvičení

Vyvíjení smyslů novorozence se liší podle věku

Novorozenci se narodí se všemi smysly, ale nejsou všechno schopni vnímat a rozlišovat. Je důležité vědět, jak rozvíjet smysly novorozence a jakým způsobem je podporovat v jejich vývoji.

Zrak

V prvních měsících života se zrak novorozence vyvíjí rychle. Pomáhat mu můžete tak, že mu ukážete barevné a kontrastní obrázky, například černobílé kresby. Dále ho můžete povzbuzovat k sledování pohybů.

Sluch

Novorozenci reagují na zvuky již v děloze, ale postupně potřebují rozpoznat i konkrétní zvuky. Můžete mu například přehrávat klidnou hudbu během spánku nebo si s ním povídat. Je důležité hovořit s ním než před ním.

Hmat a chuť

Začátky jsou novorozenci vybaveni vrozeným reflexem. Stiskají věci – zkoumají je. Chyťte mu do ruky různé hrací předměty, aby si je mohl prozkoumat. Dále mu můžete nabídnout různé chutě – např. oloupané ovoce.

Vonný smysl

Vonné vjemy jsou pro novorozence velmi důležité. V útlém věku na f.alegs atogenní vlivy nereagují a první, co kdy vnímají, je vůně matky. Pomáhat mu můžete vybrat například mýdlo s jemnou, příjemnou vůní.

Závěr

Novorozenci se snaží živit a komunikovat s prostředím, do kterého se narodí, rodiče by měli podporovat a poskytovat jim podněty co nejvíce, aby se mohli co nejvíce rozvíjet. Rozvíjet smysly novorozence můžete pomocí jednoduchých her a cvičení.

Ostatními zdroji k nápadům na hry a cvičení pro novorozence se můžete inspirovat na stránkách

www.babycenter.com a

www.parents.com.

KREATIVNÍ HRAČKY V AKCI ➡️

Jak rozvíjet smysly novorozence: Nápady na hry a cvičení

Vizuální smysl

Novorozenci se učí vnímat své okolí a rozpoznávat tváře, tvary a barvy. K podpoře vizuálního smyslu můžete vyzkoušet:

 • Mobil nad postýlkou s jasnými a kontrastními tvary
 • Knihy s obrázky, které mají výrazné linie a barvy
 • Hračky různých tvarů a velikostí, které můžete ukazovat novorozenci

Sluchový smysl

Novorozenci jsou citliví na zvuky a mohou je pomocí sluchového smyslu rozpoznat. K podpoře sluchového smyslu můžete vyzkoušet:

 • Hudbu v pozadí, během hraní nebo krmení
 • Jemné a melodické řeči
 • Hračky s různými zvuky, např. zvonky nebo zvukové knihy

Hmatový smysl

Hmatový smysl novorozence se rozvíjí pomocí doteků a manipulace s předměty. K podpoře hmatového smyslu můžete vyzkoušet:

 • Hra s různými texturami, např. plyšovými hračkami, kožešinovými dekami nebo jemnými látkami
 • Manipulace s hračkami, které mají různou velikost a tvary
 • Plavání v koupelně nebo v bazénu, kde se novorozenci mohou s pomocí rodičů dotýkat a prozkoumávat nová prostředí

Vestibulární smysl

Vestibulární smysl se týká rovnováhy a pohybu. Novorozenci se učí koordinovat své tělo a reagovat na změny polohy. K podpoře vestibulárního smyslu můžete vyzkoušet:

 • Kolébání dítěte v náručí nebo v kyvadle
 • Přenášení novorozence do různých položek a pozic, např. na bříško, na záda, na bok
 • Pošťuchování a houpání na houpačce nebo v křesle pro kojence

hudebni nastroje

Jak zabavit novorozence

1. Herní koberce a hrací podložky

Novorozenci jsou většinu času vleže a potřebují podporu pro svůj správný vývoj. Herní koberce a hrací podložky jsou ideálním způsobem, jak jim poskytnout takovou podporu. Na trhu existuje spousta druhů herních koberců a podložek, které jsou navrženy tak, aby podporovaly správný vývoj dítěte a zábavu zároveň.

2. Houpací křesla

Novorozenci milují pohyb a houpací křesla jsou skvělým způsobem, jak jim ho poskytnout. Houpání pomáhá uklidnit dítě a uspávat ho. Navíc se novorozenci učí koordinaci pohybů a rozvíjejí svou rovnováhu.

3. Baňkování

Baňkování stimuluje smysly novorozence a pomáhá rozvíjet jejich koordinaci pohybů. Stačí nafukovací vaničku naplnit vodou a baňkovat dítě. Baňkování je také skvělým relaxačním zážitkem pro novorozence.

4. Masáže

Masáže jsou pro novorozence velmi uklidňujícím rituálem. Stačí použít kvalitní olejíček na pokožku dítěte a krouživými pohyby masírovat jeho tělo. Masáže pomáhají rozvíjet pohybové schopnosti dítěte a posilují vztah mezi rodičem a dítětem.

5. Povídání a zpěv

Novorozenci milují zvuky a hlas rodičů je pro ně velkou oporou. Stačí s dítětem povídat, zpívat písničky a hladit je. Takto rozvíjíte jeho sluch, mluvu a posilujete vztah mezi sebou a dítětem.

Outbound link: Více informací o novorozencích na Wikipedii

pro děti

Jak rozvíjet smysly novorozence: Nápady na hry a cvičení

 • Dotýkejte se dítěte a povzbuzujte ho k dotekům
 • Používejte různé materiály a textury
 • Hrajte si světlem a stíny
 • Hrajte si s vodou a bublinkami
 • Používejte různé zvuky a hudbu
 • Používejte vůně, jako např. dětský krém nebo koření
 • Hrajte si s různými tvary a barvami
 • Podnikejte k pohybu, např. pomocí houpačky nebo těla na břiše
 • Hrajte si s dětským zrcátkem a povzbuzujte k ovládání hlavy

KREATIVNÍ HRAČKY V AKCI ➡️

Kategorie – Hračky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno