Jaké jsou vývojové milníky pro děti v 5. měsíci života?

Vývoj dětí je nesmírně rychlý a v pátém měsíci života se projevuje řada nových schopností.

Motorika: Většina dětí v 5. měsíci již dokáže udržet hlavičku rovně a zvednout ji při ležení na bříšku. Některé děti již zkoušejí posadit se, podpořené vodičkou nebo polštářem pod pažemi. Děti v tomto věku také často lezou od kolen na bříško a zpět.

Smysly: Výtahy a různé zvuky začínají být pro děti zajímavé. Děti jsou také schopné rozlišovat různé tvary a barvy, a často si hrají s hračkami, které se rozeznívají.

Komunikace: Děti v tomto věku mohou být velice společenské a radovat se ze společnosti rodičů a dalších dospělých. Mnoho dětí také již pláče, když někdo odejde a usmívá se na známé tváře.

Nepřestávejte podporovat své dítě v jeho růstu a vývoji.

děti

Jaké jsou vývojové milníky pro děti v 5. měsíci života?

Motorika a pohyb

V 5. měsíci života se vaše dítě bude stále více zajímat o své okolí. Zvedá hlavu a hrudník a má větší kontrolu nad svou koordinací. Nyní se bude více pohybovat a může si dokonce začít hrát s nožkami. Pokud jste dosud nenastolili cvičení na bříšku, je tento čas ideální na zahájení.

Jazykový vývoj

V tomto stádiu se váš malý mluvčí dál rozvíjí. Může se bavit sám se sebou a objevuje, že klepání nebo plačtivá mluva může vyvolat vaši pozornost. Podporujte jej mluvěním s ním, snažte se reagovat na jeho „projevy“ a při hraní používejte slova a věty.

Smyslový vývoj

V 5. měsíci se smyslové schopnosti dítěte rychle rozvíjejí. Vidí stále výrazněji a dokáže si během chviličky všimnout nových věcí. Chytání hraček umí také stále lépe a dokáže je přenášet z ruky do ruky. Tuto schopnost můžete podpořit rovněž hrou s „ratanovým míčkem“ (tzv. grasping ball), u nějž se dítě učí držet věci roztaženýma prstama.

Pro další informace o vývojových milestons v zajímavém kontextu doporučujeme tento článek na stránkách parents.com.

NEJLEPŠÍ DIETA V AKCI ➡️

Jaké jsou vývojové milníky pro děti v 5. měsíci života?

Rozvoj motoriky

V 5. měsíci života se děti obvykle naučí sedět s podporou a mohou být schopné udržovat rovnováhu. Některé děti se také naučí plazit se po břiše nebo se otáčet na bok.

Komunikace a jazyk

Děti v 5. měsíci začnou projevovat uznání a upřímný smích. Mohou také začít kopírovat zvuky, které slyší, a používat větší škálu zvuků jako reakce na okolní podněty.

Vymezení identity

V tomto stádiu vývoje začnou děti rozpoznávat lidi a věci v jejich okolí. Mohou také být zvědaví a chtít zkoumat a objevovat svět kolem sebe.

Vývoj sociálních dovedností

V 5. měsíci života si děti začínají uvědomovat přítomnost lidí kolem nich a snaží se navázat kontakt očním kontaktom. Také se mohou naučit uznávat emoce druhých a snažit se je napodobit.

žena

Co má umět miminko v 5 měsících?

V pěti měsících se miminko již naučilo mnoho nových věcí a jeho vývoj se stále rozvíjí. Zde jsou některé z dovedností, které by v této fázi mohlo mít:

1. Sedět a podpírat se

V tomto věku by mělo být vaše dítě schopné sedět s podporou a někdy i samo sedět bez podpory. Musí také být schopné se držet pevně, když držíte jeho ruce, když stojí.

2. Reagovat na zvuky

U pětiměsíčního dítěte by měla být již vyvinutá reakce na zvuky. Mohou se otočit, když uslyší zvuk, a sledovat zdroj zvuku.

3. Plazit se a přemisťovat se

V této fázi by mohlo být vaše dítě schopno pohybovat se po břiše, plazit se, ohýbat kolena a přesouvat se po místnosti. Mohlo by také začít otáčet hlavu na stranu, aby mohlo sledovat předměty v pohybu.

4. Bavit se a usmívat se

Miminko by mělo být schopné bavit se a reagovat na vás, usmívat se a smát se. Může se také pokoušet komunikovat pohyby rukou a nohou.

Pro více informací o vývoji dětských dovedností v prvním roce života můžete navštívit tuto stránku na Wikipedii.

pro děti

Jaké jsou vývojové milníky pro děti v 5. měsíci života?

  • Dítě umí držet hlavičku v pevné poloze.
  • Začíná se opírat na předloktích při ležení na břiše.
  • Umí se otočit z břicha na záda a naopak.
  • Začíná zvedat a držet předměty v ruce.
  • Počíná si hrát s rukama a nohama.
  • Začíná se usmívat při interakci s rodiči a dalšími blízkými lidmi.

NEJLEPŠÍ DIETA V AKCI ➡️

Kategorie – Hračky

Předchozí článekŠestinedělí a otěhotnění: Co máte vědět?
Další článekKytara pro dítě: Jak na výběr nástroje, který bude naplňovat vaše očekávání.
Jsem matka tří dětí a žiju již 7 let v České Republice. Předtím jsem strávila několik let v USA a Anglii. Věnuji se zdravému životnímu stylu a snažím se tuto filozofii přenést i na své děti. Je pro mě důležité, abych jim poskytla všechny potřebné informace a podporu pro jejich rozvoj. Jako autorka tohoto blogu se snažím poskytovat ostatním maminkám užitečné informace a rady, které jim pomohou ve výchově a péči o jejich děti.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno