Jak uspat miminko – osvědčené tipy a triky

Usínání dítěte může být někdy pro rodiče velkým výkonem. Proto jsme se rozhodli sdílet s vámi osvědčené tipy a triky, které vám mohou pomoci při uspávání vašeho miminka.

 • Rutina – Vytvoření pravidelné rutiny před spaním může pomoci vašemu dítěti se uvolnit a připravit se na spánek.
 • Koupání – Teplé koupání může být příjemným rituálem před spaním a pomoci uvolnit napětí.
 • Měkká hudba – Poklidná a měkká hudba může pomoci vašemu miminku zklidnit se a usnout.
 • Temné prostředí – Zatemňte pokoj, aby byl klidnější a tichý.
 • Kojení/krmivování – Pro některé děti může pomoci poslední kojení nebo krmení před spaním uvolnit a uspokojit.

Vyzkoušejte tyto osvědčené tipy a triky a uvidíte, jestli váš malý zabiják usne rychleji a lépe. Pokud se váš způsob neosvědčí, nevzdávejte to a zkuste něco jiného. Každé dítě je jedinečné a může vyžadovat jiný přístup k usínání. Hodně štěstí!

děti

Jak uspat miminko – osvědčené tipy a triky

1. Vytvořte klidnou atmosféru

Když se chystáte uspat svého drobečka, vytvořte mu co nejklidnější atmosféru. Zhasněte v pokoji světlo, stáhněte závěsy a vypněte televizi. Vytvořte takové podmínky, aby se dítě mohlo co nejrychleji uklidnit a usnout.

2. Vyloučte rušivé faktory

Při uspávání miminka je důležité vyloučit veškeré rušivé faktory. Vypněte zvuky z počítače a mobilu, kteří by mohli rušit spánek vašeho dítěte. Pokud řešíte špatný spánek vašeho dítěte, můžete také využít sluchátek, které ztlumí rušivé zvuky a pomohou malému dítěti rychleji usnout.

3. Vhodné okolí k usínání

Dbejte zvláštní pozornosti na to, kde vaše miminko spí. Vybírejte co nejvhodnější místo k uspání, jako je například místo v přítmí, kde není žádný průvan a je přiměřeně teplé. Mezi další doporučení patří i volba kvalitní matrace a polštáře a zajistit, aby byla postýlka miminka dostatečně snadno přístupná.

4. Uspávání na bříšku

V minulosti bylo běžné dávat dítě k spánku na bříšku. Dnes však většina lékařů doporučuje uspávat děti na zádech. Rizikem spánku na bříšku je tak, že by se malé dítě mohlo zadusit pod vlastní váhou hlavičky. Pokud tedy možností je, dejte miminko spát na zádech.

5. Vyčerpání dítěte před usnutím

Pomocí hraní a cvičení můžete dítě vyčerpat a usnadnit mu tak usnutí. Pokud má dítě před spaním nabitou energii, může se stát, že bude mít problém usnout, což bude znamenat návaly plačtivosti a neklidu.

Závěr – Jak uspat miminko – osvědčené tipy a triky

Postarat se o kvalitní spánek miminka je bohužel často složitý úkol. Znamená to však rychleji a účinněji reagovat na situaci, v níž se malé dítě nachází. Pokud budete vzpomínat na naše tipy a triky, můžete být jisti, že uspání dítěte bude pro vás snazší, než kdy jindy.

Pro více informací doporučujeme přečíst si také tento [článek ze serveru Babycenter.com](https://www.babycenter.com/0_how-to-get-your-baby-to-sleep_1557581.bc).

NEJLEPŠÍ DIETA V AKCI ➡️

Jak uspat miminko – osvědčené tipy a triky

Když miminko neusíná

Pokud vaše miminko neusíná, zkontrolujte, zda má suchý a plný žaludek. Také se ujistěte, že je mu dostatečně teplo, ale zároveň není zbytečně zavařené. Při uspávání v ložnici miminku pomůže klidné prostředí a tlumené světlo, například použití noční lampy. Je také dobré dát miminku před spaním najevo, že je čas spát, například opakováním slov „spát jdeš“. Vhodný může být i rytmus, například uspávání na stejném místě a ve stejnou dobu.

Tipy na uspání miminka

Při uspávání miminka je možné využít různé techniky. Jednou z nich je balancování, například v kočárku nebo v houpačce. Další možností je tzv. šššing, tedy tišení miminka šuměním nebo pohupováním ve vlastním náručí. Miminko můžete uspat i pomocí asociace s konkrétním předmětem, jako například plyšovým zvířátkem. Důležité je vždy ukládat miminko na záda, aby nedošlo k nebezpečí syndromu náhlého úmrtí kojenců.

žena

Jak uspat miminko?

Přísady na uspávání miminka


Existuje několik přísad, které může použít, aby uspaly své miminko. Patří sem například teplá koupel s levandulovými éterickými oleji nebo mateřským mlékem. Také můžete dát svému miminku lahvičku s teplým čajem z heřmánku, mátou nebo fenyklem.

Vyprávějte si příběhy


Příběhy jsou skvělou formou relaxace a pomáhají uspávat jak děti, tak i dospělé. Vyprávějte svému miminku pohádky, nebo si přečtěte krátké knížky s mírným tempem, aby se vaše miminko uklidnilo a usnulo.

Bezpečné polohy spánku


Pokud chcete, aby vaše miminko spalo bezpečně, umístěte ho na záda a na tvrdou podložku. Pokud má vaše miminko reflux, můžete mu položit hlavu na polštář, aby mu usnadnili dýchání. Nikdy neumísťujte své miminko na břicho.

Aplikace rutiny


Vytvoření rutiny pro vaše miminko je skvělým způsobem, jak pomoci vašemu miminku usnout a zůstat spát. Můžete začít položením svého miminka do postele vždy ve stejnou dobu a pak jej uspat stejným způsobem. Vaše miminko se brzy naučí, že je čas jít spát, když se dá do postele.

pro děti

Jak uspat miminko – osvědčené tipy a triky

 • Vytvořte si pravidelný režim pro usínání
 • Nabídněte dítěti jídlo a pití před spaním
 • Použijte rituál usínání, např. koupání nebo čtení před spaním
 • Zajistěte klidné a tiché prostředí
 • Nepodceňujte pohodlné oblečení a postel
 • Vyhněte se přílišné stimulaci dítěte před spaním, jako např. počítače nebo televize
 • Pokud je dítě nemocné nebo má zuby, poraďte se s lékařem o vhodném léčení
 • Snažte se být trpěliví a nevzdávat se, pokud neuspějete hned napoprvé

NEJLEPŠÍ DIETA V AKCI ➡️

Kategorie – Hračky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno