Kolik dětí měl Karel IV.

Karel IV. měl celkem 7 dětí, z toho se však pouze dvě dožily dospělého věku. Jeho první manželka Blanka z Valois mu porodila čtyři děti, z toho však jen syn Václav a dcera Markéta přežili dětství. Po Blankině smrti se Karel IV. oženil podruhé s Annou Svídnickou, s níž měl další tři děti. Nejvýznamnější z nich byl syn Zikmund Lucemburský, který se později stal římským císařem a českým králem.

otec dítěte

Kolik dětí měl Karel IV.

Úvod

H2 o kolika dětech proslulý český panovník měl?

Karel IV. je jedním z nejvýznamnějších českých panovníků vůbec. Za jeho vlády vzkvétala Praha a Čechy, a proto se mu také přezdívá „otec vlasti“. O jeho životě a historii víme mnoho, ale zajímá nás zejména otázka: kolik dětí měl Karel IV.? Přinášíme vám odpověď na tuto otázku.

Kolik dětí měl Karel IV.?

Karel IV. měl celkem 14 dětí. První dítě, které se narodilo, byl syn Václav, pozdější císař Svaté říše římské. Dalším synem byl Jan Jindřich, o němž se ale předpokládá, že zemřel velmi brzy. Další děti Karla IV. byly dcery. Nejvíce jich měl se svou první manželkou Blankou z Valois – Alžbětu, Annu, Kateřinu a Markétu. S druhou manželkou Annou Falckou měl tři syny – Václava, Jiřího a Jindřicha – a dceru Elišku. Posledním dítětem byla dcerka Kateřina, kterou již Karel IV. měl s třetí manželkou Annou von Schweidnitz.

Závěr

Takže na otázku, kolik dětí měl Karel IV., lze jednoznačně odpovědět – celkem 14. Byl tedy velmi plodným panovníkem a dalo by se říci, že si své rozmnožovací schopnosti užil naplno. Pokud byste se chtěli dozvědět o Karlu IV. více, doporučujeme návštěvu jeho hrobu v katedrále svatého Víta v Praze nebo navštívení muzea Karla IV. v jeho rodné části – v Králových Varech.

Zdroj

Často kladené otázky (FAQ)

Kolik dětí měl Karel IV.?

Karel IV. měl celkem 9 dětí, a to 6 synů a 3 dcery. Jeho nejstarší syn Václav IV. byl později korunován za krále.

otci

Kategorie – Otec dítěte

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno