Jak podpořit vývoj chůze u kojenců

Vývoj chůze je velice důležitým milníkem v životě každého dítěte. Pokud se chůze nevyvinuje správně, může to mít vliv na celkový vývoj motoriky dítěte. Proto je důležité ji podporovat a stimulovat.

Zde je pár tipů, jak podpořit vývoj chůze kojenců:

  • Zapojte je do cvičení na břiše, aby si posílili základní svaly, které potřebují pro chůzi.
  • Nabídněte jim podporu při stání a chůzi pomocí vycpaných hraček nebo speciálních chodítek.
  • Dopřejte jim dostatek času na volném prostranství, kde si mohou cvičit a rozvíjet své motorické dovednosti.
  • Vyberte vhodnou obuv, která je podporuje a poskytuje dostatečnou stabilitu.

Je důležité si uvědomit, že každé dítě se vyvíjí svým vlastním tempem. Nevývoj chůze v určitém věku nemusí znamenat, že je s dítětem něco špatně. Pokud však pozorujete jakékoli problémy nebo jste si jisti, že se s vývojem vašeho dítěte něco děje, je vždy nejlepší se poradit s odborníkem.

děti

KREATIVNÍ HRAČKY V AKCI ➡️

Jak podpořit vývoj chůze u kojenců

Vývoj kojenců a chůze

Kojenci jsou neustále vývojově jak na tělesné, tak na neurologické úrovni. Aby dítě začalo chodit, musí projít několika důležitými vývojovými fázemi, jako jsou například rotace těla, zvedání hlavičky, otočení a zakopnutí nožiček, posilování břišních svalů a posilování svalstva nohou. Tyto kroky u dítěte nezřídka trvají přibližně až tři roky, a proto by měl být rodič připraven k podpoře tohoto procesu.

Nácvik lezení a stání

Po fázi, kde dítě plazí, přichází fáze, kde začíná lézt. Rodič by měl dítěti umožnit zkusit si lezení na polštářích, matracích a dalších měkkých površích. Tato technika pomůže dítěti posílit svaly nohou a ramen. Když se dítě naučí lezení, je čas se učit postavit na nohy. Zvyšuje to sílu nohou a pomáhá dítěti koordinovat pohyby.

Podpora rovnováhy

Rovnost a koordinace pohybů jsou důležité pro posílení svalů nohou a především pro udržení rovnováhy. Rodič by měl dítěti umožnit stát na pauze, nebo mu poskytnout speciální držadlo pro začínající chodce. Když dítě umí stát, rodič by je měl nechat stát na jedné noze a podporovat ho při chůzi.

Vhodné oblečení a obuv

Když dítě začne chodit samo, je důležité zajistit správně vybavení pro chůzi. Dítě by mělo mít vždy obuv, která je dostatečně prostorná a podporuje správné držení nohy. Obuv by neměla být ani příliš tuhá ani příliš měkká. Správná obuv by měla být také vybavena dostatečně pevným podpatkem. Rodič by měl také dbát na to, aby dítě mělo pohodlné a volné oblečení, které umožňuje volný pohyb.

Závěr

Podpora vývoje chůze u kojenců může být pro rodiče velkou výzvou, ale s touto kostrou doufáme bude rodičům o krok jednodušší. Dítěti je třeba umožnit postupné cvičení na měkkých podložkách, posilovat svaly, udržovat rovnováhu a zajistit vhodnu obuv a oblečení. Když dítě začne chodit samo, může být to velký milník, ale rodiče by měli mít na paměti, že dítě bude potřebovat stále jejich podporu a povzbuzení.

Reference:
Stanford Children’s Health. (2019). Walking.

KREATIVNÍ HRAČKY V AKCI ➡️

FAQs: Jak podpořit vývoj chůze u kojenců

Co znamená vývoj chůze u kojenců?

Vývoj chůze u kojenců zahrnuje postupné zlepšování jejich motorických dovedností, které jsou nezbytné pro naučení se chůze. To zahrnuje vyvíjení síly, koordinace, rovnováhy a stabilitu.

Jaký je správný postup vývoje chůze u kojenců?

Správný postup vývoje chůze u kojenců zahrnuje postupné posilování svalů, stavění se na nohy, balancování, kráčení s podporou, chůzi s rukama drženýma, samostatné kráčení a konečně běh. Proces vývoje chůze u každého kojence může být různý.

Jak mohu podpořit vývoj chůze u svého kojence?

Existuje několik způsobů, jak můžete podpořit vývoj chůze u svého kojence, jako je nabízení podpory při postoji, posilování svalů a koordinace, dávání prostoru pro pohyb, podporování rovnováhy a nabízení pomůcek pro chůzi. Důležité je také, aby jste byli trpěliví a podporovali svého kojence v procesu jeho vývoje.

jak děti

Jak dítě naučit chodit – co říkají odborníci?

Jaký je ideální věk pro začátek učení?

Podle odborníků by měl být ideální věk pro začátek učení chůze kolem 12 měsíců. Avšak každé dítě je jedinečné a může být jiný časový rámec, kdy se naučí chodit. Je důležité dát dítěti prostor a prostředí, kam může chodit a vyrůstat v bezpečí.

Jaký je nejlepší způsob učení chůze?

Neexistuje způsob, který by byl nejlepší pro všechny děti. Každé dítě má své vlastní tempo učení a způsob učení, který mu nejlépe vyhovuje. Avšak mnoho rodičů shledává, že podpora a povzbuzení jsou klíčové pro úspěch. Chůzi lze také pomoci učit dítě s různými hračkami, jako jsou chodítka nebo přihrádky na kolečkách.

Co dělat, když dítě nechodí v ideálním věku?

Není důvod k obavám, pokud dítě nechodí v ideálním věku. Je-li zdravé a roste a vývoj probíhá normálně, nemusí jít o problém. Většina dětí se naučí chodit mezi 9 a 18 měsíci. Pokud si však stále nejste jisti, je vždy nejlepší konzultovat tuto otázku s pediatrem.

Pro více informací o vývoji dětí a jak je učit chodit, navštivte tuto stránku na Wikipedii.

pro děti

Jak podpořit vývoj chůze u kojenců

  • Zajistěte kojenci dostatečný prostor na pohyb.
  • Podporujte kojenci aktivitu a hru pomocí hraček a prostředků.
  • Zajišťujte kojenci správný držení těla a ergonomickou polohu nohou.
  • Pomáhejte kojenci postavit se na nohy a udržet se v této pozici.
  • Podporujte kojenci rozvíjení rovnováhy a koordinace pohybů.
  • Nepřehlížejte symptomy poruch pohybu a vyhledejte odbornou pomoc.

KREATIVNÍ HRAČKY V AKCI ➡️

Kategorie – Pro maminky

Předchozí článekVývoj hrubé motoriky u dětí: od kojeneckého věku až do puberty
Další článekJak často dochází k otěhotnění krátce po porodu?
Jsem matka tří dětí a žiju již 7 let v České Republice. Předtím jsem strávila několik let v USA a Anglii. Věnuji se zdravému životnímu stylu a snažím se tuto filozofii přenést i na své děti. Je pro mě důležité, abych jim poskytla všechny potřebné informace a podporu pro jejich rozvoj. Jako autorka tohoto blogu se snažím poskytovat ostatním maminkám užitečné informace a rady, které jim pomohou ve výchově a péči o jejich děti.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno