Kojení novorozence – nejlepší způsob krmení

Kojení je pro novorozence nejlepší způsob krmení. Je to jediný způsob, který poskytuje kojenému dítěti všechny potřebné látky pro růst a vývoj. Kojení je také důležité pro vytváření silného pouta mezi matkou a dítětem.

První mléko, které matka vytvoří – tzv. kolostrum – obsahuje mnoho důležitých a pro imunitu dítěte nezbytných látek. Tyto látky přímo podporují vývoj imunitního systému novorozence a chrání ho před infekcemi.

Kojení má také mnoho dalších benefitů pro novorozence i pro matku. U novorozence například posiluje vztah mezi dítětem a matkou, snižuje riziko nadváhy, astmatu, diabetes a mnoha dalších zdravotních problémů v pozdějším věku. Pro matku zase snižuje riziko rakoviny prsu a vaječníků, posiluje kosti a svaly a pomáhá vrátit se rychleji do formy po porodu.

Pokud je kojení z nějakého důvodu nemožné, je možné dítě krmit speciální kojeneckou výživou.

Kojení novorozence je tedy bezesporu nejlepší způsob krmení. Pokud je to jen trochu možné, měla by matka kojit své dítě minimálně do jeho šestého měsíce a ideálně alespoň do prvního roku věku.

děti

Kojící polštáře v AKCI ➡️

Kojení novorozence – nejlepší způsob krmení

Výhody kojení

Kojení je pro novorozence nejlepší a nejzdravější způsob krmení. Získávají z něj potřebné živiny, které jsou pro jejich růst a vývoj klíčové. Kromě toho má kojení další výhody.

První a nejvýznamnější výhodou kojení je, že mateřské mléko obsahuje všechny důležité látky, které novorozenci potřebují k růstu a rozvoji. Obsahuje protilátky, které chrání dítě před nemocemi, a také enzymy, které přispívají k lepšímu vstřebávání živin.

Další výhodou kojení je, že matka a dítě si při kojení navzájem vytvářejí silnější vztah. Kojení se také podílí na psychickém a emočním vývoji dítěte.

Kromě toho má kojení i další pozitivní účinky na zdraví matky. Snížuje riziko rakoviny prsu, snižuje riziko osteoporózy a reguluje hladinu cukru v krvi.

Jak na kojení

Kojení by mělo být zahájeno co nejdříve po porodu, ideálně v první hodině. Dítě by mělo být kojeno pravidelně, a to nejlépe na vyžádání.

Při kojení je důležité správné přiložení dítěte ke kozlíku, aby nebylo příliš utahováno, ale zároveň aby mělo dostatečnou přísun mléka. Dobrým pomocníkem při kojení jsou polštářky podložené pod hlavu dítěte a matky.

Kojení by mělo probíhat v klidném a příjemném prostředí. Matka by měla být v pohodě a mít dostatek času na kojení. Pokud matka kojí, měla by se stravovat zdravě a vyváženě.

Kojení a práce

Mnoho matek se obává, jak skloubit kojení s prací. Přestože se může zdát, že je to složité, existuje několik způsobů, jak kojení a práci skloubit.

Například matky mohou kojit před odchodem do práce, po návratu z práce a v noci. Pokud zaměstnavatel umožňuje, může být k dispozici místnost pro kojení v zaměstnání a čas na kojení.

Závěr

Kojení je nejlepší a nejzdravější způsob krmení pro novorozence. Obsahuje všechny důležité látky, které novorozenci potřebují k růstu a vývoji. Kojení má také pozitivní účinky na zdraví matky a navazování silného vztahu s novorozencem. Pokud se chystáte kojit své dítě, je důležité dostatečně připravit jak prostředí, tak i mama stravu.

Pro více informací a podrobností se můžete podívat například na [Americké stránce](https://www.healthychildren.org/English/ages-stages/baby/breastfeeding/Pages/default.aspx).

Kojící polštáře v AKCI ➡️

Kojení novorozence – nejlepší způsob krmení

Co znamená kojení novorozence?

Kojení novorozence znamená poskytování mateřského mléka novorozenci. Je to přirozený způsob krmení a doporučuje se jak Světovou zdravotnickou organizací, tak i Asociací amerických pediatrů.

Proč je kojení nejlepším způsobem krmení?

Kojení je pro novorozence nejpřirozenější a nejzdravější způsob výživy. Mateřské mléko obsahuje všechny potřebné živiny, vitaminy a minerály včetně protilátek a imunitních látek, které chrání novorozence před různými nemocemi. Kromě toho kojení přispívá ke vztahu mezi matkou a dítětem a pomáhá novorozenci rozvíjet pohybové a svalové schopnosti.

Jak dlouho by měla matka kojit novorozence?

Světová zdravotnická organizace doporučuje kojit dítě alespoň prvních 6 měsíců života a pak dále pokračovat v kojení až do 2 let věku dítěte. Samozřejmě, každá matka a dítě jsou jedinečné a každá situace se může lišit. Pokud má matka nějaké problémy s kojením, měla by kontaktovat odborníka na kojení, aby jí pomohl najít optimální řešení.

Může matka kojit a současně užívat léky?

Většina léků může být užívána během kojení, ale vždy je třeba se o této otázce poradit s lékařem. Některé léky mohou mít negativní vliv na kvalitu mateřského mléka nebo dokonce na samotné dítě, takže by měly být užívány opatrně, nebo matka by měla zvažovat jiný typ léčby.

Co když nemůže matka kojit?

Pokud matka nemůže kojit z nějakého důvodu, existují alternativy, jako jsou speciální kojenecké formule nebo donormléko. V těchto případech je třeba se poradit s lékařem nebo pediatrem, aby zvolili optimální řešení pro dítě.

jak děti

Kojení novorozence

Výhody a důležitost kojení novorozence

Kojení novorozence je velmi důležité pro jeho zdraví a vývoj. Kojení představuje nejlepší způsob, jak dítěti poskytnout všechny potřebné živiny a protilátky, které mu pomohou v boji proti infekcím a nemocem. Kojení také podporuje správný vývoj imunitního systému a trávicího traktu a snižuje riziko alergií, obezity a dalších zdravotních problémů.

Tipy pro úspěšné kojení novorozence

Aby kojení bylo úspěšné, je důležité si připravit pohodlné místo, kde si můžete sednout a kojit bez rušení. Dále je dobré si zařídit praktické oblečení, které umožní rychlé a snadné přiložení dítěte k prsu. Rozhodně se nebojte požádat o pomoc a poradit se s odborníky na kojení, pokud máte jakékoliv dotazy nebo obavy.

Výživové doplňky pro kojící matky

Kojícím matkám se doporučuje přijímat vyváženou stravu s dostatečným množstvím živin. Pokud si nejste jisti, zda vaše strava obsahuje všechny potřebné živiny, můžete zvážit užívání výživových doplňků pro kojící matky. Tyto doplňky obsahují důležité vitamíny a minerály, které pomáhají udržovat zdraví jak pro vás, tak pro vaše dítě.

Pro více informací o kojení novorozence můžete navštívit tuto stránku na Wikipedii.

pro děti

Kojení novorozence – nejlepší způsob krmení

  • Kojení poskytuje novorozenci všechny nezbytné živiny pro růst a vývoj
  • Kojení posiluje imunitní systém novorozence, chrání ho před infekcemi a nemocemi
  • Kojení snižuje riziko vzniku některých nemocí v dospělosti, jako jsou cukrovka, obezita nebo rakovina prsu
  • Kojení přináší mnoho výhod pro matku, jako je snížení rizika vzniku rakoviny prsu nebo snížení krvácení po porodu
  • Pokud je kojení obtížné, existují poradci pro kojení, kteří mohou pomoci s problémy spojenými s kojením
  • Kojící matky potřebují zdravou a vyváženou stravu, dostatek tekutin a dostatek odpočinku

Kojící polštáře v AKCI ➡️

Kategorie – Miminka

Předchozí článekProměny panenky Barbie v těchto desetiletích🧸
Další článekHračky pro začínající umělkyně – Kreativní inspirace pro dívky 10 let
Jsem matka tří dětí a žiju již 7 let v České Republice. Předtím jsem strávila několik let v USA a Anglii. Věnuji se zdravému životnímu stylu a snažím se tuto filozofii přenést i na své děti. Je pro mě důležité, abych jim poskytla všechny potřebné informace a podporu pro jejich rozvoj. Jako autorka tohoto blogu se snažím poskytovat ostatním maminkám užitečné informace a rady, které jim pomohou ve výchově a péči o jejich děti.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno