Nocnik jako součást výchovy – Jak připravit dítě na bezproblémové používání

Nocnik jako součást výchovy – Jak připravit dítě na bezproblémové používání

Nocnik je důležitou součástí výchovy dítěte, které se učí používat toaletu. Přirozenou touhou každého rodiče je, aby jeho dítě bylo nezávislé a samostatné. Proto je důležité dítě správně a trpělivě připravit na používání toalety.

Prvním krokem by mělo být vysvětlení funkce nocníku a proč se má používat. Dítě by mělo být seznámeno s tím, že používání toalety není nic špatného a je to přirozená součást našeho každodenního života. Dále by mělo být dítě naučeno, jak správně sedět na nocníku a jak se správně otřít po vymočení.

Je důležité být trpělivý a postupovat podle tempa dítěte. V žádném případě by se nemělo dítě nutit k používání nocníku, pokud na to není připraveno. Je důležité pochválit dítě za každý úspěšný pokus a ujišťovat ho, že porozumí tomu, co se děje.

Pokud chcete, aby bylo dítě na používání toalety připraveno co nejdříve, můžete ho nechat poslouchat zvuky spouštějící vodu, aby se s nimi seznámilo. Také můžete pořídit speciální dětskou knihu, která se zabývá tímto tématem.

Celkově lze říci, že nocnik je důležitou součástí výchovy dítěte a že správná příprava dítěte na používání toalety může být základem pro jeho samostatnost a nezávislost.


děti

KREATIVNÍ HRAČKY V AKCI ➡️

Nocnik jako součást výchovy – Jak připravit dítě na bezproblémové používání

1. Volba vhodného nocníku

Pokud se chystáte začít s výchovou vašeho dítěte v oblasti používání nocníku, je důležité vybrat si ten správný. Je ideální, když nocník má nízký okraj, aby bylo snadné a pohodlné sedat a vstávat z něj. Zvláštní pozornost dejte na ergonomické provedení – některé modely poskytují dítěti lepší oporu a pohodlí.

Pokud vaše dítě má oblíbenou kreslenou postavičku, můžete vyzkoušet model s tímto motivem. Bude pro něj zábavnější se na nocník těšit a snadněji se s ním ztotožní.

2. Začínáme trénovat

Když je nocník připraven, můžete začít s tréninkem. Během prvních dnů si nechte dítě usednout na nocník pouze na několik minut, třeba pokaždé po jídle či pití. Dejte mu najevo, že nocník je místo pro to, kde se děje něco důležitého.

Pokud se dítě bojí a nechce na nocník chodit, nebuďte na něj přísní. Důvěřujte mu a počkejte, až si s ním bude jistější.

3. Odvykání plenek

Jakmile se dítě začne na nocník těšit a snaží se tam samovolně sednout, můžete začít odvykání plenek. Během prvních dnů nechávejte dítěti plenu pouze v noci a postupně zvyšujte dobu bez ní.

Dělejte si poznamenání o časech, kdy si dítě celé odpoledne nepotřebovalo plenu. Tyto úspěchy oceněte, ale nedávejte dítěti falešnou naději, že už na plenu vůbec nezáleží.

4. Bezproblémové používání

Po několika týdnech či měsících odvykání plenek se dítě naučí bezproblémově používat nocník a ode dne na den ho bude umět použít vždy, kdy bude potřeba. Nezapomeňte dítěti vysvětlit, že zdržování na záchod doprovází příjemný pocit.

Dopřejte dítěti poctivou pochvalu za úspěšné využití nocníku. Tím mu ukážete, jak důležité je úsilí a odměna. S pozitivním přístupem se dá řešit většina problémů spojených s nocnikem.

Tento článek je inspirován naší nedávnou návštěvou v USA. Pokud byste si rádi přečetli další zkušenosti a tipy na téma výchovy dítěte, doporučujeme vám následující stránky:

Parents.com

Verywell Family

Raising Children

{Konec blog postu}

KREATIVNÍ HRAČKY V AKCI ➡️

Nocnik jako součást výchovy – Jak připravit dítě na bezproblémové používání

Jaký nocnik si vybrat?

Pokud jde o výběr nocniku, je dobré myslet na pohodlnost a bezpečnost dítěte. Zvažte tedy velikost, tvar a materiál nocniku. Důležité je také, aby nocnik byl snadno omyvatelný.

Jak začít s používáním nocniku?

Je důležité motivovat dítě k používání nocniku. Začněte tím, že ho naučíte zvládnout jednoduché úkoly, jako je například sundání kalhotek nebo plenky. Poté mu ukážete, jak se správně posadit na nocnik a vysvětlíte, co se má dít.

Jak podpořit dítě v jeho úsilí?

Je důležité chválit dítě za každý pokrok. Můžete mu například dát malou odměnu za to, že se mu podařilo použít nocnik. Nesmíte však zapomínat na trpělivost. Každé dítě se učí různě rychle a vlastním tempem.

Jak reagovat na případné potíže?

Pokud dítě nezvládá používání nocniku a dochází k nehodám, je důležité zůstat klidný. Ukážete mu, kde je nocnik a vysvětlíte mu, že se nic nestalo. Opakujte cvičení, která dítěti dávají problém. Nesmíte dítě kritizovat nebo trestat.

Jak dlouho bychom měli používat nocnik?

Každé dítě se učí různě rychle a jeho vývoj je individuální. Některá děti jsou schopna používat nocnik během několika týdnů, u jiných to může trvat déle. Je důležité neunáhlit se a nechat dítě, aby si na používání nocniku zvyklo vlastním tempem.

jak děti

Jak učit děti na nočník

Jak učit děti na nočník: Návod krok za krokem

Krok 1: Začněte v pravý čas

Učení se používat nočník by mělo začít v pravou chvíli. Většina dětí je připravena na nočník mezi 18 až 24 měsíci. Mnoho rodičů čeká, až budou jejich děti starší, ale to může znamenat odložení procesu a delší čas učení.

Krok 2: Vytvořte rutinu

Pravidelnost pomáhá dětem učit se nové věci. Vytvořte rutinu kolem nočníku tak, aby se stala součástí denních aktivit dítěte.

Krok 3: Připravte se na nehody

Ne všechny děti se okamžitě naučí používat nočník. Buďte připraveni na nehody a mějte trpělivost. Řekněte svému dítěti, že nehoda se může stát a že to není nic příšerného.

Krok 4: Podpořte své dítě

Chvála a povzbuzení jsou pro děti velmi důležité. Když vaše dítě použije nočník správně, pochválete ho. Pokud se stane nehoda, podpořte ho a řekněte mu, že se to může stát každému.

Pokud se řídíte těmito kroky, vaše dítě by se mělo naučit používat nočník během několika týdnů až měsíců.

Více informací o nočnících na Wikipedii

pro děti

Nocnik jako součást výchovy – Jak připravit dítě na bezproblémové používání

• Odpovědné rodičovství zahrnuje výchovu dítěte i při používání nočníku.

• Připravte dítě na nočník pozvolna a postupně.

• Vysvětlete dítěti, co je nočník a jak se používá.

• Zkuste dítě odvést na nočník v pravidelných časových intervalech.

• Buďte trpěliví a pochvalujte dítě za snahu.

• Nepoužívejte nočník jako trest nebo zastrašování.

• Pokud dítě nechce použít nočník, nechte ho na chvíli a zkuste to znovu.

• Během výchovy na nočník, učte dítě hygienická pravidla.

• Dbejte na to, aby dítě mělo pohodlné a přizpůsobené vybavení.

• Dávejte dítěti pocítit, že jeho úspěchy jsou důležité a radostné pro celou rodinu.

KREATIVNÍ HRAČKY V AKCI ➡️

Kategorie – Pro maminky

Předchozí článekProč jsou omalovánky pro holčičky tak populární?
Další článekJak zvýšit pravděpodobnost otěhotnění: tipy a triky pro podporu plodnosti u žen
Jsem matka tří dětí a žiju již 7 let v České Republice. Předtím jsem strávila několik let v USA a Anglii. Věnuji se zdravému životnímu stylu a snažím se tuto filozofii přenést i na své děti. Je pro mě důležité, abych jim poskytla všechny potřebné informace a podporu pro jejich rozvoj. Jako autorka tohoto blogu se snažím poskytovat ostatním maminkám užitečné informace a rady, které jim pomohou ve výchově a péči o jejich děti.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno