Na co je třeba myslet, když koupeme novorozence poprvé?

Po nabytí rodičovství se dostáváte do mnoha nových situací, které si často vyžadují nové znalosti a dovednosti. Mezi ně patří i koupání vašeho novorozeného dítěte. Při této činnosti je důležité pamatovat na několik klíčových věcí, které pomohou zajistit bezpečnost vašeho dítěte, ale také vám usnadní proces koupání:

 • Teplota vody: Je důležité zajistit, aby voda byla příjemně teplá, ale zároveň ne příliš horká. Doporučuje se teplota kolem 37 °C.
 • Místo pro koupání: Dbejte na to, abyste měli pro koupání dostatečně velké místo, kde budete mít vše potřebné čisté a připravené.
 • Použití speciálních produktů: Při koupání novorozence byste měli používat speciální produkty určené pro děti, které neobsahují dráždivé látky a jsou šetrné k dětské pokožce.
 • Držení dítěte: Vaše novorozené dítě by mělo být pevně a bezpečně drženo během celého procesu koupání. Dbejte na to, abyste dítě udržovali hlavou nad vodou, a zároveň aby neklouzalo.

Pamatujte si, že proces koupání novorozence může být pro vás a vaše dítě stresující, ale s trochou trpělivosti a praxe se brzy stanete expertem.

děti

Na co je třeba myslet, když koupeme novorozence poprvé?

Důležité věci

Narození dítěte je velká událost pro celou rodinu a starat se o novorozence je plné výzev a nových zkušeností. Při prvním koupání je důležité si pamatovat na několik věcí.

 • Přivítání dítěte do nového prostředí
 • Vhodná teplota vody
 • Použití správného mýdla a šamponu
 • Připravení všech potřebných věcí pro koupání
 • Zajištění bezpečnosti dítěte během koupání
 • Rytmus koupání a péče o pokožku

Přivítání dítěte do nového prostředí

Při koupání novorozence je důležité mu představit koupelnu jako místo, kde se může cítit bezpečně a v klidu. Pamatujte, že dítě může být v novém prostředí nervózní a nepřirozeně choulavé. První týdny jsou důležité a mohou být rozhodující pro to, jak se dítě bude adaptovat na nové okolí.

Vhodná teplota vody

Teplota vody by neměla být ani příliš nízká, ani příliš vysoká. Novorozenci mají křehkou pokožku, proto je důležité přizpůsobit teplotu vody. Voda by neměla být příliš teplá, ale ani příliš chladná. Obecně platí, že teplota by měla být okolo 37 stupňů Celsia.

Použití správného mýdla a šamponu

Při koupání používejte mýdlo a šampon, které neobsahují příliš mnoho chemických látek. Na trhu je mnoho produktů, které jsou speciálně určeny pro děti. Tyto produkty jsou většinou méně dráždivé a vhodné pro citlivou pokožku novorozenců.

Připravení všech potřebných věcí pro koupání

Je důležité si připravit všechny potřebné věci před koupáním. Mezi tyto věci patří ručník, mýdlo, šampon, hadřík, pleny a oblečení na převlečení. Tím preventivně snížíte riziko stresových situací.

Zajištění bezpečnosti dítěte během koupání

Při koupání novorozence je důležité pamatovat na to, že je to křehká bytost a musí být dobře zajištěna. Zabraňte klouzání z ruky pěnou, minimalizujte kontakt s očima, bradavicemi a genitáliemi kvůli předcházení riziku podráždění. Okamžitě odstraňte servírovací nádobky, vysušte dítě, vezměte ho ve dvou rukou a pečlivě ho oblékněte.

Rytmus koupání a péče o pokožku

Každé dítě je jedinečné a potřebuje individuální přístup. Proto se určitý rytmus koupání nemusí hodit pro každého novorozence. Je proto důležité sledovat reakce dítěte a postupně vytvářet rytmus koupání dle potřeb dítěte. Udržování pravidelných koupelí a pěstování kožního rytmu výrazně pomohou v péči o pokožku dítěte.

Zdroj: Parents Magazine

NEJLEPŠÍ DIETA V AKCI ➡️

Na co je třeba myslet, když koupeme novorozence poprvé?

Bezpečnost v koupelně

Před koupáním novorozence si ověřte, že v koupelně nejsou žádné nebezpečné předměty, ke kterým by dítě mohlo sáhnout. Dále zajistěte, aby voda měla správnou teplotu a aby dítě bylo v koupelně chráněno před přímým slunečním zářením.

Příprava na koupání

Před koupáním novorozence si připravte všechny potřebné pomůcky, jako jsou ručníky, mýdlo a šampon pro novorozence. Dále si můžete připravit houbičku na mytí dítěte a hrníček pro zalévání vodou. Před samotným koupáním si nezapomeňte umýt ruce.

Postup koupání

Při koupání novorozence je třeba brát ohled na jeho citlivou pokožku a citlivost na studenou vodu. Proto je důležité, aby voda měla správnou teplotu, tedy maximálně 37 stupňů Celsia. Dále je třeba s dítětem opatrně zacházet a být velmi jemní. Snažte se, aby dítě nebylo proti své vůli a aby bylo co nejvíce uvolněné.

Ukončení koupání

Po skončení koupání je třeba novorozence dobře osušit, aby se nedostal do příliš velkého kontaktu s vlhkostí, což by mohlo způsobit kožní problémy. Po osušení je vhodné dítěti dát čisté oblečení.

Zdroj: Babyweb.cz

žena

Jak koupat miminko

Nejvhodnější teplota vody při koupání miminka

Při koupání miminka je důležité dbát na to, aby teplota vody byla správná. Nejvhodnější teplotou vody pro koupání miminka je 36 – 37 °C. Pokud je teplota vody nižší, hrozí riziko prochladnutí. Naopak, příliš teplá voda může poškodit jemnou pokožku miminka.

Jak správně umýt a čistit miminko

Při koupání miminka se zaměřte na čistotu jeho kůže, hlavy, náušnic, nosu a očí. Při čištění hlavy použijte mýdlo určené pro děti a jemně masírujte kůži hlavičky. Následně opláchněte vlasy čistou vodou a opatrně osušte ručníkem. Uchové boltce očistěte pomocí vatových tamponů namočených v čisté vodě.

Bezpečnost při koupání miminka

Při koupání miminka dbáme na jeho bezpečnost. Nikdy nenecháváme dítě samo v koupelně a pečlivě sledujeme každý jeho pohyb. Dále můžeme použít neklouzavý povrch na dně vany, který zabrání pádu miminka.

Koupání na Wikipedii

pro děti

Na co je třeba myslet, když koupeme novorozence poprvé?

 • Připravit vhodné podmínky – vhodná teplota, čistá voda, měkké ručníky, sprchový gel atd.
 • Udržet novorozence v bezpečí – pevný úchop, podpora hlavičky, nenechat samo
 • Kontrola teploty vody – neměla by být více než 37 stupňů Celsia
 • Dávat pozor na uši, oči a nos – neběhat s vodou, mýt jemně a opatrně
 • Dát si pozor na pupík – nechat ho volný, důkladně ho umýt, nezahrnovat plenami
 • Nakonec novorozence důkladně vysušit a obléct do čistého oblečení.

NEJLEPŠÍ DIETA V AKCI ➡️

Kategorie – Hračky

Předchozí článekDo dětských štětin – jak umělecky využít dětské piano pro nejmenší
Další článekBezpečnost a zdravotní péče na dovolené v Tunisku s dětmi: Co je třeba vědět?☀️
Jsem matka tří dětí a žiju již 7 let v České Republice. Předtím jsem strávila několik let v USA a Anglii. Věnuji se zdravému životnímu stylu a snažím se tuto filozofii přenést i na své děti. Je pro mě důležité, abych jim poskytla všechny potřebné informace a podporu pro jejich rozvoj. Jako autorka tohoto blogu se snažím poskytovat ostatním maminkám užitečné informace a rady, které jim pomohou ve výchově a péči o jejich děti.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno