Jak dítě odplenkovat

Odplenkování je důležitým milníkem vývoje každého dítěte. Tento proces může být pro rodiče i děti stresující a náročný. Nicméně, s těmito tipy od naší expertní týmu, může být odplenkování mnohem jednodušší.

1. Být trpělivý – Děti se odplenkují ve svém vlastním tempu. Buďte trpěliví a nehánějte své dítě, aby se odplenklo rychleji, než je jeho reálný vývoj.

2. Začněte později – Pokud vás trápí zdravé dítě, můžete s odplenkováním začít později.

3. Koupě specifického oděvu – Pokud máte pocit, že chcete ušetřit práci a nervy, pořiďte si speciální oděvy, které pomohou vašemu dítěti snadno se odplenkout.

4. Pochvala pro dítě – Na konci každého dne, ať už se dítě odplenklo nebo nikoliv, pochvalte ho za to, jak se snažil.

5. Všímat si signálů – Pokud vidíte, že se dítě baví, unavuje se nebo se začíná pohybovat, okamžitě mu pomozte ke záchodu.

S těmito malými tipy lze proces odplenkování právě tak lehký, jako jakýkoli jiný milník, který bude vaše dítě představovat.

otec dítěte
Jak dítě odplenkovat

Jak dítě odplenkovat

Kdy začít s odplenkováním?

Pokud vaše dítě již sedí samo, dokáže samo vstát a chodit po bytě, je čas začít s odplenkováním. Většinou se toto období nastává zhruba kolem osmého až devátého měsíce věku vašeho dítěte.

Jakým způsobem začít s odplenkováním?

Začít s odplenkováním můžete pozvolna a postupně. Nejprve dejte svému dítěti bavlněné kalhotky bez pleny, které obsahují savý vkládek. Nechte dítě čas od času pár minut bez kalhotek, aby si zvyklo.

Při odplenkování je důležité být trpělivý a vyhýbat se zbytečnému tlačení na dítě. Vytvořte si s dítětem určitý režim, kdy ho budete jít na záchod pravidelně vést a to vždycky stejnou dobu.

Jak poznat, že je dítě připravené na odplenkování?

Dítě musí být připravené na to, že se zmenší počet plenek, nosit pleny méně často a naučit se používat nočník. Následující body vám pomohou určit, zda je vaše dítě připravené:

 • dítě se dokáže samo převléct,
 • dítě si dokáže sama sundat kalhotky,
 • dítě je schopno udržet moč po dobu dvou hodin a více,
 • dítě se dokáže koncentrovat na jednu činnost delší dobu,
 • dítě signalizuje, že potřebuje jít na záchod.

Jaké jsou nejčastější chyby při odplenkování?

Spousta rodičů při odplenkování dělá chyby, které mohou odplenkování zkomplikovat. Mezi nejčastější chyby patří podcenění času, nedostatek trpělivosti, stresování a tlačení na dítě. Vždy je důležité být trpělivý a počkat na to, až bude dítě skutečně připravené odložit pleny.

Zdroje a odkazy


Jak dítě odplenkovat?

Kdy začít odplenkovat dítě

Nejlepší čas na odplenkování dítěte je, když už je schopno sedět samo bez podpory a má zájem o záchod. To může být obvykle kolem 18 měsíců.

Jak začít odplenkování

Postupujte postupně a trpělivě. Začněte tím, že budete dítě naučovat, jak se chodí na záchod a umíráčku. Přizpůsobte si to podle potřeb dítěte.

Jak úspěšně dokončit odplenkování

Berte na vědomí, že odplenkování není závod, ale spíše proces učení se. Buďte trpěliví a nechte dítěti čas osvojit si zvyk. Ukažte mu, jak správně používat záchod, přizpůsobte plán dle jeho potřeb a zvolte pro odměnu něco, co dítě bude mít rádo.

Nepoužívejte podložky a další alternativy pouze pro pohodlí a usnadnění situace, neboť to může odplenkování brzdit a prodloužit.

otci
Jak dítě odplenkovat

Jak začít s odplenkováním?

Když se rozhodnete vaše dítě odplenkovat, je důležité nejprve zabezpečit správné podmínky. Doporučuje se používat kvalitní plenky a kalhotky, které nebudou dráždit dětskou kůži. Také je důležité vybrat si vhodnou dobu, například během víkendu, kdy nemusíte chodit do práce a můžete se věnovat jen dítěti.

Jak postupovat?

Snažte se vždy odstranit mokrou plenu co nejdříve, aby se dítě necítilo nepříjemně. Poté můžete zkusit rozehřát nějakou hračku nebo knížku, aby si dítě lehce posadilo na hrudník a trochu ho uklidnilo. Poté dejte dítěti čas, aby si zvyklo na novou situaci a pocit bez plenky. Pokud máte možnost, dejte mu volno na holé zadečku, aby se pokožka mohla „nadechnout“.

Jak často chodit na záchod?

Při odplenkování je důležité dítě často skládat na záchod, aby si zvyklo a nemělo problémy. Doporučuje se chodit na záchod přibližně každou hodinu a půl, ale každé dítě je jiné, takže sledujte jeho reakce a přizpůsobte se. Také nezapomeňte chválit dítě, když se mu podaří splnit úkol úspěšně.

Pokud máte zájem zjistit více o odplenkování dětí, navštivte prosím tyto informace na Wikipedii.


otec

Jak dítě odplénkovat:

 • Začněte s tréninkem na noční jedlenský stolík.
 • Nechejte dítě sedět na noční stupnici nebo nočník.
 • Znovu a znovu opakujte proces a pochvalte dítě za snahu.
 • Přestaňte používat plenky během dne a nechte dítě, aby si osvojilo úplný systém kontroly.
 • Napomeňte dítě, vybavujte mu tipy a připomeňte mu, aby používalo záchod.
 • Připravte se na nehody a snažte se zůstat trpělivý a pozitivní.

Kategorie – Otec dítěte

Předchozí článekkolik ma karel gott deti
Další článekKdy jet na dovolenou s dětmi do Egypta: nejlepší období a tipy na zájezdy.☀️
Jsem matka tří dětí a žiju již 7 let v České Republice. Předtím jsem strávila několik let v USA a Anglii. Věnuji se zdravému životnímu stylu a snažím se tuto filozofii přenést i na své děti. Je pro mě důležité, abych jim poskytla všechny potřebné informace a podporu pro jejich rozvoj. Jako autorka tohoto blogu se snažím poskytovat ostatním maminkám užitečné informace a rady, které jim pomohou ve výchově a péči o jejich děti.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno