Plazení jako základní fáze motorického vývoje dítěte

Motorický vývoj dítěte je jedním z nejdůležitějších aspektů jeho rozvoje. Plazení je jednou z klíčových fází motorického vývoje. Během této fáze se dítě učí používat svá těla k pohybu a hledání nových způsobů, jak prozkoumat své okolí.

Během plazení se koordinují svaly a pohyby, což pomáhá dítěti vybudovat silnější svaly a kostry. Kromě toho plazení také zlepšuje rovnováhu a koordinaci pohybu.

Je důležité, aby rodiče podporovali plazení dítěte. To lze udělat tím, že dítěti poskytnou bezpečné místo pro plazení, povzbudí ho k pohybu a přinesou mu věci, které mu pomohou při plazení.

Plazení je tedy základní fází motorického vývoje dítěte, která má klíčový význam pro jeho zdravý růst a rozvoj. Je důležité, aby rodiče podporovali dítě v této fázi a poskytovali mu prostředí, které mu umožní rozvíjet se co nejlépe.

děti

KREATIVNÍ HRAČKY V AKCI ➡️

Plazení jako základní fáze motorického vývoje dítěte

Co je to plazení a kdy se objevuje?

Plazení je první forma pohybu, kterou dítě osvojuje. Obvykle se objevuje okolo šestého měsíce života a trvá až do chvíle, kdy se dítě naučí chodit.

Jak plazení pomáhá dítěti ve vývoji?

Plazení dítěti poskytuje šanci na rozvoj motorických dovedností. Díky plazení se dítě učí koordinaci pohybů, jak správně držet hlavu a také se učí vnímat své okolí.

Kromě fyzického rozvoje má plazení i pozitivní vliv na psychiku dítěte. Díky pohybu se dítě uvolní a zlepší se jeho náladový stav.

Co by měli rodiče vědět o plazení?

Rodiče by měli být opatrní, aby dítě nepřinutili k plazení, pokud na to ještě není připraveno. Každé dítě se totiž vyvíjí v jiném tempu.

Pokud si všimnete, že se vaše dítě s plazením trápí nebo se mu z tohoto pohybu neradostně dělá, mohlo by to být například z důvodu přílišného stlačení v šesti měsíců (což může být příznakem rachitidy). V takové situaci navštivte s dítětem dětského lékaře.

Rodiče by také měli být opatrní při výběru povrchu, na kterém dítě plazí. Ideální je plochá a měkká podlaha, například koberec nebo deka.

Závěr

Plazení je důležitou fází v motorickém vývoji dítěte. Kromě tělesného rozvoje má plazení i pozitivní vliv na psychiku dítěte. Rodiče by měli být opatrní a nechat dítě plazit se na měkkém povrchu.

Pokud chcete získat více informací o tématu motorického vývoje dítěte, doporučujeme navštívit stránky Centers for Disease Control and Prevention, které nabízejí široké spektrum informací a rádce pro rodiče v této oblasti.

KREATIVNÍ HRAČKY V AKCI ➡️

Plazení jako základní fáze motorického vývoje dítěte

Proč je plazení důležité?

Plazení je jednou z nejdůležitějších fází motorického vývoje dítěte. Při plazení se rozvíjí svalstvo, koordinace pohybů a posiluje se páteř.

Kdy začínají děti plazit?

Děti začínají plazit mezi 6. a 10. měsícem života. Některé děti mohou začít plazit dříve, jiné později. Každé dítě se vyvíjí individuálně a není důvod k obavám, pokud dítě začne plazit později.

Jak podpořit plazení dítěte?

Je důležité dát dítěti dostatek prostoru na pohyb a podpořit ho v jeho zájmu o plazení. Například položením hraček v dostupné vzdálenosti, na které se dítě bude chtít dostat. Důležité je také nechat dítě, aby si samo objevilo správný způsob plazení a nepořizovat mu přílišné pomůcky, které by mohly způsobit nesprávnou techniku plazení.

Může se dítě naučit plazit i později?

Ano, i když je plazení důležitou fází motorického vývoje, dítě se může naučit plazit i později. Je důležité ho však podporovat v jeho zájmu o pohyb a učit ho správnou techniku plazení.

Může se plazení nějakým způsobem ovlivnit?

Ano, některé faktory mohou ovlivnit dítě v jeho schopnosti plazit se. Například postavení bříškem dolů při hraní na břiše může podpořit plazení. Naopak přílišné používání chůviček může způsobit zpoždění v motorickém vývoji. Je proto důležité dát dítěti dostatek prostoru na pohyb a podporovat ho v jeho zájmu o pohyb.

jak děti

Jak dítě naučit plazit

První kroky k plazení

Pokud chcete svého malého potomka naučit plazit, měli byste začít s tím, že ho uložíte na bříško. Nejdříve si dítě bude muset zvyknout na tuto pozici a začne si uvědomovat, že může pohybovat rukama a nohama. Pokud vidíte, že se vaše dítě snaží dobře držet hlavičku, můžete s ním začít cvičit plazení.

Posilování zádových svalů

Důležité je, aby mělo dítě posílené zádové svaly, aby se dokázalo udržet hlavičku a pohybovat rukama a nohama správným způsobem. Pomoci můžete například tak, že budete dítěti pokládat předměty na jeho hrudník a podporovat ho tak k plazení.

Doprovázejte dítě při cvičení

Během procvičování plazení by měl být váš malý potomek pod vaším dohledem. Pokud si dítě na něčem moc dlouho počká, může se začít nudit a nabýt pocitu, že se plazení nevyplatí. Proto je důležité, aby jste byli s dítětem, podporovali ho a ujistili se, že se mu plazení daří.

Pokud se chcete dozvědět více o tématu jak dítě naučit plazit, navštivte stránku na Wikipedii.

pro děti

Plazení jako základní fáze motorického vývoje dítěte

  • Plazení je důležitou fází v motorickém vývoji dítěte
  • Pomáhá dítěti rozvíjet rovnováhu a koordinaci pohybů
  • Plazením se dítě učí ovládat své tělo a zlepšuje si proprioceptivní vnímání
  • V plazivé pozici mohou děti prozkoumat své okolí na vlastní pěst
  • Plazení je přirozeným způsobem, jak se dítě postupně připravuje na samostatné chůzi

KREATIVNÍ HRAČKY V AKCI ➡️

Kategorie – Pro maminky

Předchozí článekJak posílit plodnost po užívání antikoncepce?
Další článekZáklady výuky klavíru pro děti: Co je třeba vědět?
Jsem matka tří dětí a žiju již 7 let v České Republice. Předtím jsem strávila několik let v USA a Anglii. Věnuji se zdravému životnímu stylu a snažím se tuto filozofii přenést i na své děti. Je pro mě důležité, abych jim poskytla všechny potřebné informace a podporu pro jejich rozvoj. Jako autorka tohoto blogu se snažím poskytovat ostatním maminkám užitečné informace a rady, které jim pomohou ve výchově a péči o jejich děti.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno