Vývoj hrubé motoriky u dětí: od kojeneckého věku až do puberty

Pohybový vývoj dítěte je velmi důležitý pro jeho celkový růst a vývoj. Hrubá motorika zahrnuje pohyby celého těla, jako chůzi, běh, skákání, tanec, plavání a další sporty. V tomto článku se podíváme na vývoj hrubé motoriky u dětí od kojeneckého věku až do puberty.

Kojenecký věk (0-12 měsíců)

V kojeneckém věku dítě začíná posilovat svaly v krku, aby mohlo udržet hlavu. Během prvních měsíců se učí i přesouvat své tělo pomocí reflexu, čímž se připravují na břišní a plazivou polohu. Když dítě plazí, zlepšuje své svalové napětí a koordinaci těla a očí. Nakonec se naučí sedět bez opory a začne se šplhat.

Dětský věk (1-3 roky)

V tomto věku dítě začíná chodit a běhat, což posiluje svaly nohou a trupu. Také se učí lézt po žebřících a skákat. Během tohoto období je důležité udržovat rovnováhu a koordinaci pohybu, aby se zabránilo pádům a zraněním.

Předškolní věk (3-5 let)

Děti v tomto věku trénují svou hrubou motoriku pomocí různých her, jako jsou skákací hry a míčové hry. Také se učí jezdit na kole a bruslích. Kromě toho si osvojují nové dovednosti, jako jsou házení a chytání míče, což je důležité pro rozvoj koordinace a rychlosti reakce.

Dospívání (11-16 let)

Během puberty se tělo dospívajícího dítěte mění, což ovlivňuje jeho fyzické schopnosti. Dospívající dítě bude mít větší sílu a výdrž a bude schopné se účastnit různých sportovních aktivit, jako jsou fotbal, basketbal a atletika. Je důležité dbát na správnou techniku a prevenci zranění při tréninku a soutěžení.

Závěrem lze tedy říct, že hrubá motorika je důležitou součástí vývoje dítěte a má vliv na jeho celkový růst a zdraví. Různé pohybové aktivity, hry a sporty mohou pomoci dítěti rozvíjet svou hrubou motoriku a zlepšit jeho koordinaci a rovnováhu.

děti

KREATIVNÍ HRAČKY V AKCI ➡️

Vývoj hrubé motoriky u dětí: od kojeneckého věku až do puberty

Kojenecký věk

Kojenecký věk zahrnuje období od narození dítěte do cca šesti měsíců věku, během kterého se dítě učí udržovat hlavičku, ležet na břiše a provádět základní pohyby paží a nohou.

Link: Precious Newborn Developmental Milestones | Parents

Batolecí věk

Batolecí věk zahrnuje období od šesti měsíců do cca dvou let, během kterého se dítě učí sedět, stát, chodit a běhat. V této době se také rozvíjejí jemné a hrubé motorické dovednosti.

Link: Physical Development Skills in Toddlers: What to Expect

Předškolní věk

Předškolní věk zahrnuje období od dvou do šesti let, během kterého se dítě učí koordinovat pohyby celého těla při hře, sportování a dalších aktivitách.

Link: 8 big milestones your child should have hit by preschool | Todays Parent

Školní věk a puberty

Školní věk a puberty zahrnuje období od šesti let až do adolescence, během kterého se dítě dále rozvíjí celkově a v oblasti motoriky například při sportování, tanci a jiných aktivitách.

Link: Movement, Coordination, and Your 6- to 12-Year-Old | KidsHealth from Nemours

Zlepšení hrubé motoriky může být podporováno prostřednictvím různých aktivit, jako jsou sportovní aktivity, taneční lekce, hraní na zahradě a podobně. Je důležité podporovat rozvoj hrubé motoriky u dětí v raném věku, aby mohly snáze zvládat každodenní aktivity a zlepšovat své zdraví a pohodu.

Link: Gross motor skills: babies 0-6 months | Raising Children Network

KREATIVNÍ HRAČKY V AKCI ➡️

Vývoj hrubé motoriky u dětí: od kojeneckého věku až do puberty

Kojenecký věk

1. Jak dlouho trvá, než dítě začne sedět samo?
Obvykle se děti začnou samy sedět mezi čtvrtým a sedmým měsícem věku. V některých případech se to může však stát až později.

2. Kdy by dítě mělo začít plazit?
Děti začínají plazit mezi sedmým a desátým měsícem věku.

Batolecí věk

1. Kdy dítě začne chodit?
Průměrný věk, ve kterém děti začínají chodit, je kolem 12 měsíců. Některé děti mohou začít chodit již ve věku 9 až 10 měsíců, zatímco jiné se mohou naučit chodit až ve věku 18 měsíců.

2. Jak můžeme podpořit rozvoj hrubé motoriky v této věkové skupině?
Dítěti můžeme nabízet příležitosti k pohybu, jako jsou například hraní si na hřišti, jízda na koloběžce nebo na tricyklu, plavání a další. Dítě by také mělo mít dostatek času na volnou hru, běhání a skákání.

Dětský a pubertální věk

1. Jaké aktivity jsou vhodné pro děti v této věkové skupině, aby podpořily rozvoj jejich hrubé motoriky?
Děti by měly být motivovány ke sportovním aktivitám, jako jsou týmové sporty, běhání, plavání, jízda na kole a další. Tento druh aktivit pomáhá k zlepšení vytrvalosti, síly a koordinace těla.

2. Jaký vliv má fyzická aktivita na celkový vývoj dítěte?
Fyzická aktivita je velmi důležitá pro celkový vývoj dítěte. Pomáhá zlepšit zdraví srdce, regulovat metabolismus, podporuje zdravý spánek a zlepšuje schopnost učení. Děti, které jsou fyzicky aktivní, mají také nižší riziko obezity a dalších zdravotních problémů v dospělosti.

jak děti

Hrubá motorika u dětí

Hrubá motorika je souhrnný název pro pohybové aktivity, které jsou založeny na propojování velkých svalových skupin a koordinaci celého těla. U dětí se rozvíjí postupně od kojeneckého období až do dospělosti. Kvalita hrubé motoriky má velký vliv na celkový vývoj dítěte, a proto je důležité věnovat jí pozornost.

Rozvoj hrubé motoriky

U kojenců se projevuje hrubá motorika například při zvedání hlavy, otáčení do stran, lezení, houpání se nebo posouvání předmětů. V průběhu dalšího vývoje se dítě učí sedět, plazit se, chodit, běhat, skákat a házet míč. Tyto pohybové dovednosti jsou důležité pro zvládnutí každodenních aktivit, sportovních a společenských her a celkovou fyzickou kondici.

Vliv nedostatečné hrubé motoriky

Nedostatečně rozvinutá hrubá motorika může mít negativní vliv na celkový vývoj dítěte. Dítě může mít problémy s udržováním tělesné rovnováhy, koordinací pohybů, orientací v prostoru a rychlostí reakce. Tyto obtíže mohou ovlivnit kvalitu jeho života a mohou vést k psychickému i fyzickému vyčerpání.

Zlepšení hrubé motoriky dítěte může přinést řada výhod. Dítě se bude cítit sebejistěji, bude mít lepší propojení mezi tělem a mozkem, bude mít vyšší výkonnost a bude mít více radosti z pohybu.

Pro zlepšení hrubé motoriky dítěte se doporučuje pravidelná fyzická aktivita, pohyb na čerstvém vzduchu, různé sportovní aktivity, hry a cvičení.

Více informací o hrubé motorice u dětí najdete například na Wikipedii.

pro děti

Vývoj hrubé motoriky u dětí: od kojeneckého věku až do puberty

  • Hruby motorický vývoj zahrnuje rozvoj celkové pohyblivosti, koordinace a síly svalů dolních a horních končetin a trupu.
  • První rok života je zásadní pro vytvoření základů pro hrubou motoriku, jako je učení se sedět, plazit se a chodit.
  • Během druhého a třetího roku člověk získává další dovednosti, např. běhání, skákání a míčové hry.
  • V období puberty dochází k rychlému růstu a zvyšování svalové hmoty, což umožňuje rozvoj dalších motorických schopností jako kličkování, skákání a obratnost.
  • Hrubá motorika je zásadní pro každodenní aktivity, sport a sociální interakci.

KREATIVNÍ HRAČKY V AKCI ➡️

Kategorie – Pro maminky

Předchozí článekProč kojit vleže a jak na to🍼
Další článekJak podpořit vývoj chůze u kojenců❤️
Jsem matka tří dětí a žiju již 7 let v České Republice. Předtím jsem strávila několik let v USA a Anglii. Věnuji se zdravému životnímu stylu a snažím se tuto filozofii přenést i na své děti. Je pro mě důležité, abych jim poskytla všechny potřebné informace a podporu pro jejich rozvoj. Jako autorka tohoto blogu se snažím poskytovat ostatním maminkám užitečné informace a rady, které jim pomohou ve výchově a péči o jejich děti.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno