Jak se vypořádat s kritikou a nepochopením okolí v případě kojení z jednoho prsu?

Kojení z jednoho prsu může vyvolávat různé reakce u lidí v okolí. Někteří mohou být kritičtí, jiní zase zmatení, ale vždy je důležité pamatovat si, že kojení z jednoho prsu je přirozené a normální.

Jestliže se potýkáte s kritikou nebo nepochopením okolí, zvažte následující kroky:

 • Buďte sebevědomá. Kojení z jednoho prsu není nic špatného a je důležité, abyste se nebála svých rozhodnutí a chování obhajovat.
 • Vysvětlete své rozhodnutí. Pokud se setkáte s nepochopením, vysvětlete lidem ve svém okolí, proč volíte kojení z jednoho prsu. Vysvětlení mohou většinou pomoci překonat neznalost nebo předsudky.
 • Nevnímejte kritiku jako osobní útok. Kritika je často projevem nepochopení a neznalosti. Pokud se někdo vysloví negativně k vašemu způsobu kojení, snažte se to nebrat osobně a udržet si klid.
 • Najděte si podporu. Potkáte-li se s těžkostmi, vyhledávejte lidi a organizace, které vám mohou poskytnout podporu a vědění. Někdy může být těžké kojit z jednoho prsu, a je důležité mít k dispozici podporu i praktické rady.

Kojení z jednoho prsu je důležitý a přirozený způsob kojení, a není důvod k obavám či kritiky. Buďte sebevědomá, vyjasňujte si svá rozhodnutí a pokud budete potřebovat pomoc, neváhejte vyhledat podporu u lidí, kteří vás podporují.

děti

Kojící polštáře v AKCI ➡️

Proč je možné, že kojím pouze z jednoho prsu?

Kojení z jednoho prsu může být způsobeno různými důvody, jako jsou asymetrická velikost prsou, poranění prsu nebo malé množství mléka. Nicméně, existuje mnoho žen, které kojí z jednoho prsu z vlastního rozhodnutí, což je plně funkční a zdravé pro dítě i matku.

Přijímání kritiky

Bohužel, kojení z jednoho prsu může nabídnout příležitost pro kritiku ze strany okolí. Někteří lidé mohou mít pocit, že to není normální nebo se bát, že dítě neobdrží dostatek mléka nebo že to nebude vypadat esteticky. Je důležité si uvědomit, že tato rozhodnutí jsou zcela vaše a že je důležité dát si priority svého dítěte a sebe před zájmy ostatních. Pokud vás kritizují za kojení pouze z jednoho prsu, měli byste si stále stát za svým rozhodnutím.

Překonání nepochopení okolí

Pokud se vám zdá, že lidé ve vašem okolí nechápou vaše rozhodnutí kojit z jednoho prsu, je důležité, abyste s nimi otevřeně mluvili a informovali je o tom, co vás k tomuto rozhodnutí vedlo. Může být užitečné jim poskytnout informace o tom, že kojení z jednoho prsu může být plně funkční a zdravé pro dítě a matku a že to není nic neobvyklého. Také je důležité si uvědomit, že ne všichni lidé budou mít stejný názor, ale to neznamená, že byste se měli bát bránit svůj postoj a rozhodnutí.

Příbuzní a přátelé mohou být oporou

Pokud máte v okolí lidi, kteří podporují vaše rozhodnutí kojit z jednoho prsu, měli byste se jich držet a vyhledávat u nich podporu. Pokud máte kamarádku, která kojí pouze z jednoho prsu, může být užitečné, abyste s ní mluvili o vašich zkušenostech a získali od ní rady a tipy.

Kojení z jednoho prsu může být pro mnohé ženy správnou volbou a není nic špatného na tom, když si žena zvolí kojit pouze z jednoho prsu. Pokud se budete cítit sebevědomě a budete si stát za svým rozhodnutím, můžete překonat jakoukoli kritiku nebo nepochopení ze strany lidí v okolí.

Zdroj: Breastfeeding Basics: Information for Mothers

Kojící polštáře v AKCI ➡️

Jak se vypořádat s kritikou a nepochopením okolí v případě kojení z jednoho prsu?

Proč kojit jen z jednoho prsu?

Existuje několik důvodů, proč si některé matky vybírají kojení pouze z jednoho prsu. Může to být kvůli laktaci z jedné strany, kvůli přednostem dítěte v příjmu mateřského mléka z daného prsu, nebo z důvodu zvýšení produkce mléka.

Co když se někdo ptá, proč kojím pouze z jednoho prsu?

Je naprosto přirozené, že okolí může mít otázky ohledně vaší volby kojení z jednoho prsu. Pokud se někdo zeptá, můžete mu vysvětlit důvody, proč jste si tuto možnost zvolili. Nezbytné však není se na každou otázku okolí podrobně zodpovídat.

Co dělat v případě kritiky?

Bohužel, ne všechny osoby budou vaši volbu kojení pouze z jednoho prsu respektovat. Pokud na vás někdo provede nevhodný výrok, zkuste si zachovat klid a snažte se vyjádřit své pocity v klidném a vyrovnaném tónu. Důležité je si uvědomit, že výběr kojení z jednoho prsu je vaše rozhodnutí a nemusíte se s nikým snažit vyjednávat.

Kde najít podporu?

Někdy se může zdát, že okolí nerozumí vaší volbě a vy se můžete cítit izolovaně. Pokud potřebujete podporu, existuje mnoho organizací a skupin, kde se můžete setkat s dalšími matkami a vyjádřit své pocity a zkušenosti. Můžete také využít služeb profesionálních konzultantů pro kojení, kteří vám mohou pomoci v řešení problémů s kojením.

jak děti

Kojení z jednoho prsu: Výhody a nevýhody

Výhody kojení z jednoho prsu

Kojení je nejen důležité pro výživu dítěte, ale také pro jeho zdraví a vývoj. Kojení z jednoho prsu má několik výhod:

 • Zlepšení techniky kojení – dítě se naučí správně sajat jedno prso, což může vést ke snadnějšímu kojení celkově.
 • Větší příjem kolostru – kolostrum je první mateřské mléko, které obsahuje množství důležitých protilátek a živin pro novorozence. Kojení z jednoho prsu vede k většímu příjmu kolostra.
 • Menší riziko zubního kazu – kojení z jednoho prsu snižuje riziko vzniku kazu u dítěte díky menšímu kontaktu slin s chrupavkou a zuby.

Nevýhody kojení z jednoho prsu

Na druhé straně, kojení z jednoho prsu může mít i některé nevýhody:

 • Menší objem mléka – kojení z jednoho prsu může vést k menšímu objemu mléka, což může být problematické u dětí, které potřebují více mléka.
 • Asymetrické prsa – kojení z jednoho prsu může vést k většímu zatížení jednoho prsu a tím pádem k asymetrickosti prsů.
 • Problémy se stimulací mléka – při kojení z jednoho prsu může docházet k menší stimulaci mléka a tím pádem k menší produkci mléka v obou prsou.

Je důležité poradit se s ošetřujícím lékařem, pokud se rozhodnete kojit z jednoho prsu.

Pro více informací o kojení z jednoho prsu, navštivte tuto stránku na Wikipedii.

pro děti

Jak se vypořádat s kritikou a nepochopením okolí v případě kojení z jednoho prsu?

 • Nebát se mluvit – být upřímní a vysvětlit okolí své důvody
 • Najít podporu u ostatních matek, které prožívají podobné situace
 • Nebrat si kritiku osobně – mít na paměti, že každá matka kojí jinak a každé dítě má jiné potřeby
 • Používat oblečení a pomůcky, které umožňují snadnější kojení z jednoho prsu
 • Uvědomit si, že kojení z jednoho prsu není pro dítě menší přínos než kojení z obou prsů

Kojící polštáře v AKCI ➡️

Kategorie – Miminka

Předchozí článekJaká panenka podporuje kreativitu a fantazii u roční holčičky?🧸
Další článekHrajeme si na hodiny: zábavné způsoby, jak se učit vysvětlovat čas❤️
Jsem matka tří dětí a žiju již 7 let v České Republice. Předtím jsem strávila několik let v USA a Anglii. Věnuji se zdravému životnímu stylu a snažím se tuto filozofii přenést i na své děti. Je pro mě důležité, abych jim poskytla všechny potřebné informace a podporu pro jejich rozvoj. Jako autorka tohoto blogu se snažím poskytovat ostatním maminkám užitečné informace a rady, které jim pomohou ve výchově a péči o jejich děti.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno