Jak se vypořádat s dětskými strachy a obavami: 5 tipů pro rodiče

Dětské strachy a obavy jsou naprosto přirozené a běžné. Je ale důležité, aby rodiče uměli svým dětem pomoci s jejich řešením a překonáním. V následujících pěti tipů vám představíme několik způsobů, jak dětem pomoci se strachy vypořádat.

1. Poslouchejte své dítě

Je důležité nejen slyšet, co dítě říká, ale i jak to říká. Dávejte pozor na jeho tělesnou reakci a neignorujte jeho emoce. Vyslechněte ho a poté mu pomozte najít řešení.

2. Berte strachy vážně, ale nezveličujte je

Dítě, které se bojí třeba pavouků, vidí v nich obrovské příšery. Pokud však bude vidět, že vy tomuto strachu nerozumíte, bude se ho bojovat přemáhat sám. Ukážete-li mu ale, že strachy nejsou nic neobvyklého, pomůže mu to se svými obavami srovnat.

3. Naučte dítě správně s děsivými situacemi zacházet

Je dobré dítě naučit, jak si v konkrétních situacích počínat a jak si poradit. Pokud se například bojí být samo doma, můžete mu dát jasné instrukce, jaké kroky by mělo v takové chvíli podniknout.

4. Snažte se strachy společně překonat

Sdílejte s dítětem své zkušenosti s podobnými situacemi. Pomocí vlastních příkladů a zkušeností můžete dítěti ukázat, že strachy lze překonat. Navíc ho to bude motivovat, aby se nevzdávalo.

5. Hledejte odbornou pomoc, pokud je to potřeba

Pokud se domníváte, že vaše dítě potřebuje odbornou pomoc, neváhejte a vyhledejte ji. Dětský psycholog, pediatr nebo vzdělávací poradce vám mohou poskytnout cenné rady a podporu v řešení problému se strachy a obavami u dítěte.

otec dítěteJak se vypořádat s dětskými strachy a obavami: 5 tipů pro rodiče

Tip 1: Poslouchejte své dítě

Děti potřebují cítit, že jsou slyšeny a pochopeny. Když se vaše dítě otevře a řekne vám, co ho trápí, poslouchejte ho a snažte se ho pochopit. Zkuste se ptát otázek, abyste zjistili více informací o jeho obavách.

Relevantní odkaz:

How to Help Your Anxious Child

Tip 2: Buďte klidní a trpěliví

Když se vaše dítě potýká se strachy a obavami, je důležité být klidný a trpělivý. Zkuste nevyvolávat paniku a vyhněte se kritickým nebo odsuzujícím poznámkám. Pomozte svému dítěti najít způsoby, jak se s obavami vypořádat.

Relevantní odkaz:

Helping Children Cope With Fear

Tip 3: Ukážte dítěti, jak se uklidnit

Existuje mnoho způsobů, jak se s obavami a strachy vypořádat. Pomozte svému dítěti najít způsoby, jak se uklidnit, jako je hluboké dýchání, vizualizace nebo meditace. Toto může pomoci vašemu dítěti získat kontrolu nad svými emocemi.

Relevantní odkaz:

Helping Kids Cope With Anxiety During Covid-19

Tip 4: Přineste více klidu do domova

Pokud jsou vaše dítě často vystaveny stresovým situacím, je dobré přinést klid a pohodu do domova. Můžete například praktikovat rodinnou jógu nebo meditaci, poslouchat relaxační hudbu nebo se zajímat o zdravou výživu. To vše pomůže snížit úroveň stresu a úzkosti vašeho dítěte.

Relevantní odkaz:

10 Ways to Help an Anxious Child

Tip 5: Hledejte odbornou pomoc

Pokud se vaše dítě potýká se silnými obavami a strachy, může být nutné vyhledat odbornou pomoc. Psychologové a terapeuti mohou pomoci vašemu dítěti najít spôsoby, jak se s obavami vypořádat a získat kontrolu nad svými emocemi. Nebojte se požádat o pomoc!

Relevantní odkaz:

Anxiety Resource Center


otci

Jak se vypořádat s dětskými strachy a obavami: 5 tipů pro rodiče

1. Poslouchejte své dítě

Je velmi důležité umět naslouchat svému dítěti a být trpělivý. Nechte ho vyjádřit své emoce a strachy a snažte se mu vysvětlit situaci z jeho perspektivy.

2. Buďte klidní a pozitivní

Je důležité, abyste byli klidní a pozitivní, i když se vaše dítě bojí. Ukážete tak dítěti, že situace není tak strašná a že společně dokážete najít řešení.

3. Snažte se najít řešení

Společně s dítětem se zamyslete, co by mu mohlo pomoci překonat strach. Někdy stačí jen změnit jeho postel na opačnou stranu pokoje, aby se cítil bezpečněji.

4. Použijte příběhy

Použití příběhů může být velmi účinné při řešení dětských strachů a obav. Pokud se dítě bojí tmy, můžete mu vyprávět pohádku o jakémsi malém zajíčkovi, který se přestal bát a objevil tak mnoho nových věcí.

5. Hravě řešte problémy

Někdy dokáže hravý přístup pomoci při řešení dětských strachů. Takže pokud se dítě bojí pavouků, můžete si s ním zahrát hru na lovení pavouků pomocí papírových míčků.

otec

Jak se vypořádat s dětskými strachy a obavami: 5 tipů pro rodiče

  • Zkuste zjistit, co konkrétně dítěmu dělá strach a co ho trápí.
  • Buďte trpěliví a neodmítajte dítěv strach. Nijak zbytečně je nepodceňujte ani nesnižujte význam jejich strachů.
  • Snažte se dítěti vysvětlit, co přesně se stane a co může očekávat v různých situacích, které ho děsí.
  • Při vysvětlování stresujte, jak bude dítě v této situaci bezpečné, co by mělo dělat, kdyby se cítilo nespokojeně a podobně.
  • Podpořte dítě v tom, co ho baví a co mu dělá radost.

Kategorie – Otec dítěte

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno