Jak se vyvíjí miminko ve 5 měsících?

Ve věku pěti měsíců dítě prochází mnoha vývojovými změnami a dosahuje mnoha milníků, jak v oblasti fyzického, tak psychického vývoje.

Růst: v tomto věku by mělo dítě vážit přibližně dvojnásobek své původní váhy při narození. Mělo by být také o něco delší a mít větší obvod hlavy.

Rozvoj motoriky: dítě by v této fázi mělo být schopné udržet hlavu stabilně, ležet na břiše a svírat předměty pomocí rukou. Také se může začít plazit nebo sedět s podporou.

Rozvoj jazyka a komunikace: dítě začíná rozpoznávat zvuky a může se učit reagovat na zvukové podněty. Začíná také produkovat zvuky, například štěkat jako pes nebo kočička.

Sociální interakce: dítě se v této fázi začíná více usmívat na své rodiče a začíná si všímat okolí. Může se také objevit úzkost při oddělení od hlavní péče.

Z výše zmíněného je jasné, že pětiměsíční dítě prochází velkými změnami vývoje. Je důležité, aby rodiče poskytovali dítěti podporu a vytvářeli mu pozitivní prostředí pro jeho další vývoj.

děti

Jak se vyvíjí miminko ve 5 měsících?

Fyzický vývoj

V 5 měsících se miminko stává čím dál aktivnějším a více se projevuje jeho zvědavost. Jeho pohybový aparát je stále silnější a snaží se stavět se na nohy. Kromě toho se již začínají objevovat první zoubky, což může způsobovat potíže a rozrušení.

Během tohoto období miminko také získává větší kontrolu nad svým tělem a začíná si hrát s předměty, jako jsou hračky či různé látkové materiály. Výrazně se také zlepšuje jeho koordinace, roste jeho obratnost a přibližně v 6. měsíci se již dokáže otáčet ze zad na břicho a zpět.

Smyslový vývoj

Miminko stále více vnímá své okolí a je schopno reagovat na podněty. Zrak se dále zlepšuje a dítě začíná rozlišovat barvy a tvary. Díky zlepšování sluchu dokáže vnímat různé zvuky a rozeznávat různé zdroje zvuku.

Sociální vývoj

Miminko se stává více společenským a začíná projevovat své emoce. Začíná rozlišovat tváře a učí se rozpoznávat lidi, kteří se o něj starají. Začínají se objevovat první úsměvy a miminko se snaží navazovat kontakt s ostatními.

Výživový vývoj

V tomto období se miminko již naprosto výživně dokrmuje mateřským mlékem nebo kojeneckými příkrmky. Začíná si také projevovat sklon k samostatnému stravování, což se dá napomoci například nabízením lžičky s kašičkou.

(pro další informace o kojení v této fázi doporučujeme návštěvu stránky Womenshealth.gov)

Závěr

Ve 5 měsících se na miminku objevuje mnoho pozitivních změn a první milníky jeho vývoje. Důležité je mu v této fázi poskytnout stálou podporu a nechat ho objevovat svět kolem sebe. Pokud máte jakékoliv obavy ohledně vývoje svého dítěte, neváhejte se poradit s lékařem nebo konzultovat inzerci a diskuse na diskusních fórech pro maminky.

NEJLEPŠÍ DIETA V AKCI ➡️

Jak se vyvíjí miminko ve 5 měsících?

Růst a vývoj

V pěti měsících se vaše dítě stane mnohem aktivnějším. Bude se pokoušet sedět, lézt a stát na nohou. Vaše dítě by mělo být schopné udržovat hlavu nad zemí bez podpory a logicky reagovat na okolní podněty.

Krmení

Vaše dítě ještě dále bude kojené nebo krmeno umělým mlékem. Můžete začít přidávat tekutou potravu jako ovocné pyré, ale poraďte se s pediatrem nejdříve. Nezapomeňte, že krmivo jakékoliv stravy nesmí být příliš silné pro dítě.

Spánek

Vaše dítě bude ještě trávit většinu času spánkem, ale pravděpodobně začne spát déle v noci a krátce v dnešní době.

Komunikace

Budete si všimnout, že vaše dítě je schopné mávat nohama a rukama, což nazvyk představuje první pokusy o komunikaci. Dobrá zpráva je, že by mělo začít usmívat se více a být velmi zvědavé na svět kolem něj.

žena

Miminko 5 měsíců – jak se vyvíjí malý brouček?

Růst a vývoj miminka ve 5 měsících

Miminko ve věku pěti měsíců je již velmi aktivní. Objevuje se u něj stále více pohybových schopností, jako plazení, převalování, postavení se na nohy a první kroky. Dále se rozvíjejí jeho smysly, například sluch a zrak. Začíná se více zajímat o okolní svět a všechno kolem něj zkoumá.

Výživa v 5 měsících

V této fázi je miminko již schopno přijímat tuhou stravu, ale hlavním zdrojem výživy by nadále mělo být mateřské mléko. Pokud kojení není možné, lze doplňovat umělými mléky, které jsou přizpůsobeny věku a potřebám miminka.

Pečujte o zdraví svého miminka

Je velmi důležité dbát na zdraví a hygienu miminka. Dbejte na pravidelné očkování, rychlou lékařskou pomoc při nemoci a čistotu všech pomůcek a hraček, které miminko používá.

Pro více informací o miminkách a jejich vývoji navštivte stránky věnované dětem na Wikipedii.

pro děti

Jak se vyvíjí miminko ve 5 měsících?

  • Zvyšuje se hmotnost a délka miminka.
  • Miminko počíná více komunikovat s okolím a objevuje nové zvuky.
  • Zvyšuje se aktivita a pohyblivost miminka, umí se otáčet z bříška na záda a zpět.
  • Miminko začíná více objevovat a zkoumat okolí, drží předměty v ruce a zkouší je ochutnat.
  • Proces tvorby řeči se postupně rozvíjí, miminko se učí vydávat zvuky a slova jako např. „mama“ a „baba“.

NEJLEPŠÍ DIETA V AKCI ➡️

Kategorie – Hračky

Předchozí článekJak rozvod rodiny ovlivňuje dospívání a kariéru dětí?❤️
Další článekKdy je nejvhodnější čas pro početí dítěte a jak tento čas určit
Jsem matka tří dětí a žiju již 7 let v České Republice. Předtím jsem strávila několik let v USA a Anglii. Věnuji se zdravému životnímu stylu a snažím se tuto filozofii přenést i na své děti. Je pro mě důležité, abych jim poskytla všechny potřebné informace a podporu pro jejich rozvoj. Jako autorka tohoto blogu se snažím poskytovat ostatním maminkám užitečné informace a rady, které jim pomohou ve výchově a péči o jejich děti.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno