Jak rozvíjet smysly dítěte v raném věku

V raném věku je pro děti důležité rozvíjet všechny smysly – zrak, sluch, hmat, čich a chuť. Dobré vyvinutí smyslů pomáhá dětem lépe vnímat okolní svět a lépe se adaptovat na neznámé situace.

Vizuální stimulace: Děti si nejvíce pamatují vizuální vjemy, takže je dobré stimulovat jejich zrak. Například krásně ilustrované knihy s jasnými obrázky mohou být velmi přínosné.

Sluchová stimulace: Hudební nástroje, zvuky zvířat a mluvené slovo jsou skvělými způsoby, jak stimulovat sluchový smysl dítěte. Pokud si s dětmi zpíváte, nebo přehráváte hudbu, nechte je dýchat rytmicky, což pomůže s vývojem jazyka a koordinace dýchání.

Hmatová stimulace: Hmatový smysl mohou děti rozvíjet různými způsoby – například hraním s polštáři nebo různými materiály, hraním s hračkami nebo manipulací s jídlem.

Čichová stimulace: Dětem si mohou vyzkoušet vůně různých květin, čajů nebo koření. Pokud pečete, nechte děti cítit vůni pečeného jídla, takže se rychleji naučí rozeznávat různé chutě a vůně.

Chutová stimulace: Zdravé jídlo, které obsahuje různé chutě a textury, je důležité pro rozvíjení chuťových smyslů dítěte. Dejte dětem různé druhy potravin a oslavte každou novou chutí.

děti

KREATIVNÍ HRAČKY V AKCI ➡️

Jak rozvíjet smysly dítěte v raném věku

Smyslový vývoj u dětí

První roky života jsou pro smyslový vývoj dítěte velmi důležité. V tomto období se dítě učí rozpoznávat různé zvuky, barvy, vůně a chutě. Zdravý smyslový vývoj v raném věku může mít pozitivní dopad na celý život.

Jak podpořit rozvoj jednotlivých smyslů

Hmatový smysl

Dítě miluje hmatat věci, proto mu nabídněte různé hračky s různými texturami, aby si mohlo prohlížet a hmatat. Také si můžete hrát s různými materiály, jako jsou těstoviny, rýže nebo sliz.

Zrakový smysl

Pro rozvoj zrakového smyslu můžete dítěte nechat očima sledovat předměty na hrazdičce, kterou lze dítěti pověsit nad postýlku. Můžete také opakovaně ukazovat dítěti stejné předměty, aby si je mohlo lépe zapamatovat.

Sluchový smysl

Obklopte dítě hudbou a různými zvuky. Můžete nahrávat různé zvuky a nechat dítě poznávat, o jaký zvuk se jedná. Také si můžete hrát s různými hračkami, které vydávají zvuky.

Čichový smysl

Dítěti nabídněte různé vůně, jako jsou vůně bylinek nebo květin. Můžete také dítěti dát vonné ubrousky, aby si je mohlo prohlédnout a cítit.

Zakončení

Rozvoj smyslů dítěte v raném věku je důležitý pro správný vývoj dítěte. Nabídněte dítěti různé podněty, aby si mohlo prohlížet, hmatat, čichat a poslouchat. Pokud máte zájem o více informací, navštivte prosím tento příspěvek na babycenter.com.

KREATIVNÍ HRAČKY V AKCI ➡️

Jak rozvíjet smysly dítěte v raném věku

Smysl sluchu

– Zapínejte hudbu nebo zpívání
– Hrajte si s různými zvuky jako jsou housle nebo bubínky
– Popichujte zvukové knihy

Smysl zraku

– Hrajte si s barevnými hračkami a obrázky
– Zobrazte dítěti obrázky různých zvířat, lidí a předmětů a řekněte jim jména
– Ukažte mu různé tvary a pomáhejte mu je rozpoznat

Smysl hmatu

– Hrajte si s dětskými knihami a knihovna s dotykovými prvky
– Dávejte dítěti příležitost prozkoumat různé textury, jako je například bavlna, kůže a dřevo
– Hrajte si s různými hračkami, které mají různé textury a tvary

Smysl chuťový a čichový

– Dejte dítěti ochutnat různé druhy jídla a pošlete mu vonné vůně rostlin a květin.
– Koupěte vodní barvy s různými vůněmi, aby se dítě naučilo, jak identifikovat různé pachy.

Smysl rovnováhy

– Dávejte dítěti příležitost stát na jedné noze, skákat nebo si hrát s míčem
– Pochopte ho a choďte se svým dítětem po různých nerovných površích jako jsou kamínky, kořeny a borové šišky
– Hrajte si s různými hračkami, na kterých se dítě musí udržet v rovnováze

Důležité je pamatovat na to, že u raného rozvoje smyslů dítěte je třeba trpělivost a opakování, aby u dítěte vznikla zvyklost a zlepšená schopnost vnímání.

hudebni nastroje

Jak zabavit 3 měsíční miminko

Hrát si s kojencem

Když se váš malý drobek už unavil od spánku, je čas na hraní! Hrát si s kojencem může být zábavné pro vás oba. Pokud nemáte žádné hračky, nevadí, můžete se hrát s jeho nožkami nebo rukama. Snažte se zajistit, aby hra byla bezpečná a aby kojenec nestrkal nic do úst, co by mohl spolknout.

Čtení knihy

Je nikdy nejsou příliš mladí na to, aby s nimi četli knihy. Pozor, neberte to příliš vážně, váš kojenec vás sice bude poslouchat, ale většina času to bude jenom poslouchat zvuk vašeho hlasu. A to je v pořádku! Jakmile jste vyčetli všechny knihy, co máte doma, můžete se vydat na výlet do knihovny.

Poslouchání hudby

Pokud máte rádi hudbu, určitě byste mohli zkusit kojencovi pustit nějakou pohodovou hudbu k poslouchání. Uklidní ho to a může mu to pomoci usnout nebo odpočinout po náročném dni.

Pro více informací o zabavování dětí v této věkové kategorii navštivte stránku Kojenec – Wikipedia.

pro děti

Jak rozvíjet smysly dítěte v raném věku

Zahrnutí těchto aktivit do každodenního života může pomoci k rozvoji smyslových schopností vašeho dítěte:

  • Hra s různými texturami, jako jsou hladké, hrubé, měkké a drsné povrchy
  • Použití různě barevných předmětů a objektů
  • Hra s různými zvuky a hudebními nástroji
  • Podporování zrakové stimulace pomocí knih a vizuálních pomůcek
  • Hra s vůněmi a vůněmi, jako jsou byliny a koření

KREATIVNÍ HRAČKY V AKCI ➡️

Kategorie – Hračky

Předchozí článekPlodnost mimo ovulaci: Co ovlivňuje pravděpodobnost otěhotnění?
Další článekJak motivovat dítě hrát na kytaru: rady a triky od profesionálů
Jsem matka tří dětí a žiju již 7 let v České Republice. Předtím jsem strávila několik let v USA a Anglii. Věnuji se zdravému životnímu stylu a snažím se tuto filozofii přenést i na své děti. Je pro mě důležité, abych jim poskytla všechny potřebné informace a podporu pro jejich rozvoj. Jako autorka tohoto blogu se snažím poskytovat ostatním maminkám užitečné informace a rady, které jim pomohou ve výchově a péči o jejich děti.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno