Jak zabavit novorozence: Nápady na hry a aktivity

Novorozenci jsou nádherné stvoření, avšak zabavit je není vůbec snadné. Potřebují stálou pozornost a péči, ale zároveň mohou být velmi citliví a nespokojení. Nicméně existují různé způsoby, jak je zabavit a pomoci jim rozvíjet se. V této příručce najdete několik nápadů na hry a aktivity, které mohou být pro novorozence zábavné a užitečné.

Hra s rukama a nohama

Jednou z nejjednodušších her pro novorozence je hra s rukama a nohama. Stačí hladit a lehce tlačit na nohy a ruce, aby si novorozenci uvědomili, že je mají. Tato hra pomáhá rozvíjet koordinaci a povzbuzuje motorické schopnosti.

Přebytek hraček

Novorozenci mohou být přetíženi nadbytkem hraček. Když je dáte před novorozence, nemusí vědět, kde začít. Proto byste měli nabídnout jen několik hraček najednou a vždy je postavit před dítě.

Hudební terapie

Hudba může být pro novorozence velmi uklidňující. Můžete si zvolit jakýkoliv styl hudby, který milujete, a dát novorozenci do krámu. Zdá se, že beaty pomáhají stimulovat mozky a pomáhají rozvíjet řízené pohyby.

děti

KREATIVNÍ HRAČKY V AKCI ➡️

Jak zabavit novorozence: Nápady na hry a aktivity

1. Kočárek jako zdroj zábavy

Novorozence si náramně užívají procházky v kočárku. Když se však něco ujme jejich pozornosti, mohou být kočárkové výlety ještě zábavnější. Zkuste do kočárku připevnit jemné zvířátka, melodie nebo jiné hračky. Důležité je, aby hračky nebyly příliš velké ani těžké a aby byly připevněny bezpečně, aby nedošlo k úrazu.

2. Zábava v koupelně

Koupání novorozence není jen nutností, ale může být i zábavnou a uklidňující aktivitou, zvlášť pokud se mu budete věnovat s láskou. Koupací houba nebo plyšový papoušek, se kterými si může novorozenec hrát, mu mohou pomoci z relacovat stres. Zpívání nebo hraní písniček mu také mohou pomoci se uvolnit a užívat si koupání.

3. Jednoduché hry a zábava

I když jsou novorozenci malí a zdánlivě imobilní, existuje spousta her a aktivit, které si mohou užít. Pokud například položíte novorozeného na koberec, můžete se pokusit jeho pozornost získat hladkáním nebo lehoučkým třesením koberce, což může vyvolat jeho zvědavost. Pokud rychle pohybujete prstem, změnou intonace hlasu nebo pohybem hlavy, můžete také upoutat pozornost novorozeného.

4. Masáže a relaxace

Novorozence mohou uklidnit i jemné masáže. Pokud máte nejistotu, jak na to, můžete najít spoustu videí online, které vás naučí, jak s masážemi začít. Vybrat si můžete například masáže, které pomáhají s trávením, odstraňováním plynu a křečí nebo ty, které působí relaxačně a pomáhají s usínáním.

Novorozenci potřebují nejen lásku a věnování, ale také nekonečnou zábavu na podporu jejich zdravého vývoje. S těmito nápady na hry a aktivity budete mít po ruce dostatek nápadů a inspirace. Pokud vás zajímají další rady pro péči o novorozence, můžete si přečíst&nbsptento článek (anglicky) z amerického zdroje.

KREATIVNÍ HRAČKY V AKCI ➡️

Jak zabavit novorozence: Nápady na hry a aktivity

1. Zpívání a mluvení k novorozenci

Zpívání a mluvení k novorozenci je skvělý způsob, jak se spojit se svým dítětem a zaplnit prostor kolem něj pozitivní energií. Můžete zpívat písničky, číst knížky nebo jednoduše mluvit s novorozencem, zatímco ho držíte.

2. Tepování a něžné doteky

Něžné doteky jsou pro novorozence velmi důležité. Můžete například lehce poklepat na tělo dítěte, nebo se dotýkat jeho rukou a nohou. Pokud novorozenecké reflexy dovolí, můžete také masírovat jeho nohy nebo hřbet.

3. Hračky s různými texturami

Novorozenci mají rádi objevování různých textur, jako jsou například měkké plyšové hračky, bavlněné deky nebo hračky s různými druhy látek. Můžete také použít hračky, které mají zvukový efekt nebo jsou barevné.

4. Aktivity na bříšku a ve vzpřímené poloze

Aktivity na bříšku a ve vzpřímené poloze jsou pro novorozence velmi důležité pro rozvoj svalové síly a koordinace. Můžete položit dítě na bříško a zahájit s ním hru, například tím, že ho budete podporovat při zdvihu hlavičky. Ve vzpřímené poloze můžete novorozence podporovat při stání nebo chůzi.

5. Hry s vodou

Hry s vodou jsou pro novorozence velmi zábavné a zároveň uklidňující. Můžete například napustit vanu s teplou vodou a nechat novorozence ležet v ní. Dbejte však na bezpečnost a nikdy nedopustíte, aby novorozence zůstal sám v koupelně.

6. Ticho a klid

Někdy je pro novorozence nejlepší jen tak být a klidně se věnovat svým myšlenkám. Pokuste se být přítomní, ale nechte dítěti svůj prostor. Můžete položit novorozence do postýlky, nechat ho poslouchat klidnou hudbu, a nebo se s ním jen tak touláte po domě.

hudebni nastroje

Jak zabavit novorozence: Tipy pro novopečené rodiče

1. Hudební terapie

Pokud máte doma roztomilého nováčka, jistě se vám zalíbí nápad zahrát mu uklidňující hudbu. Některé studie ukázaly, že hudba může pomoci novorozenci uklidnit se a snížit hladinu stresových hormonů v těle. Zkuste si tedy pustit jemnou klasickou hudbu nebo zvuky přírody a sledujte, jak se vaše miminko postupně uklidňuje.

2. Procházky

Nemusíte sedět celý den doma – s několika týdny starým novorozencem se můžete klidně vydat na lehkou procházku. Pohyb na čerstvém vzduchu může ulevit od bolesti bříška, která může trápit novorozence v prvních týdnech života. Procházka může být pro vás i pro vaše miminko příjemnou změnou v denním režimu.

3. Masáže

Masáže mohou pomoci uvolnit napětí v těle novorozence a podpořit fyzický a emocionální vývoj. Existuje mnoho kurzů, které se zaměřují na masáže pro novorozence a šikovný rodič si může tento způsob uvolnění naučit sám. Při masáži pamatujte na jemnost a příjemnou atmosféru.

Pokud máte doma novorozence, je důležité nezapomínat na to, že i malé děti potřebují stimulační a uklidňující podněty. Pokud hledáte další tipy, navštivte prosím tuto stránku pro více informací.

pro děti

Jak zabavit novorozence: Nápady na hry a aktivity

  • Novorozenci milují barevné, kontrastní obrázky a hračky.
  • Zpívejte nebo recitujte básničky a říkanky.
  • Zkoušejte si s ním namáčet nožičky nebo ho koupat ve vaně.
  • Používejte měkké plyšové hračky, které mu pomohou rozvíjet hmat a koordinaci očí a rukou.
  • Zkuste si s ním hrát na „oblíbenou“ ruku.
  • Používejte hlasové variace, jako smích a šepotání.
  • Pojmenujte s ním barevné předměty a zvířata v knížkách obrázků.
  • Nabídněte mu hračky s různou texturou, aby pocítil rozdílné pocity na své kůži.
  • Zkuste se s ním usmívat a dělat vtipné obličeje.

KREATIVNÍ HRAČKY V AKCI ➡️

Kategorie – Hračky

Předchozí článekJak zvýšit pravděpodobnost otěhotnění: tipy a triky pro podporu plodnosti u žen
Další článekDětská píšťalka – bezpečná hračka pro malé děti
Jsem matka tří dětí a žiju již 7 let v České Republice. Předtím jsem strávila několik let v USA a Anglii. Věnuji se zdravému životnímu stylu a snažím se tuto filozofii přenést i na své děti. Je pro mě důležité, abych jim poskytla všechny potřebné informace a podporu pro jejich rozvoj. Jako autorka tohoto blogu se snažím poskytovat ostatním maminkám užitečné informace a rady, které jim pomohou ve výchově a péči o jejich děti.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno