Jak podpořit rozvoj ročního dítěte?

Rozvoj ročního dítěte je velmi důležitý, protože právě tuto dobu určuje postavení na celý další život. Pro správný a celistvý vývoj je potřeba dbát na několik základních faktorů.

Výživa je základem pro růst a rozvoj dítěte. V prvním roce je optimální kojení, ale pokud kojení není možné, vybírejte lahve a mléka s důrazem na složení. Postupně se dítě učí baštit a je vhodné zahrnout do jídelníčku pevnou stravu.

Fyzický rozvoj je u ročních dětí velmi důležitý. K dispozici jsou různá cvičení, pelíšky a hračky, které podporují správný postoj a správný vývoj. Dítěti umožněte co nejvíc pohybu, samostatné sezení, plazení, postávání, chůzi.

Komunikace a společnost jsou pro dítě důležité, stejně jako kontakt s rodiči a přáteli. Umožněte dítěti, aby si hrálo s jinými dětmi, chodilo ven, sdílelo zájem a zkušenosti s okolím. Domluvte se na pravidlech a čase, kolik času stráví s tabletem a jaké hry a aktivity s ním může hrát.

Psychický rozvoj je u ročních dětí velmi důležitý. Hrajte si s ním, zpívejte, věnujte mu pozornost, ať cítí, že je důležitý. Nabídněte mu situace, ve kterých se musí rozhodovat a zkoušet. Umožněte mu napodobování a podporu k rozvíjení kreativity i rozvoji emocionální inteligence.

Celkově platí, že je třeba na rozvoj dítěte věnovat pozornost, je to individuální proces, který se musí naučit a prožít dítě i dospělí.

děti

Jak podpořit rozvoj ročního dítěte?

Fyzický vývoj

Hlavním bodem podpory fyzického vývoje u ročního dítěte je aktivita. Dítě potřebuje dostatek prostoru k pohybu, takže pokud to jen trochu jde, zabavte mu méně bezpečnou oblast bytu a nechte ho tam prozkoumávat. Dítě vás bude brzy překvapovat svými pohyby, proto je důležité zajistit, aby mělo dostatek motivace pro posunutí svých schopností na vyšší úroveň. K dispozici jsou různé hračky, jako příklad mohou posloužit míče, kladiva nebo dřevěné hračky, které poskytují také možnost prozkoumat vlastní schopnosti.

Jazykový vývoj

V roce je důležité, aby dítě bylo vystaveno více než jedné řeči, což může zahrnovat návštěvu komunity, speciálního kulturního centra nebo jazykových kurzů. Důležité je být proaktivní, aby se dítě naučilo odlišovat zvuky a slova. Je také zásadní předčítat dětem a vést s nimi konverzace, což umožní, aby se děti naučily slova a chápaly význam těchto slov.

Sociální a emocionální vývoj

Konečně, sociální a emocionální vývoj dítěte lze podpořit prostřednictvím jeho interakce s okolními lidmi a prostředími. Vhodně zvolené hračky, jako například zvířecí plyšová zvířata a hry, nabízejí dětem příležitost k rozvíjení empatie. Je také vhodné děti naučit dávat na sobě pozor a brát v úvahu ostatní, zatímco se učí sdílet hračky a společně se bavit.

Přineslo vám tato příručka užitečné informace? Pokud byste chtěli vědět více o rozvoji dětí v tomto věku, navštivte tento příspěvek Developmental Milestones in 12-month-olds.

NEJLEPŠÍ DIETA V AKCI ➡️

Jak podpořit rozvoj ročního dítěte?

1. Hýbání

Důležitým faktorem pro zdravý rozvoj ročního dítěte je fyzická aktivita. Jejich pohyby jsou ještě limitovány, ale snažte se jim poskytnout dostatek příležitostí pro hýbání. Můžete použít například skluzavku, prolézačky, lehátka pro houpání, atd.

2. Stimulace smyslů

Dalším důležitým faktorem pro rozvoj ročního dítěte je stimulace smyslů. Kromě jídla a pití se snažte dítěti poskytnout i další zážitky. Například můžete jim ukázat různé barvy, materiály, vonné věci, hudbu nebo se společně podívat na obrázky či knížky.

3. Komunikace

Jako rodič se snažte co nejvíce komunikovat s dítětem. I když vám ještě neumí odpovědět slovy, podporujte je v jeho snaze komunikovat. Reagujte na jejich smích, pláč či zvuky a snažte se s nimi vybudovat vztah.

4. Hra

Hra je pro rozvoj ročního dítěte také velmi důležitá. Snažte se najít pro ně vhodné hračky, které jim umožní nejen se bavit, ale také rozvíjet své dovednosti. Zkuste například stavebnice, puzzle, špercování, atd.

žena

Růst ročního dítěte a jeho vývoj

Rok vývoje je kritický pro roční dítě, protože se v této fázi naučí mnoho nových dovedností a zažívají výrazný růst.

Fyzický vývoj

V tuto dobu se roční dítě obvykle naučí sedět samo, plazit se a mnohdy už i chodit. Je to také období, kdy se rozvíjí jemná motorika a začínají dítěti růst první zoubky.

Kognitivní vývoj

Rok vývoje je klíčovým obdobím pro kognitivní rozvoj ročního dítěte. Dítě se učí rozpoznávat tvary a barvy, a začíná si uvědomovat, že předměty mají své názvy a funkce. Dítě se také učí komunikovat s okolním světem, rozumět jazyku a vytvářet jednoduché věty.

Sociální a emoční vývoj

V roce vývoje se dítě učí spolupracovat s ostatními dětmi, rozvíjí se jeho empatie a začíná si uvědomovat, že je součástí skupiny. Pro dítě je také velmi důležité mít v této době stabilní dospělou osobu, která mu pomůže se cítit bezpečně a chráněně.

Pokud máte zájem dozvědět se více o vývoji ročního dítěte, navštivte prosím tuto stránku na Wikipedii.

pro děti

Jak podpořit rozvoj ročního dítěte?

– Hračky jsou důležité a zábavná součást dětství, dávejte přednost těm, které podporují rozvoj jemné motoriky, např. omotávání kolem prstů, zatahování, skládání nebo tlačení.
– Poskytněte dítěti dostatek podnětů pro zrakovou a sluchovou stimulaci, např. barevné knížky, hudbu, výtvarné prvky na herním koberci nebo hračky, které reagují na zvuk nebo pohyb.
– Cvičte s dítětem bříškem dolů, aby posilovalo břišní svaly a mohlo se posléze lehce plazit a lézt.
– Nabídněte dítěti variabilní projímací potraviny, postupně zkoušejte nové chutě a konzistence, aby se naučilo ochutnávat a navyklo si na různé druhy jídel.
– Rozvíjejte komunikaci s dítětem, mluvte na něj a neustále odpovídejte na jeho zvuky a projevy, pomůže mu to v budoucnu rozvíjet řeč a komunikační schopnosti.

NEJLEPŠÍ DIETA V AKCI ➡️

Kategorie – Hračky

Předchozí článekZkusme to s nočníkem – tipy pro úspěšné odnaučení plenek❤️
Další článekJaké vitamíny a minerály jsou pro ženy nejdůležitější při podpoře plodnosti?
Jsem matka tří dětí a žiju již 7 let v České Republice. Předtím jsem strávila několik let v USA a Anglii. Věnuji se zdravému životnímu stylu a snažím se tuto filozofii přenést i na své děti. Je pro mě důležité, abych jim poskytla všechny potřebné informace a podporu pro jejich rozvoj. Jako autorka tohoto blogu se snažím poskytovat ostatním maminkám užitečné informace a rady, které jim pomohou ve výchově a péči o jejich děti.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno