Jak se rodí děti

Většina z nás ví, že děti se rodí z těl žen, ale jak přesně se to děje? Během těhotenství se v matčině těle vytváří nový život, který poté porodí. Tento proces začíná oplodněním vajíčka spermou v ženských pohlavních orgánech. Poté se oplodněné vajíčko začíná dělit a přesouvá se z vaječníku do dělohy, kde se uhnízdí v děložní sliznici a začíná růst.

Během těhotenství prochází matka mnoha změnami, aby mohla poskytnout novému životu nezbytné živiny a kyslík. Dítě se vyvíjí a roste v matčině děloze a v posledních fázích těhotenství se připravuje na narození. Když je novorozenec připraven na příchod do světa, matka zažije porodové kontrakce, které pomohou dítěti projít porodními cestami a narodit se do světa.

Celý tento proces je nádherný a složitý zároveň a každý porod je jedinečný. Je důležité pamatovat na to, že každá matka a dítě jsou jedinečné a že porod je přirozený proces, který může být plný krásy a radosti.

otec dítěteJak se rodí děti

Jak se rodí děti

Pro mnoho z nás je rození dítěte velkým zážitkem. Každý se na něj těší, ale zároveň k tomu cítí obavu. Proto jsme se rozhodli sepsat pár informací, které pomohou při této velké události.

Porod

Porod je přirozený proces, při kterém dojde k vytlačení dítěte z těla matky. Nejčastěji probíhá přes vagínu a trvá několik hodin až dnů.

Porodnice

Porodnice je místo, kde se rodí děti. Než se rozhodnete, která porodnice je pro vás ta nejlepší, je dobré si o ní přečíst recenze a zjistit si informace o tom, co všechno nabízí.

Nástup do porodnice

Když se blíží termín porodu, je dobré se informovat, kdy máte jet do porodnice. Obvykle je to, když máte už deset minut trvající kontrakce, které přicházejí v pravidelných intervalech.

Návštěvy na porodnici

Na porodnici můžou přijít návštěvy, ale je dobré se předem informovat, kdy a jak dlouho můžou zůstat. Některé porodnice mají stanovené hodiny a dny, kdy návštěvy přijímají.

Kojení

Kojení je důležitý proces a měl by se zahájit co nejdříve po porodu. Matka tím posiluje svůj imunitní systém a předává dítěti hodně důležitých látek. Pokud s kojením máte problém, nemusíte se stydět a můžete požádat o radu personál na porodnici nebo navštívit specialistu.

Problémy s porodem

Při porodu může nastat nějaký problém či komplikace. Pokud je to nutné, personál porodnice Vám poradí, jak dále postupovat.

Další informace

Pokud potřebujete více informací o porodu a rození dětí, doporučujeme navštívit některý z těchto zdrojů:

© 2023 Jak se rodí děti


Jak se rodí děti

Jak dlouho trvá těhotenství?

Těhotenství u žen trvá obvykle 40 týdnů od prvního dne poslední menstruace. To znamená, že porod nastává zhruba v 38. týdnu těhotenství.

Jak vypadá běžný porod?

Běžný porod je individuální a může být různě dlouhý a náročný. Obvykle začíná kontrakcemi dělohy a postupně se přechází k porodním bolestem. Poté dochází ke dilataci děložního hrdla, který umožňuje průchod plodu z dělohy ven. Při porodu také dochází k vypuzení plodové vody, následované vytlačením plodu.

Kdy je nutné provést císařský řez?

Císařský řez se provádí především, pokud normální porod je pro matku nebezpečný nebo pokud je plod v nebezpečí. Například v případech placenty přední, překážky v pánevních rozměrech matky nebo při riziku roztržení dělohy. Někdy se také volí císařský řez na přání matky.

Jak je těhotenství sledováno?

Těhotnou ženu sleduje gynekolog, který pravidelně kontroluje, zda se dítě vyvíjí správně a zda se těhotenství nekomplikuje. Během těhotenství se také provádějí různé vyšetření a testy, například krevní testy, ultrazvukové vyšetření, atd.

otci

Jak se rodí děti

Jak probíhá porod

Porod je proces, během kterého se dítě připraví na život mimo mateřskou dělohu. Porod může trvat několik hodin až dnů.

Fáze porodu

Porod se obvykle dělí na tři fáze:

 1. Otevírací fáze – kdy se děloha postupně otevírá a dítě se přibližuje k východu.
 2. Tlačící fáze – kdy se matka snaží tlačit dítě ven z dělohy.
 3. Stahovací fáze – kdy se děloha stahuje a expulzují se zbytky placenty a tkání.

Porod v České republice

V České republice se porod obvykle provádí v nemocnici za asistence odborníků. Existuje však také možnost rodiček rodících doma.

Porodnice v ČR

Mezi nejznámější a největší porodnice v České republice patří:

 • Fakultní nemocnice v Motole
 • Porodnice Bulovka
 • Fakultní nemocnice v Hradci Králové

Outbound link

Pokud máte zájem o podrobné informace, navštivte prosím stránku Wikipedia věnovanou tématu porod.


otec

Jak se rodí děti

 • Dítě se rodí z těla matky.
 • Průběh těhotenství trvá přibližně 9 měsíců.
 • Porod může být přirozený nebo pomocí zdravotnického personálu.
 • Po porodu se novorozenec musí starat o základní potřeby, jako je krmivost, spánek a hygiena.
 • Své dítě můžeme podporovat vhodnou výchovou, vzděláváním a péčí.

Kategorie – Otec dítěte

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno