Jak vybrat monitor dechu – který je nejlepší?

Jak vybrat monitor dechu – Každá novopečená maminka ten pocit zná. Devět měsíců těšení se na miminko, a najednou je tu porod a dítě už není jen neostrý obrázek z ultrazvuku, ale skutečná bytost z masa a kostí. Bezbranná, v prvních měsících naprosto odkázaná na péči rodičů. Tak křehká, že se člověk bojí, aby ji neopatrným zacházením vážněji neublížil. A tak sleduje každé hnutí prstů, každé nespokojené zakňourání a v noci nakukuje do postýlky a sleduje ten jemně se zvedající hrudníček, aby se uklidnil, že je vše v pořádku.

V dnešní době ale už není třeba nastavovat si budík, abyste zkontrolovali, jestli váš poklad dýchá. Klidnější spánek vám může zajistit koupě monitoru dechu. S touto užitečnou pomůcku se můžete potkat už v porodnici, kde bývá standardní výbavou postýlek novorozenců.

 O co vlastně jde?

Monitor dechu dokáže snímat pohyby hrudníku dítěte a pokud v určitém intervalu (většinou 20 sekund) nezaznamená aktivitu, spustí poplach. Už samotný zvuk alarmu může někdy stačit k tomu, aby se dítě znovu nadechlo. Zejména je to ale varování pro rodiče, aby zkontrolovali, jestli dítě náhodou neleží ve špatné pozici, nevdechlo zvratky nebo nějaký objekt. V případě problému tak mohou okamžitě situaci řešit a zabránit tak nejhoršímu.

Na trhu jsou v současnosti tři typy monitorůdeskový, mobilní a kombinovaný s chůvičkou.

Jak vybrat monitor dechu – Deskový monitor

Tento monitor se skládá z desky a rodičovské jednotky. Desku umístíte pod podložku, na které dítě spí. Na kontrolní jednotce vám pak blikající kontrolka oznamuje, že je vše v pořádku. Tento typ monitoru je vhodný tehdy, pokud má dítě jedno až dvě stálá místa na spaní (například postýlku a kočárek). Častým přenášením by totiž mohlo dojít k jeho poškození.

Jak vybrat monitor dechu – Mobilní monitor

Mobilní monitor je velmi malý přistroj, který se připíná dítěti za plenku. Jeho výhodu je to, že v případě podezření na zástavu dechu umí vysílat jemné vibrace, které mohou dítě probudit a stimulovat ho k nádechu. Na druhou stranu ale díky umístění přímo na těle může monitor dítěti překážet, zejména jedná-li se o dítě, které je více pohyblivé.

 

Kombinace monitoru a chůvičky

Nejnovějším typem monitoru dechu je přístroj kombinovaný s chůvičkou. Tato kombinace zajišťuje rodiči kontrolu dítěte jak formou audiovizuální (většinou totiž jde o nejnovější typ chůviček s kamerou na straně dítěte a monitorem na straně rodiče), tak formou kontroly dechu (deska snímající dýchací pohyby). Nicméně jde většinou o poměrně drahou záležitost. Oceníte ji zejména tehdy, pokud bydlíte ve větším bytě nebo domě, a dítě necháváte spát v místnosti, která je vzdálenější a nad kterou nemáte tak dobrou kontrolu, popřípadě pokud se věnujete nějaké hlučnější činnosti, jako je například vysávání.

 

Které monitory dechu jsou mezi rodiči nejoblíbenější?

Pojďme si představit tři typy chůviček, které se mohou stát právě vašimi oblíbenci.

 

Monitor dechu Nanny

monitor dechu nannyklasický představitel deskových monitorů. Mezi rodiči je velmi oblíbený, jednak díky ceně, a jednak díky spolehlivosti. Velkou výhodou je i snímač zaznamenávající i ty nejjemnější pohyby hrudníku, což je důležité zejména při kontrole nedonošených dětí, zároveň je možné sledovat i měnící se dechovou frekvenci. Jste-li navíc příznivce českých výrobků, je tato značka přesně pro vás.

Nejlevněji nabízí zde

Babysense Bundle – monitor dechu Babysense 5 + Babysense SC-210

1000x1000x0_1f71c826fc614073a3be9c8d6c55ba26představitel nejnovějšího typu monitorů dechu. Je vybavený nejmodernějším typem snímacích desek, u kterých lze měnit citlivost. Díky tomu, že je řídící jednotka vybavena i mikroprocesorem uchovávajícím dechové vzorce dítěte, je tento monitor velmi oblíbený i ve zdravotnických zařízeních. Rodiče zase ocení, že v případě dechové neaktivity delší jak 20 sekund, popřípadě v případě poklesu frekvence dechu pod 10 dechů za minutu, se spustí akustický i světelný alarm řídící jednotky.

Dětská chůvička, která je součástí tohoto balení, vysílá na frekvenci 1,8GHz, díky čemuž nedochází k rušení jejího přenosu jinými chůvičkami nebo jinou elektronikou v její blízkosti. Vzhledem k tomu, že se jedná o obousměrnou chůvičku, dítě může být uklidněno a znovu uspáno už jen tím, že z chůvičky uslyší hlas rodiče.

Nejlevněji nabízí zde

Baby Control Digitalmonitor dechu BC-230i

1500x1500x0_c5d1918eef0275ce9caca1da6fb6cf5cjeden z nejnovějších typů klasických deskových monitorů. Součástí balení jsou čtyři senzorické desky, které zajišťují pokrytí opravdu velké plochy postýlky, nebo je můžete použít do několika lůžek, pokud dítě spí na různých místech. Tento přístroj lze s úspěchem použít i tehdy, pokud máte dvojčata. Oproti starším typům deskových monitorů dokáže tento výrobek snímat dýchání dítěte ležícího na zádech i na boku; navíc je nastaven tak, že spustí alarm už tehdy, pokud nezaznamená dýchací pohyby v intervalu větším jak 12 sekund (u většiny jiných je to až 20 sekund).

Nejlevněji nabízí zde

Všechny tyto tři výrobky mají nesporné výhody a jistě každý z nich přispěje ke klidnějšímu spánku rodičů novorozeňat. Při srovnání všech parametrů ale pravděpodobně vyjde jako vítěz kombinace monitoru a chůvičky od Babysense. Její cena sice na první pohled není tak atraktivní, ale po zvážení všeho, co za ni dostanete, je to ta nejlepší volba pro rodiče, kteří si chtějí být stoprocentně jistí bezpečím svého dítěte.

Miška

Jsem maimnkou 2 letého prcka na mateřské dovolené. Zajímám se zdravý životní styl, ale mým největším koníčkem je můj prcek:)