Jak stimulovat smysly novorozence?

Novorozenec je malé stvoření, které má před sebou mnoho nových vjemů a zážitků. Aby se mohl normálně vyvíjet, potřebuje být stimulován ve všech svých smyslech. Zde je několik způsobů, jak můžete pomoci svému novorozenci rozvinout jeho smysly:

  • Hmat – Při péči o novorozence ho pravidelně hladíme po těle, což mu pomáhá rozvíjet hmat. Můžete také použít různé hračky s různou texturou, aby se naučil rozlišovat mezi hladkým a drsným povrchem.
  • Zrak – Novorozenci jsou stále plachí a mnoho vjemů se jich v prvních týdnech života bojí. Proto byste měli začít stimulovat jeho zrak pomocí jednoduchých vzorů a barev. Můžete také umístit hračky na různých místech, aby se musel kroutit a otáčet hlavičkou a tím trénovat oční svaly.
  • Sluch – Novorozenci rozeznávají hlasy, které slyšeli v děloze matky, a také svého hlavního pečovatele. Proto je důležité mluvit na ně a zpívat jim. Můžete také použít hudební hračky nebo zvuky, aby se novorozenec naučil reagovat na různé zvuky a rozvíjet svůj sluch.
  • Vůně – Vůně jsou pro novorozence velmi důležité, protože mu pomáhají rozpoznávat lidi a věci v prostředí kolem něj. Novými vůněmi ho můžete seznamovat s novými zápachy a jídly.
  • Chuť – Novorozenci se v prvních 6 měsících života živí výhradně mateřským mlékem nebo kojeneckou výživou. Je důležité, aby co nejdříve poznali chuť různých potravin a tekutin. Můžete také použít dudlík nebo různé chladivé hračky, aby se uklidnili při různých projevech bolesti.

Všechny tyto aktivity pomáhají novorozenci rozvíjet své smysly a prožívat svět kolem sebe. Dbejte na to, aby byly postupné, s respektem k jeho individuálním potřebám, a především s mnoha láskou a pohlazením, které jsou pro jeho psychický rozvoj velmi důležité.

děti

KREATIVNÍ HRAČKY V AKCI ➡️

Jak stimulovat smysly novorozence: Efektivní tipy pro rodiče

Novorozenci se narodí s nevyvinutými smysly. Jako rodičé je důležité stimulovat jejich smysly, aby se jejich vývoj posunul kupředu. V tomto článku se dozvíte, jak můžete stimulovat smysly vašeho novorozence.

Zraková stimulace

Zraková stimulace pro novorozence zahrnuje světlo, stín a barvy. Můžete použít černobílé obrázky nebo jiné kontrastní vzory, abyste zajistili, že vaše dítě bude pozorně sledovat. Další možností je umístění hraček s kontrastními barvami v blízkosti postýlky.

Je také důležité nezapomenout na přirozené světlo. Pokud je to možné, umístěte postýlku vašeho dítěte poblíž okna, aby se mohlo dívat ven.

Zajímavý článek na téma vizuální stimulace pro novorozence si můžete přečíst zde.

Sluchová stimulace

Sluchová stimulace pro novorozence zahrnuje zvuky a řečový projev. Můžete pouštět hudbu nebo zpívat svému dítěti. Důležité je používat jemný a pomalý hlas, abyste nevyplašili vaše dítě.

Můžete také použít hračky, které přehrávají zvuky nebo vydávají zvuky samy. Důležité je však zkontrolovat hlasitost a zajistit, aby nebyla příliš hlasitá.

Zajímavý článek na téma sluchová stimulace pro novorozence si můžete přečíst zde.

Hmatová stimulace

Hmatová stimulace pro novorozence zahrnuje dotek a textury. Můžete používat hračky s různými texturami, aby se vaše dítě naučilo rozpoznávat rozdíly. Důležité je také používat jemné doteky, aby se vaše dítě cítilo v bezpečí.

Můžete také používat různé látky nebo šátky, aby si vaše dítě mohlo hrát a prozkoumávat.

Zajímavý článek na téma hmatová stimulace pro novorozence si můžete přečíst zde.

Čichová stimulace

Čichová stimulace pro novorozence zahrnuje vůně a pachy. Můžete používat určité vůně, jako jsou esenciální oleje, aby se vaše dítě naučilo rozpoznávat různé vůně.

Vzhledem k tomu, že novorozenci mají výraznější čichový smysl než dospělí, můžete být opatrní při používání parfému nebo vůní okolo vašeho dítěte.

Zajímavý článek na téma čichová stimulace pro novorozence si můžete přečíst zde.

Chuťová stimulace

Chuťová stimulace pro novorozence zahrnuje chutě a potraviny. Můžete dát vašemu dítěti ochutnat jemné a měkké potraviny, jako jsou banány nebo vařené mrkve.

Důležité je však pamatovat na to, že novorozenci nemají vývinové schopnosti pro složitou chuťovou stimulaci.

Zajímavý článek na téma chuťová stimulace pro novorozence si můžete přečíst zde.

Jsou to hlavně naše smysly, které nám poskytují vědomí o světě kolem nás. Stejně tak můžeme pomoci svým dětem v jejich vývoji, stimulací jejich smyslů. Tyto jednoduché tipy mohou pomoci vašemu dítěti rozvíjet a zdokonalovat své smysly od narození.

KREATIVNÍ HRAČKY V AKCI ➡️

Jak stimulovat smysly novorozence

Slyšení

– Hrajte mu tichou hudbu nebo vyslovujte klidné zvuky.
– Mluvte na něj, aby si zvykl na váš hlas.
– Používejte zvukové hračky a hrajte si s nimi.

Zrak

– Koložte mu barevné a kontrastní hračky na stěnu.
– Ukazujte mu barevné obrázky a předměty.
– Položte ho na bříško, aby mohl sledovat okolní svět.

Hmat

– Hrajte si se zvířátky a jinými měkkými hračkami.
– Nenechte ho dlouho v plíně a oblékejte ho do různých materiálů.
– Mírně ho hlaďte a masírujte.

Čich

– Používejte dětské parfémy a vůně.
– Smažte jídlo, aby se zlepšil jeho čichový vjem.
– Používejte různé vonné svíčky a oleje.

Chuť

– Kojeňky přijímají chuť z mateřského mléka, ale můžete mu nabízet i jiné chutě a textury.
– Začněte s jednoduchými a jemnými příchutěmi.
– Nenechte ho hladovět a dodržujte jeho jídelníček.

Tyto jednoduché stimulace mohou pomoci novorozencům rozvíjet smyslové vjemy a přizpůsobit se světu okolo nich.

hudebni nastroje

Jak zabavit 2 měsíční miminko: Tip na aktivitu pro novopečené rodiče

Zpěv a zpívání s miminkem

Pokud máte doma novorozeně, asi víte, že může být obtížné najít způsoby, jak jej zabavit, když je neklidné, pláče a nepřijde se uklidnit. Jednou z aktivit, které mohou být účinné pro zabavení miminka, je společné zpívání a zpěv. Tohle je nápad, který vyzkoušelo mnoho rodičů a pediatrů, a ukázalo se, že je to krásná způsob, jak uklidnit a uvolnit dýchání novorozeného.

Co všechno můžete zpívat

Snažte se zvolit písničky a písničky, které vám přijdou příjemné, klidné a vedoucí k relaxaci. V ideálním případě by měly mít něžný rytmus a básnířka. Je důležité, abyste zpívaly postupně a s nasloucháním, abyste zabarvili na jakékoliv změny a dopadly je s přiměřenou reakcí.

Je také dobré změnit styl, poslouchání a délku později, v závislosti na reakci miminka. I když nemusíte umět zpovídat nebo být zpěvákem, vašemu potomkovi to nevadí. Vaše dítě ocení každé, kdo mu projeví zájem a lásku.

Přečtěte návody, jako zabavit miminko.

Odkaz na téma: Novorozenec – Wikipedia

pro děti

Jak stimulovat smysly novorozence

  • Dotyková stimulace: masáže a objetí, hladkání a lehké pohyby po těle
  • Zraková stimulace: kontrastní barvy, světla a stíny, pohybující se předměty
  • Sluchová stimulace: mluvení, zpěv, jemné zvuky a melodie, zvukové hračky
  • Čichová stimulace: vůně mateřského mléka a parfémů, vonné svíčky
  • Chuťová stimulace: kojení a lahvové krmení, ochutnávání nových jídel

KREATIVNÍ HRAČKY V AKCI ➡️

Kategorie – Hračky

Předchozí článekJaké bylinky jsou bezpečné během těhotenství
Další článekBezpečnost dětských kytar pro začátečníky od 5 let
Jsem matka tří dětí a žiju již 7 let v České Republice. Předtím jsem strávila několik let v USA a Anglii. Věnuji se zdravému životnímu stylu a snažím se tuto filozofii přenést i na své děti. Je pro mě důležité, abych jim poskytla všechny potřebné informace a podporu pro jejich rozvoj. Jako autorka tohoto blogu se snažím poskytovat ostatním maminkám užitečné informace a rady, které jim pomohou ve výchově a péči o jejich děti.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno