Kolik přibírá kojenec

Kojení je pro novorozeňata nejlepší zdroj výživy, protože mateřské mléko obsahuje veškeré nutriční látky, které kojenec potřebuje k růstu a vývoji. V prvních dnech po porodu můžete očekávat, že váha vašeho novorozeného bude kolísat, ale obvykle se přibližně týden po narození začne zvyšovat.
V prvních měsících by kojenec měl přibírat zhruba 150-200 gramů týdně. Pokud váha kojence klesá, měli byste se poradit s lékařem. Je důležité, aby kojenec měl dostatečně mokrou plenu a aby byly jeho výkaly pravidelné a dostatečné. Pokud máte jakékoliv obavy ohledně váhy vašeho kojence, obraťte se na svého lékaře nebo poradce pro kojení.

otec dítěte
Kolik přibírá kojenec – komplexní příspěvek

Kolik by měl kojenec přibírat?

Přibývání na váze je jedním z nejdůležitějších ukazatelů toho, jak si kojenec vede. V prvních dnech po porodu bývá ztráta na váze zcela běžná, ale poté by měl kojenec začít přibírat.

Jak poznat, zda je přibývání v normě?

Normou se považuje přibývání 20-30 g denně (což by mělo být okolo 150-250 g týdně). Nicméně u novorozenců a malých kojenců může být přibývání i vyšší (až 50 g denně).

Když si chcete zkontrolovat, zda kojenec přibývá, je nutné vážit ho na přesné váze. To by se mělo dít nejčastěji u kojenců do 6 týdnů věku, později to již není nutné.

U některých kojenců může být přibývání nižší nebo se mu může dokonce nedařit přebít výchozí váhu. V takovém případě je nutné konzultovat situaci s lékařem a najít řešení, jak zlepšit situaci.

Co ovlivňuje přibývání kojenců?

Existuje několik faktorů, které mohou mít vliv na to, jak rychle kojenec přibývá na váze. Mezi ty nejdůležitější patří:

  • Množství a kvalita mateřského mléka
  • Frekvence kojení
  • Položení při kojení
  • Genetické dispozice dítěte
  • Zdravotní stav matky i dítěte (např. nemoci, dýchací potíže apod.)

Je dobré si uvědomit, že každé dítě je jiné a má svůj vlastní rychlost přibývání na váze. Pokud se vám nezdá, že by váš kojenec přibýval tak, jak by měl, neváhejte navštívit svého pediatra.

Relevantní odkazy

Pro více informací se můžete podívat na asociaci La Leche League v USA, která poskytuje komplexní informace o kojení a péči o novorozence.


Kolik přibírá kojenec?

1. Jak se správně vážit kojence?

Při vážení kojence je důležité mít správnou techniku. Pokud používáte domácí váhu, umístěte ji na pevný a rovný povrch a zkontrolujte, zda je vodováha nastavena na nulu. Poté položte kojence nahý na váhu a zapište si váhu.

2. Kolik by měl kojenec přibírat na váze?

Novorozenci v prvních týdnech života by měli přibírat zhruba 20-30 gramů denně. Ve čtvrtém týdnu života se přírůstek může zvýšit na 30-40 gramů denně. Průměrný denní přírůstek do prvních 6 měsíců by měl být asi 150-200 gramů.

3. Co může ovlivnit přírůstek kojence na váze?

Přírůstek kojence na váze může ovlivnit mnoho faktorů, jako například frekvence kojení, délka kojení, kvalita mateřského mléka, zdravotní stav kojence či matky, apod.

4. Co dělat, pokud kojenec nebere na váze?

Pokud kojenec nebere na váze, je důležité zjistit, proč tomu tak je. Může se jednat o nedostatek mateřského mléka, problémy s kojením, nemoc kojence či matky, apod. Pokud máte obavy, navštivte svého odborného lékaře či poradce pro kojení.

otci

Kategorie – Otec dítěte

Předchozí článekKde se v Tunisu ubytovat s dětmi na dovolené u moře?☀️
Další článekJak dosáhnout naplněného vztahu s partnerem
Jsem matka tří dětí a žiju již 7 let v České Republice. Předtím jsem strávila několik let v USA a Anglii. Věnuji se zdravému životnímu stylu a snažím se tuto filozofii přenést i na své děti. Je pro mě důležité, abych jim poskytla všechny potřebné informace a podporu pro jejich rozvoj. Jako autorka tohoto blogu se snažím poskytovat ostatním maminkám užitečné informace a rady, které jim pomohou ve výchově a péči o jejich děti.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno