Kojení na veřejnosti: Jak se vyrovnat s pohledy ostatních?

Kojení v veřejnosti je přirozený proces a zároveň zásadní zdroj potravy pro novorozence. Nicméně, mnoho matek se bojí kojit venku kvůli negativním reakcím okolí. Je důležité si uvědomit, že kojení v veřejných prostorech není nezákonné ani nemorální a není třeba se snažit ho skrývat. Jak se vypořádat s pohledy ostatních?

1. Zůstaňte pohodlně a sebejistě
Kojení je nejen důležitou funkcí mateřského těla, ale také přirozeným procesem. Držte hlavu vysoko a v pohodlné pozici, abyste se cítili sebejistě a klidně. Dejte najevo, že se nestydíte a máte právo kojit své dítě kdykoliv a kdekoliv.

2. Proplétání očí s lidmi
Budete si jisti, že vás ostatní neohrožují, pokud se k nim budete dívat do očí. Jakmile se spojí vaše oči se svými okolí, pocítíte jistotu, že nejste v nevýhodě. Lidé kolem vás budou cítit, že jste sebevědomý a respektující svá práva.

3. Mějte při sobě podporu
Je důležité mít podporu, když kojíte v veřejnosti. Pokud máte přítele nebo člena rodiny, který vás bude podporovat a chránit, to pomůže uklidnit vaše obavy. Dejte v dobrém vědět, že vás mohou podporovat další maminky, které sdílejí stejný zážitek.

4. Mějte v rezervě kryt pro kojení
Pokud se cítíte pohodlněji, můžete mít v reprtoáru kryt pro kojení, jako například šátek nebo záclonu. Díky tomu se můžete cítit pohodlněji a současně se vyhnout ocenění okolí.

5. Podívejte se na předpisy a zákony
V některých zemích mají maminky zajištěno právo kojit děťátko všude a kdykoliv. Je dobré se dopředu informovat o předpisech v zemi/oblasti, kde se nacházíte a zjistit, zda se vám dostane ochrany.

Vyhněte se skrývání nebo omezení svých práv. Kojte v veřejnosti s sebevědomím a pocitem, že děláte nejlépe pro své dítě.

děti

Kojící polštáře v AKCI ➡️

Kojení na veřejnosti: Jak se vyrovnat s pohledy ostatních?

Proč kojit na veřejnosti?

Kojení na veřejnosti se stává čím dál tím běžnějším způsobem, jak poskytnout dítěti výživu v průběhu dne. Je to přirozený proces, který by neměl být nijak znevýhodněn z důvodu nedostatku místa, nebo dokonce kritiky od ostatních lidí.

Kojení na veřejnosti má mnoho výhod. První a nejdůležitější je, že matky, které kojí na veřejnosti, mohou být víc zapojeny do společnosti, zúčastnit se víc událostí a zároveň poskytnout svému dítěti nezbytnou výživu. Kromě toho to také pomáhá normalizaci kojení jako běžného procesu, což zajisté prospívá i samotnému dítěti.

Jaké jsou reakce ostatních lidí?

Pro mnoho matek může být kojení na veřejnosti stresující kvůli negativním reakcím druhých lidí. Někteří lidé mohou mít raději soukromí a nechtějí vidět ženy kojit na veřejnosti. Jiní se mohou cítit nepohodlně, protože to pro ně může být neobvyklá situace.

Je důležité si uvědomit, že kojení na veřejnosti je zcela přirozený proces a v mnoha zemích je to považováno za běžnou věc. Pokud se někdo cítí nepohodlně, zvlášť na veřejném místě jako jsou restaurace či kavárny, měli by respektovat potřeby kojící matky a uvědomit si, že se jedná o nejlepší způsob, jak poskytnout dítěti potřebnou výživu.

Jak se vyrovnat s reakcemi ostatních lidí?

Není to snadné, když se setkáte s negativním postojem ostatních lidí k vašemu kojení. Zde je pár tipů, jak na takovou situaci reagovat:

– Zůstaňte klidní a nechci matku s kojením, těžko může udělat nějakou chybu.

– Buďte připraveni vysvětlit svůj postoj: pokud máte pocit, že se někdo cítí nepohodlně, můžete jim vysvětlit, jak to pro vás a vaše dítě znamená.

– Pokud se situace zhorší, existují organizace a internetové stránky, které vám mohou poskytnout podporu a pomoci kojícím matkám. V USA je například organizace La Leche League, která se zaměřuje na podporu kojení.

Závěr

Kojení na veřejnosti je běžný proces, který by neměl být omezován kvůli nedostatku prostoru nebo kritice od ostatních lidí. Pokud se setkáte s negativními reakcemi, zůstaňte klidní a připraveni situaci vysvětlit. Všechny matky a děti si zaslouží respekt a podporu od společnosti.

***Pokud hledáte další podporu pro kojení, navštivte webové stránky La Leche League USA.***

Kojící polštáře v AKCI ➡️

Jak se vyrovnat s pohledy ostatních při kojení na veřejnosti?

Co je kojení na veřejnosti?

Kojení na veřejnosti je situace, kdy matka kojí své dítě na veřejném místě. Toto je běžná a přirozená součást kojení a v mnoha zemích je to legální a chráněné zákonem.

Proč se někteří lidé cítí nepříjemně, když vidí kojení na veřejnosti?

Někteří lidé se cítí nepříjemně, když vidí kojení na veřejnosti, protože doposud vnímali kojení jako soukromou aktivitu. Je důležité si uvědomit, že kojení na veřejnosti není ničím špatným, ale přirozeným způsobem krmení dítěte.

Co mohu udělat, abych se cítila pohodlněji během kojení na veřejnosti?

Můžete zkusit kojit dítě v klidném a soukromém místě, jako je například prostory pro kojení, nebo pod šatou či šátkem. Pokud se cítíte sebevědoměji, můžete kojit na veřejnosti s otevřeným dírou košile nebo s kojícími polštáři.

Co dělat, když se cítím nekomfortně během kojení na veřejnosti kvůli pohledům ostatních lidí?

Je důležité si uvědomit, že kojení na veřejnosti je přirozená součást mateřství. Pokud vás někdo obtěžuje nebo uráží během kojení na veřejnosti, můžete se obrátit na personál veřejného místa nebo si najít podporu v místních kojících klubech. Mějte na paměti, že kojení na veřejnosti je naprosto běžné a je to právo matky krmit své dítě.

jak děti

Jak kojit na veřejnosti

Možnosti kojení na veřejnosti

Kojení na veřejnosti není nic neobvyklého a mělo by být podporováno. Pokud se jste novou maminkou a cítíte se nejistě o kojení na veřejnosti, můžete zvážit následující možnosti:

 • Pokud jste v obchodě nebo na veřejném místě, najděte si klidné místo a přikryjte se šátkem. Tak bude vaše kojení zakryto a budete mít větší soukromí.
 • Pokud přikrývání není pro vás ideální, můžete zkusit kojení bez přikrývání. Pokud budete mít dostatečně volné oblečení, bude kojení na veřejnosti snazší a pohodlnější.

Výhody kojení na veřejnosti

Kojení na veřejnosti má řadu výhod pro maminky i děti:

 • Dítě bude mít přístup k mateřskému mléku kdykoli bude potřeba.
 • Maminka se nemusí bát, že se nerozsvěcí mléko a dítě bude plakat.
 • Kojení na veřejnosti pomáhá normalizovat kojení v očích veřejnosti a zlepšuje povědomí o kojení jako přirozené funkci.

Kdy a kde kojit na veřejnosti

Doporučuje se kojit dítě na požádání. Pokud jste mimo domov a dítě má hlad, kojte ho. Pokud se vám nechce kojit na veřejnosti, můžete se rozhodnout k odchodu z veřejného prostoru a ještě se tam vrátit později.

Je možné kojit v kavárnách, restauracích, parcích, na městských prostranstvích a na veřejné dopravě. Je důležité být ohleduplný k ostatním a vyvarovat se velkých davů.

Zdroj: Wikipedia

pro děti

Kojení na veřejnosti: Jak se vyrovnat s pohledy ostatních?

 • Kojení na veřejnosti není nic špatného.
 • Je to zcela přirozená věc.
 • Máte právo kojit své dítě kdekoliv.
 • Nemusíte se nervovat z pohledů ostatních.
 • Pokud se cítíte nepříjemně, můžete použít šátek nebo pláštěnku.
 • Buďte hrdí, že kojíte své dítě a neomezujte se.

Kojící polštáře v AKCI ➡️

Kategorie – Miminka

Předchozí článekVýhody a nevýhody panenky, kterou si dítě může koupat🧸
Další článekJak učit děti chodit na veřejnosti v bezpečí❤️
Jsem matka tří dětí a žiju již 7 let v České Republice. Předtím jsem strávila několik let v USA a Anglii. Věnuji se zdravému životnímu stylu a snažím se tuto filozofii přenést i na své děti. Je pro mě důležité, abych jim poskytla všechny potřebné informace a podporu pro jejich rozvoj. Jako autorka tohoto blogu se snažím poskytovat ostatním maminkám užitečné informace a rady, které jim pomohou ve výchově a péči o jejich děti.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno