Kdy a jak začít s hraním s novorozencem

Hraní s novorozencem není jen zábava, ale také důležitá součást vývoje dítěte. Někdy se však můžeme cítit zmateně a nevědět, jak začít. Naštěstí jsou zde jednoduchá pravidla, která Vám pomohou vstoupit do nové role rodiče.

Důležité kroky, které je potřeba provést před začátkem hraní:

 • Zahřát si ruce – novorozenci nemají plně vyvinutý termoregulační systém a zamrzlé ruce by pro ně mohly být nepříjemné.
 • Umýt si ruce – snížíte tak riziko přenosu bakterií a infekcí novorozenci.
 • Zkonzultovat hru s odborníkem – při nejistotě s výběrem her a aktivit Vám mohou pomoci dětský lékař, fyzioterapeut nebo poradce pro péči o dítě.

První hry a aktivity:

 • Hlazení – jemné doteky rukou jsou pro novorozence velmi příjemné a pomáhají rozvíjet jejich smyslové vnímání.
 • Stimulace zraku – dítěti můžete přiložit před oči světlý předmět a postupně se ho vzdalovat a přibližovat. Tím pomáháte stimulovat jeho zrakové vnímání.
 • Nosit dítě v pestrobarevném šátku – podporuje to jeho rozvoj vestibulárního a proprioceptivního systému a posílí jeho svalovou tonus.

Vždy pamatujte, že hraní s novorozencem musí být přiměřené jeho věku a schopnostem. Sledujte jeho reakce a přizpůsobte se mu. Hraní by mělo být příjemné pro oba.

děti

KREATIVNÍ HRAČKY V AKCI ➡️

Kdy a jak začít s hraním s novorozencem

Kdy začít s hraním

Novorozenci jsou schopni vnímat své okolí ihned po narození, takže neexistuje přesný čas, kdy začít s hraním. Přesto je vhodné si uvědomit, že novorozenci jsou velmi malí a křehcí a jejich pohyblivost je omezená. Pokuste se najít zlatou střední cestu mezi stimulací vašeho dítěte a zachováním jeho bezpečí.

Jak začít s hraním

1. Před hraním se ujistěte, že je vaše dítě v dobré náladě a není hladné, ospalé ani unavené.

2. Pro začátek vyberte jemné hračky, které nezatěžují novorozenecké klouby.

3. Ujistěte se, že hračky jsou bezpečné a neobsahují malé součástky, které by mohly být polknuty.

4. Postupné zvyšování stimulace je klíčovou zásadou. Neodstraňujte novorozence ze svého přirozeného prostředí a nepřetěžujte jejich smysly.

5. Pokuste se zapojit novorozence do hraní. Můžete se například zamyslet nad tím, jak byste mohli použít jeho smysly k tomu, aby si hrál s hračkou.

6. Zkuste hrát různé hry, například hry na dotek, sledování barev a zvuků.

7. Ujistěte se, že dáváte svému dítěti dostatek času na odpočinek a regeneraci.

Relevantní odkaz

Chcete-li se dozvědět více o tom, jak hledat bezpečné hračky pro vaše dítě, navštivte stránku Centra pro kontrolu nemocí a prevenci.

Celkově je hraní s novorozencem proces, který by měl být přizpůsoben individuálním potřebám a schopnostem dítěte. Pokud máte jakékoliv obavy ohledně hraní s vaším novorozencem, obraťte se na svého pediatra nebo zdravotnického odborníka pro konkrétní doporučení.

KREATIVNÍ HRAČKY V AKCI ➡️

Kdy a jak začít s hraním s novorozencem

Kdy začít

Obvykle můžete začít s hraním s novorozencem ihned, jakmile se dostane domů z porodnice. Nicméně, během prvních dní a týdnů po narození může být pro miminko unavující a stresující se více podnětům. Dbejte na to, abyste pozorovali reakce vašeho dítěte a snažte se ho ne přetěžovat příliš mnoha aktivitami.

Jak začít

Zapojte jednoduché aktivity, jako například hraní si s miminkovou rukou nebo nohou, nebo sledování barev na hračce. Když vaše dítě roste, můžete do hraní začlenit více interaktivních her. Snažte se vytvořit stimulující, ale klidnou a bezpečnou atmosféru pro vaše dítě.

Během hraní si s vaším novorozencem pamatujte:

– Dát si pozor na přetěžování nebo unavování vašeho dítěte
– Dbejte na to, abyste poslouchali signály od vašeho dítěte, aby se vyhnuli přílišnému rušení nebo stresu
– Snažte se vytvořit klidnou, bezpečnou a stimulující atmosféru pro vaše dítě.

hudebni nastroje

Jak zabavit novorozence – tipy a triky

Způsobte si úsměv na tváři novorozence

Novorozenci jsou křehcí a zároveň zcela závislí na svých rodičích. Pokud chcete svého nového drobečka pobavit, můžete zkusit například hraní kojeneckých písní nebo podporování jeho reflexu chytání vlastních prstů.

Jak si hrát s novorozencem

Hraní je velmi důležité pro novorozence a může pomoci vytvořit silné vztahy mezi rodičem a dítětem. Hrajte se s novorozencem například s hračkami na zavěšení, které mohou stimulovat jeho zrakovou a sluchovou pozornost.

Výhody pravidelného procházení novorozence

Procházky s novorozencem nemusí být jen prospěšné pro jeho fyzické zdraví, ale také pro jeho duševní zdraví. Procházka na čerstvém vzduchu může novorozence klidnit, snížit úzkost a pomoci mu být více spokojený.

Pro více informací o tom, jak zabavit novorozence, navštivte
Wikipedii.

pro děti

Kdy a jak začít s hraním s novorozencem

 • Hrát si s novorozencem můžete již od prvních dnů po narození.
 • Začněte s jednoduchými aktivitami, jako je hladění, tulení se a oční kontakt.
 • Používejte jemné a barevné hračky vhodné pro věk vašeho dítěte.
 • Při hře se soustřeďte na projevy vašeho dítěte a reagujte na ně.
 • Zkuste přidávat do hry písničky, říkanky a zvuky.
 • Hrajte si pravidelně a bavte se!

KREATIVNÍ HRAČKY V AKCI ➡️

Kategorie – Hračky

Předchozí článekTěhotenský test doma: Jak na to a co si připravit?
Další článekKritika Barbie: Proč se někteří lidé snaží zakázat tuto panenku?🧸
Jsem matka tří dětí a žiju již 7 let v České Republice. Předtím jsem strávila několik let v USA a Anglii. Věnuji se zdravému životnímu stylu a snažím se tuto filozofii přenést i na své děti. Je pro mě důležité, abych jim poskytla všechny potřebné informace a podporu pro jejich rozvoj. Jako autorka tohoto blogu se snažím poskytovat ostatním maminkám užitečné informace a rady, které jim pomohou ve výchově a péči o jejich děti.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno