Jak podpořit motorický vývoj 11měsíčního dítěte
Motorický vývoj je velmi důležitý pro správný vývoj dítěte. V této fázi vývoje se dítě postupně učí sedět, plazit se, lézt a stát na nohou. Zde jsou některé způsoby, jak může být motorický vývoj dítěte podpořen:
- Hrát si s dítětem – Hrát si s dítětem je skvělý způsob, jak podpořit jeho motorický vývoj. Hračky, které podporují plazení, lézání a stání jsou ideální pro tuto fázi vývoje.
- Dávat dítěti čas na pohyb – Je důležité, aby mělo dítě dostatek času na pohyb. Dát dítěti možnost plazit se, lézt a stát se samo o sobě podporuje jeho motorický vývoj.
- Podporovat dítě při stání a chůzi – Pokud dítě již stojí nebo se snaží stát, je důležité podpořit ho při této činnosti. Držení jejich rukou a pomáhání jim udržet rovnováhu může být velmi užitečné.
- Používat hry na posilování svalů – Některé hry jsou skvělé pro posilování nohou a zlepšení koordinace dítěte. Například skákání na elastickém provaze nebo chůze po šplhací stěně.
Podpora motorického vývoje je klíčovým faktorem v rozvoji vašeho dítěte. Je důležité pamatovat na to, že každé dítě se vyvíjí svým vlastním tempem a některé děti mohou dosahovat míle-stonů dříve než jiné. Berte to přirozeně, zůstaňte trpěliví a vždy se poraďte s lékařem, pokud máte jakékoli obavy o vývoj svého dítěte.
Jak podpořit motorický vývoj 11měsíčního dítěte
1. Hrátky na podložce
Dítě v této fázi života potřebuje co nejvíce podnětů ke svému motorickému vývoji. Jednou z nejlepších aktivit je hrát si s ním na podložce. Lze mu ukázat, jak se plazit a může se naučit i zvedat hlavu.
2. Chůze po všech čtyřech
Dítě by mělo být schopno chodit po všech čtyřech kolem 9. měsíce. Pokud však dítě ještě neumí, je třeba mu pomoci. Pomocí různých pomůcek jako jsou balanční míčky a podobně, mu můžeme pomoci.
3. Hýbání rukama a nohama
Dítě by se mělo učit hýbání rukama a nohama. Při této aktivitě mu můžeme ukázat, jak chytat předměty a učit ho, jak je udržet. To mu pomůže rozvíjet jemnou motoriku.
4. Přineste dítě ven
Venkovní prostředí je pro motorický vývoj dítěte velmi důležité. Dítě může chodit po trávě, hrát si s pískem a objevovat nové věci. To dítěti pomůže rozvíjet své svaly a pohyb.
5. Nenechte dítě sedět příliš dlouho
Dítě by nemělo sedět na jednom místě příliš dlouho. Pokud to udělá, bude se mu těžko učit nové dovednosti. Proto bychom měli zvyšovat čas dítěte na podložce a venku.
6. Dávejte mu prostor
Dítě potřebuje mít dostatek prostoru k pohybu. Pokud mu nedáváme dostatek místa ke hraní a pohybu, je možné, že se bude hůře učit nové dovednosti. Proto mu dejte dostatek prostoru na hraní a vývoj jeho pohybu.
7. Ukažte mu, jak se nakládá se hračkami
Dítě by mělo být schopno nakládat se svými hračkami. Pokud se mu to nedaří, můžeme mu pomoci ukázat, jak se s nimi zachází. To mu pomůže rozvíjet jemnou motoriku a bude se mu lépe učit nové dovednosti.
Pro více informací o motorickém vývoji dětí můžete navštívit tuto stránku z Amerického střediska pro kontrolu nemocí a prevenci.
Jak podpořit motorický vývoj 11měsíčního dítěte
Hračky a hry
– Zajistěte dítěti dostatek barevných a různorodých hraček, které podporují jeho motoriku. Například hrací koberec s různými texturami, míčky různé velikosti a tvrdosti, bloky, stavebnice, kreslící potřeby.
– Hrajte si s dítětem a pomáhejte mu rozvíjet motoriku. Například ho postavte a držte ho za ruce, aby mohl cvičit stání a chůzi, nebo mu ukazujte, jak skládat bloky a stavět věže.
Pohyb
– Kromě hraní s hračkami je důležité dítěti umožnit pravidelný pohyb a cvičení. Lze ho cvičit třeba na míči, nebo ho nechat plazit po koberci a prodlevat ho mezitím hračkami.
– Pokud máte možnost, nechte dítě venku na čerstvém vzduchu, kde bude moci cvičit běhání, lezení a skotačení.
Podpora koordinace rukou a očí
– Pomozte dítěti rozvíjet koordinaci rukou a očí. Například mu nabízejte malování, nebo ho učte házet míčky na cíl.
– Zajistěte mu knihy s barevnými obrázky, které mu pomohou rozvíjet jeho koordinaci očí.
Vrchní mandle a další pomocné věci
– Pokud má dítě potíže s gripem a uchopením hraček, může pomoci použití vrchní mandle nebo jiných pomocných pomůcek.
– Je důležité dítě poskytovat dostatek prostoru a příležitostí k pohybu a cvičení, ale zároveň se nesnažit ho do ničeho nutit. Každé dítě se vyvíjí individuálně.
11 měsíční miminko – Jak ho správně stimulovat?
11 měsíční miminko se nachází v období, kdy se učí nové věci a potřebuje stimulaci a podněty na další vývoj. Zde najdete několik tipů, jak mu pomoci s jeho rozvojem.
Pohyb
11 měsíční miminko se již plazí a pravděpodobně se snaží lézt na všechno možné. Je tedy dobré mu nabídnout různé překážky a podpůrné pomůcky, aby se učil udržovat rovnováhu a posiloval své svaly. Pokud máte možnost, vybavte si hernu nebo kupujte hračky, které poskytují možnost pohybu jako například běhací dráhy a kruhy na skákání.
Vývoj řeči
11 měsíční miminko již rozpoznává některá slova a začíná sám mluvit. Abyste ho podpořili v dalším rozvoji řeči, můžete se s ním bavit a hrát si na nápodobu. Říkejte mu slova a zvuky, aby je mohl napodobovat. Také můžete používat knížky s obrázky, kde mu ukazujete obrazy a pojmenováváte je. Nakonec, můžete si hrát na hru “kdo to říká” abyste ho podpořili naučit se nová slova.
Jídlo
11 měsíční miminko už by mělo být schopné jíst malé kousky celého jídla. Pokud byste měli zájem, můžete zkoušet nové potraviny. Například, můžete mu nabídnout celé ovoce jako malé fermenty nebo banány. Také můžete přidat do jídla nové koření nebo bylinky pro ochutnávku.
Outbound link:
Pro více informací o vývoji 11 měsíčního dítěte, můžete navštívit stránku na Wikipedii.
Jak podpořit motorický vývoj 11měsíčního dítěte
- Poskytněte svému dítěti bezpečné místo k pohybu a zkoumání světa.
- Přesvědčte se, že má dostatek času na hraní a cvičení.
- Nabídněte mu různé hrací pomůcky, jako jsou míčky, kruhové dráhy nebo stavebnice.
- Vyberte podložku, která podporuje jeho pohyb, například podložku s vysokou kvalitou podpory.
- Pomozte mu rozvíjet pevnost a vytrvalost tím, že mu umožníte prozkoumat různé způsoby pohybu.
- Podporujte jeho koordinaci tím, že mu dáte příležitost ovládat svůj pohyb.
- Naučte ho spolupracovat a sdílet věci s ostatními.
- Vyvarujte se přílišného nátlaku na své dítě a nechte ho objevovat svět ve svém vlastním tempu a způsobem.